Ferihegyen is "levetkőztetnek"?
A szakértők gyűjtik a más repülőtereken szerzett tapasztalatokat és vizsgálják a magyar és az európai uniós jogszabályokat, különösen a személyiségi jogokra való tekintettel - mondta a szóvivő. Azt is vizsgálják, hogy a megfelelő berendezéseket miként lehet beépíteni az utasbiztonsági rendszerbe - fűzte hozzá.
A repülőtéri biztonsági intézkedések szigorításaként Hollandia - az EU-országok közül elsőként - rövid időn belül bevezeti az amszterdami Schiphol repülőterén azoknak az utasellenőrző készülékeknek a rendszeres használatát, amely a képernyőn mintegy "lemeztelenítve" láttatja az ellenőrzött személyt. Ezt december 30-án jelentették be Hágában, azt követően, hogy egy héttel korábban egy nigériai fiatalember úgy szállt fel az amszterdami Schiphol repülőterén a Detroitba tartó repülőgépre, hogy veszélyes anyag volt a testére erősítve.
Három olaszországi repülőtéren - a római Fiumicinon a milánói Malpensan és a velencei Marco Polon - legkésőbb három hónap múlva kezdik meg a testszkennerek kísérleti üzemeltetését.
A személyiségi jogok védelmében az Európai Unió terrorizmus elleni harcának koordinátora szerint nem szabad tárolni, hanem az utas ellenőrzése után azonnal meg kell semmisíteni az úgynevezett testszkennerrel nyert adatokat. Gilles de Kerchove úgy véli, hogy a testszkenner általános repülőtéri bevezetése nagyon hasznos lenne terror elhárítási szempontból, de a magánszféra védelme jegyében elő kell írni azt is, hogy az utasvizsgálat után az ilyen berendezéssel nyert adatokat azonnal meg kell semmisíteni.
Diszkrét testszkennert fejlesztettek ki
MTI