Csökkent a nagyvállalati konjunktúra index
Az Ecostat közleménye szerint a cégek működését érdemben meghatározó gazdaságpolitikai intézkedések hatására a nagyvállalatok mérsékeltebb optimizmussal tekintenek növekedésük lehetőségeire, belföldi piacaik rövid távú bővítésére.
A közlemény szerint az októberi felmérés eredménye alátámasztja, hogy a közvetlen környezet, a legnagyobb kereskedelmi partnerek konjunkturális viszonyai kedvezőek. Az európai nagygazdaságok várhatóan közepes, évi 2,5 százalék körüli ütemben fejlődnek a következő fél évben. A nagyvállalatok 2007 végére és 2008 első harmadára szóló üzleti várakozásaiban kiemelkedő szerepet játszik a külgazdasági konjunktúra.
2007 végén és 2008 első hónapjaiban a hazai nagyvállalatok élénk külgazdasági kereslettel számolnak. Felvevő piacaik bővülésének köszönhetően az év első nyolc hónapjában az export dinamikája meghaladta a 18 százalékot, az import 14,4 százalékkal nőtt.
Októberben a belső gazdasági környezet javulását és stabilitását jelző cégek aránya 82 százalék, magasabb a szeptemberi értéknél. A válaszok megoszlásában tapasztalt elmozdulás, a jelenlegi viszonyok fennmaradására szavazók túlsúlya nem utal bizalomvesztésre.
Saját vállalkozásuk hat hónapon belüli lehetőségeit a szeptemberinél jóval optimistábban értékelik a cégek. Rövid távon harmaduk számol javuló esélyekkel, októberben majdnem minden második nagyvállalat derűlátón nyilatkozik üzleti lehetőségeiről.
A TOP-100 körében tapasztalható termelésnövelési elgondolások közel állnak az előző havi visszajelzésekhez. A szeptemberi 52 százalékos arány után októberben a cégek 54 százaléka nyilatkozott tevékenysége fél éven belüli bővítéséről.
Októberben a nagyvállalatok kétharmada a beszerzési feltételek fennmaradását, ötödük annak további javulását várja. A következő hat hónapban a cégek negyede a belföldi kereslet élénkülésével számol, szinten maradást feltételez minden második nagyvállalat.
A belföldi értékesítés megítélése a szeptemberi mélyponthoz képest kissé javult, bővülő eladási lehetőségekkel számol a vállalkozások ötöde, a forgalom stabilitásában bízik 45 százalékuk. A pesszimista előrejelzések aránya 35 százalék, valamivel meghaladja a január-szeptemberi átlagmutatót.
A külföldi kereslet rövid távú megítélése rendkívül kedvező, növekvő igényekkel számol a cégek többsége, 48 százalékuk viszont változatlan értékesítési lehetőségekben bízik exportpiacain. Hat hónapon belül a külföldi értékesítési lehetőségek területén javulást feltételez a nagyvállalatok majdnem fele, változatlanságban bízik 48 százalékuk.
A hazai munkaerőpiac legutóbbi vállalati megítélésében stabilitást jelez a cégek 62 százaléka, bővülő kínálati piacot prognosztizál 28 százalékuk. A következő fél évben pénzügyi helyzete stabilitását vélelmezi a TOP-100 csoport 43 százaléka, likviditása javulását vélelmezi egyharmaduk.
A gazdasági környezet kiszámíthatóságának gyengülésétől tart a cégcsoport 15 százaléka, a jelenlegihez hasonló állapotok fennmaradását feltételezi 60 százalékuk. A nagyvállalatok szerint a fogyasztói árak átlagos emelkedése idén 6,1 százalék lesz. A prognózis lényegesen elmarad a hivatalos előrejelzésekben nyilvánosságra hozott értéktől. A nagyvállalatok decemberre vonatkozó inflációs várakozása 6,7 százalék, megegyezik az előző hónapban prognosztizált értékkel.
Megdöglött a Pannon Puma: 1 százalékos GDP-bővülés
Csökkentek az ipari termelői árak
Pocsék a vállalkozások helyzete
Ecostat: 4,7%-ra csökken az infláció márciusra
MTI