Az áram nem lesz drágább, mégis többet kell fizetni?
Ha az állami tulajdonú Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir), mint központi "áramszállító" költségeinek emelkedése miatt növeli a lakossági számla 40 százalékát kitevő rendszerhasználati díjat, akkor emelkedhet az áram fogyasztói ára - mondta Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter az MTI-nek kedden Zsanán.
Ha a villamosenergia szállításának az ára emelkedik, akkor emelkedni fog az áramszámla, de a számításokat még meg kell nézni - mondta az MTI kérdésére a miniszter. Hónig Péter hangsúlyozta, pártolja, hogy valóságos költségek jelenjenek meg az energiaárakban.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az Energia Hivatal hatáskörébe tartozik az árak kiszámítása. Elképzelhetőnek tartotta azt, ha a villamosenergia ára csökken, akkor is csak kismértékű áremelés lesz.
Az áramkereslet lényegesen alacsonyabb, mint amilyen a korábbi években volt, ezért elképzelhetőnek tartom, hogy a végfogyasztói áremelkedés nem lesz nagy - fűzte hozzá.
A német tulajdonú Elmű-Émász áramszolgáltató képviselői hétfőn bejelentették, hogy nem kezdeményeztek áramdíjemelést, ezért ha mégis emelkedik az áram ára, akkor az az állami Mavir költségeinek a növekedése miatt történik. A lakossági áramszámla 40 százalékát a rendszerhasználati díj teszi ki, amelynek fő tételei az áramszolgáltatóktól függő hálózati díj, és a Magyar Energia Hivatal (MEH) által az integrált átviteli rendszerirányító, a Mavir Zrt. hálózatára meghatározott szállítási díj. A lakossági áram árának 60 százalékát kitevő áramdíjak azonban szolgáltatónként változnak.
Döntöttek: mégsem emelhet árat a BKV
Drágul a víz, a szemét és a csatorna, de nem fogjuk érezni
MTI