A Felügyelet a felmérést összesen tíz (szúrópróbaszerűen kiválasztott) hitelintézetnél végezte el. A felmérés keretében tett megállapítások az alábbiak:
- A bankok által kibocsátható igazolások alapvetően két csoportra oszthatók: a hatósági, jogszabályi felhatalmazáson alapuló megkeresésekre, illetve az ügyfelek, vagy egyéb személyek megkeresésére. A Felügyelet álláspontja szerint a hatósági megkeresések esetében legtöbbször maga a jogszabály is konkrétan rögzíti az adatok körét és a felhasználó jogosultságát, így az esetlegesen pontatlan, vagy hiányos adattartalmú banki igazolás kiadása ritkábban fordul elő, ezért kisebb kockázatot hordoz. Az ügyfélmegkeresések esetén azonban a Felügyelet aggályosnak ítélte a vizsgált bankok által kibocsátott banki igazolások megfelelőségét, mivel azok sok esetben pontatlanul, nem teljeskörűen, vagy nem a valóságnak megfelelő adattartalommal kerülnek kiadásra.
- A bankok nagy mennyiségben kapnak ügyfelektől, könyvvizsgálóktól, egyéb jogi, vagy hatósági személytől kérdőíveket, amelyeket azonban tömegszerűen és rutinszerűen, alapvetően a számviteli helyességre figyelemmel kezelnek, nem minden esetben koncentrálva az egyéb számlainformációkra, egyedi jellemzőkre. A kérdések megválaszolása során ezért előfordulhat olyan téves/hibás adattartalom rögzítése is, amely a bank válaszát esetlegesen nem teljes körűvé, pontatlanná, vagy kifejezetten hiányossá teszi.
A Vezetői Körlevélben foglaltaknak a Psztv. 4. §-ában megjelölt törvények hatálya alá tartozó szervezetekre nézve kötelező ereje nincs, annak rendeltetése a prudens működés elősegítése, ugyanakkor azok megvalósulását a Felügyelet az ellenőrzés során értékelni fogja. |
Tekintettel arra, hogy a szóban forgó banki igazolások sok esetben máshonnan be nem szerezhető adattartalommal bírnak, következésképpen más forrás útján nem ellenőrizhető információkat hordoznak, ezért az igazolások kiállítása fokozott felelősséget ró a hitelintézetekre.
Az igazolásokat úgy szükséges kiadni, hogy azok birtokában a kérelmező eleget tehessen a jogszabályokban számára előírt rendelkezéseknek, különösen a Számvitelről szóló 2000. évi C. törvényben rögzített alapelveknek - figyelmeztet a PSZÁF.
Mit kell tudni, ha égbe szökik a törlesztőrészlet?
Lakáshitel: százezret is bukhat, aki nem figyel
Most jött el a lízingelők ideje?
Nincs off-shore cége a PSZÁF-elnökjelöltnek
Privátbankár