A kormányfő szavai szerint a költségvetés a biztonságról, a stabil forintról, az alacsony kamatokról, a megmaradó, megmenthető munkahelyekről, a fenntartható nyugdíjakról és a szociális rendszerről szól. Mint mondta, a jövő évi büdzsé nemcsak szavatolja ezeknek a biztonságát, hanem alapvető fordulatot hoz a munka megbecsülésében, mert a legálisan dolgozók közül tízből kilenc ember az alacsonyabbik adókulcs alá tartozik januártól, és ezzel párhuzamosan 400 milliárd forinttal több marad a magyar vállalkozásoknál.
A kormányfő felhívta a figyelmet arra is, hogy jövőre több mint százezer ember kerül be az Út a munkához programba, és egyre többen térhetnek vissza véglegesen a munka világában.
Bajnai Gordon kiemelte, a jövő évi költségvetés a közbiztonságról is szól: ezer új településőr áll munkába a következő hetekben, és ugrásszerűen nő az utcán lévő rendőrök száma. A költségvetéssel összefüggésben beszélt a távhő áfájának csökkentéséről, ami több mint 650 ezer család számára jelentős megtakarítást hoz jövőre. Kitért arra is: jövőre egy újabb évfolyam, a hetedikesek évfolyama is bekerül a kedvezményes gyermekétkeztetés rendszerébe.
A miniszterelnök szerint a vádak ellenére a költségvetés kiszámítható, a tavalyinál nyolcvan százalékkal nagyobb tartalékkal rendelkezik, és alapja annak, hogy 2011-től évente 3,5-4 százalékos növekedés lehet az országban.
Egy nagy kérdőjellel fogadták el a költségvetést |
Bajnai Gordon a szombaton több újságban megjelent, közgazdászok által írt nyílt levéllel kapcsolatban elmondta: a dokumentumról szerinte hiányzott a fizetett politikai hirdetés felirat és a Fidesz logója. Emlékeztetett arra, hogy ezek a közgazdászok a Fideszhez köthetők, és a legnagyobb ellenzéki párt már jól ismert véleményét fejtették ki. Furcsának tartja ugyanakkor, hogy a Fidesz a jövő évi költségvetés tárgyalásakor csupa olyan javaslatot nyújtott be és támogatott, amelyek nem támogatták a reformokat, és növelték volna a hiányt.
Oszkó: a stabilizáció oázisa maradunk
Magyarország ebben a nehéz költségvetési helyzetben is az eurócsatlakozás kritériuma közelében tudja tartani az államháztartási hiányát - jelentette ki Oszkó Péter pénzügyminiszter a 2010-es költségvetés parlamenti elfogadását követően. Oszkó Péter úgy fogalmazott: az elfogadott költségvetés segíti az országot abban, hogy az továbbra is a "stabilizáció oázisa" maradjon. Kiemelte: idén 3,9 százalékos, jövőre 3,8 százalékos lehet az államháztartási hiány, s ezt a Nemzetközi Valutalap és az Európai Unió is megerősítette.
A pénzügyminiszter arra is rámutatott, hogy a jövő évi büdzsé jelentős tartalékokkal rendelkezik. A tartalékokról szólva a pénzügyminiszter kifejtette: jövőre az ideihez képest 170 milliárd forinttal több tartalékot képeztek; idén a 6,7 százalékos recesszió mellett 30 milliárd forintnyi tartalékot használt fel az ország, jövőre, 0,6 százalékos gazdasági visszaeséssel számolva pedig 206 milliárd forintnyi tartalékot képeztek. "Komoly biztonságot tartalmazó" költségvetést fogadott el a parlament - húzta alá.
Idén 3,8 százalékos GDP-arányos kiadáscsökkentést hajtott végre a kormány, jövőre további 1,6 százalékos GDP-arányos kiadáscsökkentést irányoz elő, ez főként az állami intézményeket, az önkormányzatokat és az állami tulajdonú társaságokat érinti - fűzte hozzá Oszkó Péter. Hozzátette: ez a feltétele a stabilitásnak, a későbbi növekedésnek.
Mesterházy: aki igennel szavazott, a biztonságra szavazott
Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető szerint a 2010-es költségvetés a jövő és a felelősség költségvetése. Választási évben, 1990 óta most először nem választási, hanem feszes, takarékos költségvetés készült, amelynek azonban van baloldali karaktere. Aki igennel szavazott, az az emberek hosszú távú biztonságára mondott igent - fogalmazott a frakcióvezető.
Mesterházy Attila szerint a költségvetés stabilitást ad az országnak, növeli a versenyképességet, és csökkenti a gazdasági válság okozta negatív társadalmi hatásokat. A szocialista politikus reményét fejezte ki, hogy bármilyen kormány alakul is jövőre, az nem tér le a mostani útról, mert ez szolgálja az emberek érdekét.
Mesterházy Attila arra a kérdésre, hogy milyen büntetést kap Warvasovszky Tihamér, amiért nem szavazta meg a jövő évi büdzsét, azt válaszolta: a frakció etikai bizottság tesz javaslatot a büntetés mértékére. Megerősítette, a politikus nem kért előzetesen felmentést a szavazás alól, így - mivel ez kiemelt voksolás volt - Warvasovszky Tihamér biztosan kap majd büntetést.
Kóka: könnyű volt igennel szavazni
A liberális frakció számára egyáltalán nem volt nehéz megszavazni ezt a költségvetést - mondta a büdzsé elfogadását követően Kóka János. Az SZDSZ frakcióvezetője úgy fogalmazott, hogy a szabad demokratáknak könnyebb volt, mint a szocialistáknak.
Kijelentette, hogy a kormány felállásakor az SZDSZ a miniszterelnökkel és a pénzügyminiszterrel egy programra szerződött, amelynek két fontos eleme volt. Az egyik, "hogy ne boruljon be a magyar gazdaság, a másik, hogy több nettó maradjon a bruttóból". Utóbbit azzal magyarázta, hogy el kell mozdulni egy 17 százalékos adórendszer felé, amely véleménye szerint most megtörténik.
Felhívta arra a figyelmet, hogy a gazdasági válság hatásai ellenére 2010-től kezdve minden évben egy havival több nettó fizetés marad a keresőknél. Kóka János kijelentette, hogy meglátásuk szerint a következő öt hónapban nagy harcra lehet számítani, ahol a piacgazdaság és az öngondoskodás hívei csapnak össze az állami hatalom, az állami túlterjeszkedés híveivel.
Kóka János arra a kérdésre, hogy számíthatnak-e büntetésre azok a képviselők, akik nem támogatták a költségvetést, azt mondta, amikor szerződést kötöttek a miniszterelnökkel, akkor néhányan azt nem írták alá. Mint mondta, a liberális frakció soha nem is gondolta, hogy ezek a képviselők "ott lesznek a kormány, a válságkezelés mögött".
Arra a kérdésre, hogy Retkes Attila pártelnök hétfői kijelentése szerint politikai értelemben megszűnt az SZDSZ frakciója azt mondta: korábban megfogadta, nem kommentálja Retkes Attila kijelentéseit. Hozzátette, hogy a frakció egyébként létezik és működik.
Marad a káosz: elbukott a pártfinanszírozás
Parragh: megalapozzuk a pangást
Nincs többé SZDSZ-frakció
Bajnai: aki felrúgja a büdzsét, a jövőt árulja el
MTI