.jpg)
Az EU oktatásfejlesztési programjának részeként Magyarországon is megkezdődött a validációs - érvényesítési - eljárásrend kidolgozása. Az öt pillérből álló, kétmilliárd forint értékű uniós támogatásból megvalósuló program célja a felsőoktatás átjárhatósága.
A Népszabadság cikke arról ír: az eljárással azt ismerik el, hogy az iskolarendszerben megszerezhető tudás nem feltétlenül jobb a gyakorlati tudásnál. Egy elismert, ám egyetemet sosem végzett alkotóművész például eredményei alapján akár művészeti doktori fokozatot is kaphat, így kurzusokat is indíthat különböző felsőoktatási intézményekben. A képzettségét igazoló hivatalos papír nélkül viszont ezt nem tehetné meg - áll a cikkben.
Az előzetes tudás beszámítása előre meghatározott menetrend szerint történik majd: elsőként meghatározzák azokat a tudáselemeket és készségeket, amelyek az adott szakma műveléséhez szükségesek. A szükséges tudásszint ismeretében jelölik ki azokat az eljárásokat, amelyeken a jelentkezők bizonyságot adhatnak felkészültségükről. Még bizonytalan, hogy az adott képzési intézményekben, illetve külön irodákban zajlik-e majd a validáció.
Oktatás és egészségügy: már mindenen spórolnak
Az iskolában dől el az ország versenyképessége
Csikágó van a hazai iskolákban?
Vásott kölykök döntik romba a közoktatást
Pedagógusok: a presztízs nő, a fizetés csökken?
Biztosra ment: 43 egyetemre jelentkezett egy diák
MTI, Népszabadság