Az ipari termelés novemberi 7%-os – az előző hónapokhoz képest kisebb mértékű – csökkenéséhez az alacsony bázis és a munkanaphatás egyaránt hozzájárult.
Az ipari export 2009 első tizenegy hónapjában 20,5, novemberben 4,7%-kal csökkent 2008 azonos időszakához mérten. A kivitel novemberi jobb teljesítményéhez az is hozzájárult, hogy az előző hónapokkal ellentétben az alágak mintegy felében már exportnövekedés figyelhető meg.
A novemberi exportértékesítés közel hattizedét a feldolgozóipar két alága adta. Az év tizenegyedik hónapjában a feldolgozóipari export közel háromtizedét kitevő járműgyártás kivitelében idén először növekedést regisztráltunk (5,6%); a másik meghatározó alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene ugyanakkor 11,8%-kal csökkent.
A feldolgozóipar belföldi eladásai 2009 első tizenegy hónapjában 14,9, novemberben 10,5%-kal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál. Ez elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések, valamint a lakossági kereslet mérséklődésével függ össze. Az ipar január–novemberi belföldi értékesítése 12,6, a novemberi 8,5%-kal esett vissza 2008 azonos időszakához képest.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első tizenegy hónapjában (11,7%-os létszámcsökkenés mellett) 8,5%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
2008 azonos időszakához viszonyítva 2009 első tizenegy hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékű volumencsökkenést Közép-Dunántúlon (27,6 %) regisztráltuk - olvasható a KSH jelentésében.
Kevesebbet visznek haza idén a közszolgák
A karácsonyi készletezés nyomta a külkeradatot
A szomszédainknál gyorsabban megy a talpraállás
A gyógyszeriparban nőttek legjobban az árak
Magyarország befuthat a surranópályán?
Privátbankár