Az iroda-, kiskereskedelmi és ipari-ingatlanszektorban a hozamok hét vagy még kevesebb bázispontot estek a CBRE európai bérleti díj- és hozamindexe szerint, az első osztályú ingatlanok bérleti díja pedig változatlan maradt 2010 utolsó negyedében. Egyedül az irodapiac tűnt ki a három szektor közül: a legjelentősebb hozameséssel és az év/év alapon számolt legmagasabb bérleti díj-növekedéssel.
Hozamok
Az irodapiaci hozamok egész Európában estek 2010 utolsó negyedévben: a CBRE EU-15 irodapiaci hozamindexe 7 bázispontot csökkent a negyedévben és 35 bázisponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban volt. Az ötvenhat vizsgált városból huszonhárom esetében csökkent a hozam, harmincegyben változatlan maradt és csak kettőben nőtt. A legnagyobb hozamesés Bukarestben (50 bázisponttal, 9 százalékra), Budapesten, Oslóban, Pozsonyban, Barcelonában, Madridban és Göteborgban volt, egységesen 25 bázispont. Emelkedés Thesszalonikiben és Dubaiban történ, ahol 25 bázisponttal 8,25, illetve 8,75 százalékra nőttek a hozamok.
A kiskereskedelmi ingatlanok esetében is estek a hozamok: a CBRE EU-15-ös kiskereskedelmi hozamindexe 5 bázispontot csökkent és 26 bázisponttal áll alacsonyabban az egy évvel korábbi szintjénél. A vizsgált 50 piacból tizennyolcban lefelé, egyben felfelé mozdult a hozam, a fennmaradó harmincegyben változatlan maradt. Az egyetlen kivétel Athén volt (+25 bázispont, 6,75 százalékra), Bukarestben és Oslóban viszont 50-50 bázisponttal 5,5, illetve 10,5 százalékra esett a hozam, Párizsban, Brüsszelben, Budapesten és a londoni City-ben is 25-25 bázispontnyi volt a csökkenés.
Bérleti díjak
Az első osztályú irodák bérleti díjai egész Európában kis emelkedést mutattak 2010 negyedik negyedében. A CBRE irodabérleti díj-indexe az EU-15-ös régióban 0,7 százalékkal nőtt, egy év alatt pedig 2,7 százalékkal lett magasabb. Az ötvenhat piacból tizenötben emelkedett a díjszint, kilencben csökkent és harminckettőben változatlan maradt. A legjelentősebb drágulás Kijevben volt, ahol 14 százalékkal 287 euró/négyzetméter/év-re nőtt a bérleti díj, illetve Durbanban 9 százalékkal 163 euró/négyzetméter/év-re. A legnagyobb díjcsökkenés Dublinban (-8,2 százalékkal 345 euró/négyzetméter/év-re), illetve Dubaiban (-5,7 százalékkal 716 euró/négyzetméter/év-re) volt.
Az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díja kissé csökkent az elmúlt negyedévben, a CBRE EU-15 irodabérleti díjindexe 1 százalékkal nőtt az év utolsó negyedében, összességében azonban 0,2 százalékkal csökkent 2010 során. A vizsgált ötven piac közül kilencben nőttek a díjak, harmincnyolcban változatlanok maradtak és háromban estek. A legnagyobb csökkenés Edinburghban (-5 százalék, 1641 euró/négyzetméter/év) és Athénben (-4 százalék, 1336 euró/négyzetméter/év) volt, míg Birmingham (+14 százalék, 1888 euró/négyzetméter/év) és Stockholm (+4 százalék, 1336 euró/négyzetméter/év) piaca drágult leginkább.
"Magyarországon az első osztályú ingatlanok hozamai esetében némi pozitív elmozdulás volt tapasztalható, ma az irodák esetében a hozam nagyjából 7,5 százalék, a kiskereskedelmi ingatlanoknál 7 százalék, érzékeltetve 2010 második felére jellemző befektetői hozzáállást és aktivitást. Az ipari ingatlanok esetében nem volt jövedelemtermelő tranzakció, így a hozamok 9,25 százalékon maradtak ebben a szektorban" – nyilatkozta Tim O´Sullivan, a CBRE budapesti ingatlanbefektetésekért felelős vezetője.
Privátbankár