Görögország ugyanis változatlanul az euróövezeti periféria "Ground zero"-ja - áll az elemzésben. A ház szerint azonban a görög adósságátrendezés még mindig elkerülhető, ha a reformfolyamatnak sikerül újabb lendületet adni, viszont a görög adóssághelyzet fenntarthatóságát egy esetleges átstrukturálás sem garantálná.
A BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői három forgatókönyvet modelleztek.
Az első alapján csak Görögország hajtana végre szuverén adósságállomány-átrendezést, a kormánykötvény-adósság tőkerészének 50 százalékos törlesztési visszatartásával ("haircut"), és a gyenge pénzügyi helyzetű többi euróövezeti tagállam nem követné a példát. A ház szerint ebben az esetben a banki veszteségek csekélyek lennének, nem érnék el a külfölddel szembeni bankkövetelések 1 százalékát sem a periférián kívüli euróövezeti országokban. A BofA Merrill Lynch Global Research szakértőinek becslése szerint ez összesen 63 milliárd dollárnak megfelelő banki veszteséget jelentene; a legnagyobb vesztes a francia bankrendszer lenne, utána következnének a német és a brit bankok.
A második forgatókönyv alapján Görögország mellett Írország és Portugália is adósságátrendezést hajtana végre, egyaránt 30-30 százalékos haircut-aránnyal, és ebben az esetben a teljes bankveszteség már elérné a 253 milliárd dollárt. A legtöbb veszteséget a német, majd a brit, a francia és az amerikai bankok szenvednék el görög államkötvény-portfoliójukon.
A harmadik forgatókönyv alapján a görög adósságátrendezés haircut-aránya 70 százalék, az ír és a portugál átstrukturálás 50-50 százalékos haircut-arány mellett következne be, és Spanyolország is adósságállománya átalakítására kényszerülne, 20 százalékos haircut-aránnyal.
A teljes banki veszteség a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzőinek becslése szerint ebben az esetben 534 milliárd dollárnak felelne meg, és a német, a brit és a francia bankrendszer saját veszteségei egyaránt 100 milliárd dollár felett lennének.
A ház hangsúlyozza, hogy ezek csak "hipotetikus" forgatókönyvek. Ám a BofA Merrill Lynch Global Research szakértői hozzáteszik, hogy az általuk becsült veszteségek "alsó értékek", és valójában sokkal nagyobbak is lehetnek, például ha egy-egy bank esetleges bukása az euróövezeti periférián vagy azon kívül járványt indít el. Mindemellett az első forgatókönyvből következhet a második, és e két forgatókönyv megvalósulásából pedig a harmadik - áll az elemzésben.
Más nagy londoni házak gyakorlatilag biztosra veszik, hogy a valutauniós periférián belül legalább Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül, ami a hitelminősítői megítélés szempontjából egyet jelentene a törlesztésképtelenség bejelentésével.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja a görög kilátásokról minap összeállított átfogó elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a görög államháztartási konszolidációs program nem érte el a kitűzött célokat. A ház azzal számol, hogy a GDP-arányos görög közadósság-ráta már az idei év végére eléri a 153 százalékot, és a cég elemzői szerint Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után.
A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.
MTI