A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legfrissebb, decemberi jelentése szerint ehhez az eredményhez az év utolsó hónapja jelentős mértékben hozzájárult, hiszen akkor ismét kiemelkedő volt a friss tőkebeáramlás, amiben a lakossági befektetők játszották a fő szerepet. Érdeklődnek az alapok iránt az intézményi befektetők is. Tőlük a tavalyi év második felében több mint 50 milliárd forint áramlott összességében befektetési alapokba. „2009. második felének tőkepiaci eredményei és a fokozatos kamatcsökkentések megalapozták a lakossági befektetők bizalmát, akik bár kezdetben csak a pénzpiaci alapokat keresték, decemberben már más alapok iránt is érdeklődtek.” – magyarázza Temmel András, a BAMOSZ főtitkára
A BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok decemberben összesen 54,5 milliárd forintot vonzottak, amellett vagyonukat a piaci teljesítmények is 34,6 milliárd forinttal növelték. Bár egyes magasabb kockázatú alapokból – részvényalapok, abszolút hozamú alapok – részben az eddig elért hozamok realizálása érdekében vontak ki tőkét a befektetők, ennek mértéke nem volt számottevő. Összességében a decemberi 3,1%-os bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 413 hazai befektetési alapban 2998 milliárd forintot kezeltek.
A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (62,2%) ezek adják, ráadásul az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon decemberben az átlagnál is valamivel gyorsabban, 3,5%-kal nőtt. Összesen 48,3 milliárd forint friss tőke érkezett ilyen termékekbe, az előző két hónapban elértnél magasabb hozam pedig további 14,9 milliárd forinttal növelte a befektetéseket.
Az év utolsó hónapjában a pénzpiaci alapok teljesítettek a legjobban, ezek vagyona 4,4 %-kal emelkedett. Ehhez 38 milliárd forint friss tőke, illetve két átalakított garantált alap 5,4 milliárd forintos vagyona és a hozam (5,1 milliárd forint) is hozzájárult. A pénzpiaci alapok vagyona a hónap végén 1148 milliárd forint volt.
A kategória 71%-át jelentő likviditási alapok vagyona 2,4 százalékkal nőtt a hónapban, számuk egy alap pénzpiacivá sorolásával 27-re csökkent. A befektetők 22,7 milliárd forintot fektettek be újonnan, míg az átsorolt alap hatására 7 milliárddal csökkent a vagyonuk. Emellett a likviditási alapok vagyonát további 3,5 milliárd forint hozam is növelte. A legtöbb új befektetés a magyar likviditási és pénzpiaci alapokba érkezett, de jelentős volt az érdeklődés a bolgár levás és a dollár pénzpiaci alapok iránt is. (Leggyorsabban ismét a bolgár levás pénzpiaci alap vagyona nőtt.) Az euróövezeti alapokból és a dollár likviditási alapokból ezzel szemben kivontak pénzt a befektetők.
Jól teljesítettek decemberben az ingatlanalapok: ezek 8 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és 1,7 milliárd forint hozamot is termeltek. Számuk egy alap megszűnésével 21-re csökkent, vagyonuk viszont összességében 3,4%-kal nőtt, így az a hónap végén 294 milliárd forintot tett ki, amely az alapok összvagyonának 10%-a. Decemberben a hazai ingatlanalapok alapjai is megint felkeltették a befektetők érdeklődését, megint tudtak friss tőkét vonzani, így ezek vagyona 2,2 százalékkal nőtt a hónapban. (Ezekben a termékekben közel 31 milliárd forint fekszik.)
