Azzal kapcsolatban, hogy az adatvédelmi biztos szerint a számológép jogsértő, sőt az alkotmánnyal is ellentétes lehet, Szikora János azt mondta, megvizsgálják az ombudsman ez irányú javaslatait, és természetesen a jogbiztonság és az adatvédelem további erősítését célzó ajánlásait haladéktalanul megvalósítják.
Mint mondta, hangsúlyozzák, hogy "a kalkulátor nem más, mint segédeszköz, egyfajta ingyenes szolgáltatás. Az ingatlanok számos olyan tulajdonsággal bírhatnak, amelyet a kalkulátor nem vesz figyelembe. (...) Fontos, hogy az adózók eltérhetnek a kalkulátor által megállapított értéktől. Dönthetnek úgy, hogy bár az APEH 32 millióra becsülte a lakásukat, ők mégis 27 milliót írnak a bevallásukba. A törvény ugyanis úgy szól: az adózóknak kell megállapítaniuk ingatlanuk forgalmi értékét. Ha pedig egy esetleges későbbi ellenőrzésben az adóhatóság a polgár közlését felülbírálja, akkor a hivatalnak kell bizonyítania az eltérést."
Szikora János közölte, hogy most dolgozzák ki annak módszertanát, hogyan ellenőrzik a vagyonadó megfizetését. Februárban teszik majd közzé az ellenőrzési irányelveiket, amelyben részletesen meghatározzák, hogyan és hány emberrel vizsgálják a vagyonadó bevallását és megfizetését.
Mint mondta, a törvény elvileg lehetővé teszi, hogy ha az adó az ingatlanhoz kapcsolódik, akkor munkatársaik a helyszínen vizsgálódjanak. "Egy rémhírt azonban előre megcáfolnék. A vagyonadóval kapcsolatos ellenőrzéseket még véletlenül sem használjuk majd arra, hogy a lakásba belépve összeírjuk az adózó ingóságait, s ez alapján később vagyonosodási vizsgálatot indítsunk ellene" - közölte Szikora János.
Ezer sebből vérzik a vagyonadó-kalkulátor?
Rácuppantunk a vagyonadó kalkulátorra
Mentés nélkül: túlteljesítő vagyonadó kalkulátor?
Vagyonadó: mi van, ha magasabb árat kalkulálunk a véltnél?
Mégis igent mondanak a bírák a vagyonadóra?
Adómentes ingatlaneladás: aki gyors, az jól járhat
MTI, Magyar Nemzet