1p
A Deloitte szerint a bankoknak és pénzintézeteknek bőven akad még teendőjük a kockázatkezelés terén - áll a Deloitte szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében
A Deloitte kétévente készített globális felmérésének legfrissebb eredményei szerint bár egyes jó irányba mutató intézkedéseket már végrehajtottak, a bankoknak és pénzintézeteknek mégis bőven akad még teendőjük a kockázatkezelés terén. Különös figyelmet igényel a kockázatkezelési feladatok jobb összehangolása a javadalmazási célokkal, az integrált kockázatkezelési folyamatok és rendszerek kialakítása, valamint a modellek érvényességét vizsgáló elemzések fejlesztése.

Fülöp András, a Deloitte Zrt. Pénzintézeti szektorának vezető partnere elmondta: A felmérés legmeglepőbb megállapítása arra mutat rá, hogy a kockázatkezelési feladatokkal kapcsolatos felelősség a megkérdezett pénzintézeteknek csupán kevesebb, mint felénél (49%) képezi (részben vagy egészben) szerves részét a teljesítmény-célkitűzéseknek és a vezetői szintek javadalmazásával kapcsolatos döntéseknek.

Az elmúlt két évben bebizonyosodott, hogy szükség van a pénzintézetek kockázatkezelési képességeinek fejlesztésére, az előttünk álló kétségtelenül nehéz idők pedig ezt a feladatot még sürgetőbbé, első számú prioritássá teszik.

A Deloitte szakértője közölte: Az események rámutattak a kockázatkezelés egyik fontos alapelvére is: a kockázat és a megtérülés kéz a kézben járnak, ezért együttesen kell őket vizsgálni. Az egyik legnagyobb feladat annak vizsgálata, hogy hogyan lehetne a kockázatkezelést a teljesítmény-célkitűzésekkel és az üzleti döntésekkel együtt, integrált módon kezelni.

A megkérdezett pénzintézeteknek csupán 36 százaléka rendelkezett vállalati kockázatkezelési programmal (enterprise risk management — ERM), és 23 százalékuknál volt folyamatban a program kialakítása. Az ERM programok integrált és átfogó módon mérik fel azokat a kockázatokat, melyeknek az intézmény ki van téve, majd fókuszált és következetes megközelítéssel kezelik azokat. Még a 100 milliárd dollár, vagy azt meghaladó össz-eszközértékű pénzintézeteknek is csak alig több mint fele (58%-a) működtetett már ERM programot.

A szabályozó hatóságok elvárják a pénzintézetek független kockázatkezelési modelljeinek validálását (érvényességük vizsgálatát) annak érdekében, hogy megbízhatóan felmérhessék a potenciális kockázatok valószínűségét és mértékét.

A Deloitte máig meghozott intézkedésekkel kapcsolatos kérdéseire különféle válaszok érkeztek. Míg bevallásuk szerint a felmérésben részt vevő pénzintézetek 53 százaléka rendelkezik független modellvalidációs funkcióval, a többi válaszadó több mint kétharmadánál nem volt tervben ilyen funkció kialakítása.

A globális felmérést alátámasztják a helyi pénzintézeti vezetőkkel folytatott beszélgetéseink, melyek szerint a fejlett kockázatmérési modellek bevezetésében és alkalmazásában jelentős előrelépés történt, viszont a modellek validálása és a stressz események hatásainak tesztelése csak a közelmúlt eseményei miatt kerültek az érdeklődés fókuszába.

Szendrey Attila elmondta: Elképzelhető, hogy a felsővezetőknek a komplex termékek kínálatában rejlő kockázatok megfelelő felméréséhez sokkal átfogóbb statisztikákra van szükségük. Globálisan a pénzintézetek durván 80 százaléka alkalmaz banki és kereskedelmi kimutatásaira stressz tesztet, azonban állításuk szerint csak 58 százalékuk végzi el a strukturált termékkockázatok stressz tesztjét. A strukturált termékkockázatok stressz tesztjét alkalmazó pénzintézeteknek csupán 17%-a végzi el a teszteket napi rendszerességgel, kétharmaduk pedig csak negyedévente, vagy még ritkábban.

Sok még a tennivaló a kockázatkezelés informatikai infrastruktúrájának modernizációjával kapcsolatban is. A felsővezetők körülbelül fele nyilatkozott különösen elégedetten, vagy nagyon elégedetten arról a náluk működő kockázatkezelési rendszerről, amelynek információira a piaci és hitelkockázatok kezeléséhez szükséges döntéseiket alapozzák. Más területeken, mint például a likviditási és működési kockázatok kezelése terén csupán 40 százalékuk, vagy ennél kevesebben nyilatkoztak hasonlóan pozitívan a rendszerek által szolgáltatott információk hasznosságáról.

A felmérésből kiderül, hogy a pénzpiacok folyamatos és nagymértékű ingadozása és nyugtalansága következtében a pénzintézetek egyre komolyabb és integráltabb kockázatkezelési rendszerekbe fektetnek be, melyek következetes és átfogó képet festenek több üzletág, portfolió, termék és régió kockázati helyzetéről - mondta a Deloitte szakértője.

Pozitív üzenet Londonból
Szorongunk a belpolitikától és a bankoktól
Ha ügyesek vagyunk, megéri a cafetéria - útmutató
Az új influenza végzi ki a brit gazdaságot?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG