A Duna Nagybajcsnál a 674 cm-es másodlagos tetőzés óta rohamosan apad, péntek reggel a vízállás 547 centiméteres volt. Csütörtök hajnali 2 óra óta Komáromnál is apad a folyó, péntek reggel 6 órakor a vízállás 583 centiméter volt. Budapesten hosszan tartó, 716 centiméteres tetőzést követően péntek reggel 6 órakor 706 centiméteres vízállást mértek. A Duna az alsó szakaszán lassan, folyamatosan árad. 6 órakor a vízállás Dunaújvárosnál 588 centiméteres, Baján 861 centiméteres volt.
Száguld a forint, áradnak a folyók, tombol a kánikula - melyiknek lesz vége először? Szavazzon!
Reich Gyula közlése szerint a vízügyi igazgatóságok a pénteki nap folyamán megkezdik a felkészülést a levonulásra, a károk felmérésére, a helyreállításra és a felhasznált készletek visszapótlására. Ezen belül különös fontosságúnak nevezte, hogy a védművekben keletkezett meghibásodások mihamarabb ki legyenek javítva. Hozzátette: a homokzsákok visszabontása és a felhasznált anyagok elhelyezése során fokozott gondossággal kell eljárni, hogy sehol se okozanak környezeti károsodást. |
A Rába magyarországi felső szakasza gyorsan apad, a középső szakaszon a korábban elindult harmadik árhullám Sárvár alá ért - közölte a szóvivő. A Lajtán az apadás megindult. Mosonmagyaróvárnál 6 órakor 268 centmétert mértek. A szóvivő hozzátette: a szükségtározókból a folyóba visszavezetett víz viszont elnyújtja az árhullám levonulását, de alacsonyabb szinten marad. A jelenlegi tendencia alapján a vízállás harmadfokú készültségi szint alá várhatóan szombat délután süllyed. A Murán az árhullám levonult, a letenyei vízmérce péntek reggel 327 centimétert mutatott.
Reich Gyula közlése szerint folyóink elsőrendű, állami fővédvonalain jelenleg 853 km hosszan van érvényben védelmi készültség. Harmadfokú készültség a Lajtán, összesen 36 km hosszon, másodfokú a készültség a Rábán Sárvár alatt összesen 195 kilométer hosszan, és elsőfokú a készültség a Duna teljes magyarországi szakaszán, a Rábán és a Mura mentén,valamint az Ipolyon összesen 622 km hosszon.
A fővárosi védvonalakon 87 kilométeren változatlanul másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben - tette hozzá a szóvivő. A jelentősebb intézkedésekkel, eseményekkel kapcsolatban a szóvivő azt írta: a Duna Budapest alatti szakaszán lassan áradó víz fokozatosan borítja el a hullámteret, ide értve a folyam menti mellékágrendszereket is. Ez a hosszú aszály után kedvező hatású lesz a vizes élőhelyeken, például a gemenci erdőben is. A Duna Budapest alatti szakaszán az elhúzódó, viszonylag magas vízállás lehetőséget ad arra, hogy a holtágak vízfrissítést kapjanak, így a Tolnai-, a Bölcskei- és a Bogyiszlói holtágak is átöblíthetők.
A fővédvonalon védekezők létszáma 925 fő. A védekezés során a vízügyi szolgálat az országos készletből eddig csaknem 300 ezer darab homokzsákot, 1.500 fáklyát, 3200 négyzetméter fóliát használt fel.
Nem olcsó mulatság az árvíz
Hőség: mit tegyünk, ha riadót fújnak? Videóval
Már apadni kezdett a Duna
Még nincs vége az árvíznek, sőt!
Újabb árhullám: felejtse el a rakpartokat!
MTI