Megfordulni látszik a trend a nyilvános garantált alapoknál is: összvagyonuk tavaly először decemberben nőtt, 0,1%-kal, így az a hónap végén meghaladta a 406 milliárd forintot. Igaz, a hónapban 1,9 milliárd forint el is vándorolt a garantált alapokból, ez elsősorban a lejárt és megszűnt alapokból kivont, illetve a pénzpiaci alappá alakított 2 alap által átvitt tőke, a piaci teljesítmények pedig mintegy 2,4 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát. Mindezek mellett a nyíltvégű garantált alapok összességében már friss tőkét vonzottak decemberben. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)
A kötvényalapok a hónap során 4,6 milliárd forint friss tőkét vonzottak, ugyanakkor 1,7 milliárd forint veszteséget szenvedtek el. Ugyan a rövid kötvényalapok vagyona ismét jelentősen, 7,2%-kal nőtt, (ez 8,3 milliárd forint friss tőkéből, és mintegy 230 millió forint hozamból jött össze) de a hosszú kötvényalapok közel 2 milliárd forintos árfolyamcsökkenése mellett ez utóbbi termékekből mintegy 3,7 milliárd forint tőkekivonás is történt a hónapban. Vagyonuk így összességében 4,2%-kal csökkent. A kötvényalapok száma összesen egy alap megszűnésével 26-ra csökkent, összvagyonuk 1,1%-kal nőtt, így a hónap végén a kötvényalapok vagyona 256 milliárd forint volt.
Tovább tart viszont a befektetők hozamrealizálása, és a tőkekivonás is a részvényalapoknál: az elmúlt hónapban 2,4 milliárd forintot vontak ki ezekből a termékekből. Ennek ellenére vagyonuk így is 2,4%-kal nőtt, hiszen piaci teljesítményük újra 10,5 milliárdot hozott a konyhára. A részvényalapok száma egy alap beolvadásával 58-ra csökkent, vagyonuk a hónap végén 339 milliárd forint volt. Ezen belül a részvényalapok több mint háromnegyedét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 2,9 százalékkal emelkedett: ezek 180 millió forint friss tőkét vonzottak decemberben, és 7,2 milliárdos hozam is keletkezett rajtuk. A tiszta részvényalapok vagyona 0,8%-kal nőtt, miután 2,6 milliárd forint elvándorolt belőlük, de mintegy 3,3 milliárd forint hozam halmozódott fel rajtuk. Leggyorsabban a fejlődő országokba fektető részvénytúlsúlyos alapok vagyona nőtt.
Általában jó hónapot zártak a kisebb alapkategóriák decemberben: a vegyes alapok vagyona 3,8%-kal, közel 100 milliárd forintra nőtt, ráadásul a tavalyi évben először decemberben új tőke is érkezett ezekbe a termékekbe, összesen 2,7 milliárd forint. Piaci teljesítményük 940 millió forinttal növelte vagyonukat, számuk viszont két alap beolvadásával 40-re csökkent. A 12 egyéb alap vagyona decemberben 0,4%-kal, 22,5 milliárd forintra nőtt. A hónapban mintegy 23 millió forintot vontak ki a befektetők ezekből a termékekből, amelyek viszont mintegy 110 millió forint hozamot értek el. A 25 nyilvános származtatott alap vagyona 4,1%-kal nőtt, december végén 61 milliárd forint volt. Ezek a termékek a hónapban több mint 2 milliárd forint friss pénzt vonzottak, piaci teljesítményük pedig további 360 millió forinttal növelte a vagyonukat.
Nőtt a zártkörű értékpapíralapok vagyona is, 3,6%-kal. Bár 1,9 milliárd forintnyi tőke elvándorolt ezekből a termékekből, teljesítményük 15 milliárd forinttal növelte vagyonukat. Az intézményi alapokon belül decemberben ismét csak a részvényalapokba érkezett friss pénz, illetve elindult egy új származtatott alap is. A pénzpiaci, a kötvény és az egyéb alapokból vontak ki tőkét a befektetők, leggyorsabban pedig a származtatott alapok vagyona nőtt. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 374 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 12%-a.
MTelekom: 20 milliós bírság 3000 percért
2010 a garantált hozam éve lehet
A bankok megint nem férnek a bőrükbe
Enyhe ítélet született a Baumag-perben
Privátbankár