Ugyanebben az időszakban a termelői árak szintje 2,8 százalékkal haladhatja meg az előző év azonos időszakit. Az Ecostat kutatói szerint a termelői árak mérsékelt növekedése részben az erős forinttal, részben pedig a 2008. januári magas bázissal magyarázható.
A kutatóintézet az év utolsó négy hónapjára 235,7 forintos euró árfolyammal számol, amelyen belül szeptemberben 238 forintos, decemberben 234 forintos euró árfolyam várható, s a jövő januári prognózis is 234 forint/euró. Az utolsó négy hónapra 159,9 forintos átlagos dollár árfolyamot vár az Ecostat, szeptemberre 161,4 forintos dollár árfolyamot prognosztizál, decemberre pedig 158,7 forintos árfolyamot, s ezzel az árfolyammal kezdődhet 2009. is.
Mások is jósolnak A GKI Gazdaságkutató és az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésben az olvasható: a magyar gazdaság a második félévben kijön a növekedési gödörből, a forintra viszont nagy hatással lehet, hogy az Országgyűlés elfogadja-e a költségvetést - részletek >> |
Az ipari termelés júniusi, szezonálisan és munkanap korrekcióval kiigazított, havi 1,6 százalékos és éves 0,3 százalékos visszaesése után az Ecostat azt várja, hogy a következő hónapokban az ipari termelés tovább csökkenhet, majd fokozatosan visszatérhet a korábbi növekedési pályára, a jövő év januárjában a 12 havi index 1,1 százalékkal bővülhet.
A kiskereskedelmi forgalomban csak az év végére prognosztizál növekedést az Ecostat, miután a kiskereskedelmi forgalom volumene 2008. júniusában - naptárhatással kiigazítva - 1,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől.
A költségvetési folyamatok elemzése után az Ecostat közli: 2008-ban a központi költségvetés 1.014,6 milliárd forint hiánnyal zár 8.153,5 milliárdos bevétel, illetve 9.168,1 milliárdos kiadás mellett. Az intézet által prognosztizált deficit kisebb a Pénzügyminisztérium által augusztusban becsült 1.031,8 milliárd forintos összegnél.
A költségvetés kikészítheti a forintot
Betett az iparnak az erős forint
A forinton és az olajon áll vagy bukik az inflációnk
Borúlátó és bizalmatlan a magyar
Az MNB-t nem érdekli, mennyi a bér?
MTI