1p
A még április végén a piaci szereplők által várt újabb 25 bázispontos kamatcsökkentés elmaradásának oka, hogy idő közben egyre jobban elterjedni látszik az adósságválság az eurózónában
Az előzetes várakozásoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa mai kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta az irányadó rátát, amely így továbbra is 5.25%-on áll. Ez tehát a 2009. júliusban indult, 10 hónapja tartó kamatcsökkentési széria végét, de legalábbis átmeneti lefékeződését jelenti.

A még április végén a piaci szereplők által várt újabb 25 bázispontos kamatcsökkentés elmaradásának oka, hogy idő közben egyre jobban elterjedni látszik az adósságválság az eurózónában, amely a görög után spanyol és portugál adóskockázati leminősítésekben öltött testet. Ráadásul egy mai hír szerint már a francia pénzügyi kormányzat sem zárja ki, hogy belátható időn belül elveszti a lehető legjobb adóskockázati besorolását, amit az generál, ha meglépi a szükségesnek látszó költségvetési kiigazításokat - tudtuk meg az Equilor szakértőitől.


A globális kockázati étvágy alakulását, illetve Magyarország tőkepiaci megítélését lehet nyomon követni az alábbi ábrán, amely jól mutatja, hogy májusban – párhuzamban a nemzetközi trendekkel – romlott az ország kockázati megítélése a befektetők körében. Ez szokásosan a magyar befektetési eszközök eladásával, vagy legalábbis a kitettség csökkentésével járt együtt. Az MNB Monetáris Tanácsa a korábbi kamatvágásokat követően folyamatosan kihangsúlyozta, hogy további kamatcsökkentésekre akkor kerülhet sor, ha Magyarország kockázati megítélése azt lehetővé teszi. Amennyiben a magyar CDS emelkedését vizsgáljuk, amely a magyar államkötvények nemfizetése ellen biztosít, akkor elmondható, hogy a jegybank következetesen tartotta magát fogadalmához.


Ebben a tekintetben érdekességképpen érdemes azt is megvizsgálni, hogy a legutóbbi kamatcsökkentések esetében mikor milyen szinten állt az MNB által az utóbbi időben leginkább követett piaci kockázati ”indikátor”, az EUR/HUF keresztárfolyam. Jól láthatóan az aktuális kamatdöntés időpontjában szinte csak a 260-270 közötti sávban tartózkodó forint árfolyamokat lehet látni. Két kivétel van csupán, ebből is a 2009. januári emelendő ki, amikor a Monetáris Tanács emelkedő CDS felár és gyengülő, 285 forint körüli euró árfolyam mellett is ”bevállalta” a kamatpolitika lazítását.


Mi újság az elfejtett inflációval?

„A potenciálistól elmaradó gazdasági növekedés árvisszafogó hatása továbbra is fennáll, a magasabb drágulási ütemért elsősorban a világpiacon emelkedő energiaárak, illetve a januári újabb jövedékiadó-emelés okolhatók” - állítja Vizkelety Péter,  a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője szerkesztőségünknek küldött, a kamatdöntéshez fűzött gyorselemzésében.
Az elmúlt időszakban az MNB által kiadott jegyzőkönyvekben – amely a kamatdöntés körülményeit ecsetelte – egyre kevesebb szó esett az inflációs tényezőről. Pedig továbbra is jelentősen felülmúlja a jegybank középtávú inflációs célját az áremelkedés, bár a márciusi 5,9%-os éves alapú ütemről, áprilisra megkezdődött egy enyhe mérséklődés, 5,7%-ra csökkent az árnövekedés üteme, ám ez az Európai Unión belül így is a legmagasabbnak számít. Még mindig érezteti hatását a tavaly júliusi ÁFA emelés, ráadásul januárban ez jövedéki adó emeléssel is kiegészült, emiatt ragadt tartósan 5% fölött az infláció az utóbbi hónapokban.

Az utóbbi időben romlott az elemzők inflációs várakozása, legtöbbjük az áprilisi 5,7%-os éves alapon számolt árindex látványosabb mérséklődésére csak az év hátralévő részében számítanak. A Reuters által közzétett elemzői konszenzus 2010-re 4,5%-os átlagos áremelkedést jelez, míg jövőre lehet 3% a pénzromlás üteme, tehát ekkor éri el a jegybanki célt.

Az inflációs várakozás megemeléséhez hozzájárult a forint elmúlt hetekben tanúsított gyengülése, az MNB egy korábbi számítása szerint – amely a forint erősödésére vonatkozott – minden 5 százalékpontos árfolyamváltozás 0.5-0.9% százalékponttal mozdíthatja el az inflációt. Ugyanakkor az árfolyam emelkedés negatív hatását továbbra is ellensúlyozza a gyenge belső kereslet

Mint arra a Monetáris Tanács legutóbbi kamatdöntő üléséről kiadott jegyzőkönyv is tanúbizonyságot tesz alapvetően nincs veszélyben az inflációs cél, a visszafogott kereslet következtében az infláció jövőre várhatóan az MNB célja alá csökken.

MNB: idén 0,9%-os növekedést vár, jövőre 3,2, 2012-ben 3,9%-ot. Az infláció az idén 4,9%, jövőre 3,0, 2012-ben 2,9% lesz. Az MNB nyilvánosságra hozta a májusi inflációs jelentését is, ezek szerint a legfontosabb makrogazdasági mutatók a következőképpen alakulnak a jegybank várakozásai szerint:






Forrás: MNB

Privátbankár - Lovász Márton

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG