.jpg)
Kelet-Közép-Európa kapcsán maradtak még feszültségek
Obama Medvegyev-párti, de ma Putyinnal is találkozik Barack Obama múlt csütörtökön a washingtoni Fehér Házban arról beszélt: azért is kíván találkozni Putyinnal és Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel moszkvai látogatása során, hogy értésükre adja, a hidegháborús megközelítés idejétmúlttá vált az Egyesült Államokhoz fűződő viszonyban. Obama közölte: bár Putyinnak még mindig jelentős befolyása van Oroszországban, Washington "nagyon jó kapcsolatot" épít ki Medvegyevvel. S úgy vélte: Putyin fél lábbal a múltban él. Erre reagálva Putyin pénteki vidéki látogatásán leszögezte: szilárdan állnak a lábukon és mindig a jövőbe tekintenek. |
Fennmaradtak viszont az orosz-amerikai ellentétek a Moszkva és Washington által leginkább vitatott kérdésben, az amerikai rakétapajzs kelet-európai kiterjesztését illetően. A rakétapajzs aláássa az orosz nukleáris elrettentő erőt, emiatt Moszkva Oroszország biztonságát veszélyeztető tényezőt lát benne. A két elnök erről nagyon általános megfogalmazású közös nyilatkozatot adott ki, s megállapodott abban, hogy szakértőkkel vizsgáltatják meg a hadászati ballisztikus rakéták terjedésével kapcsolatos valós veszélyeket, illetve fokozzák a párbeszédet egy információcsere-központ létrehozása érdekében.
Medvegyev a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón ésszerű kompromisszumnak minősítette a nukleáris keretmegállapodást, s előrelépésnek mondta, hogy a keretegyezmény a támadó és védekező fegyverek kölcsönös összefüggéséről szól (ahogyan azt Moszkva szorgalmazza). Elismerően szólt arról is, hogy az új washingtoni vezetés "szünetet iktatott be" törekvéseinek megvalósításába, és elemzi a helyzetet. "Eddig csak egyet hallottunk: minden döntés megszületett, Önöket nem érinti, nem fenyegeti" - mondta Medvegyev az előző amerikai kormány Moszkva által sérelmezett döntéshozatali eljárására utalva.
Obama egyebek mellett közölte, hogy Medvegyevvel szoros munkakapcsolatot alakított ki két közvetlen találkozójuk alkalmával - a két politikus a mostani csúcs előtt áprilisban Londonban találkozott -, s dicsérőleg hozzátette: biztos abban, hogy az orosz elnök teljesíti majd a megkötött megállapodásokat. Obama nem bocsátkozott részletekbe azzal kapcsolatban, hogy Oroszországban kié a valódi hatalom, Medvegyevé, vagy Vlagyimir Putyin kormányfőé, mint azt sokan feltételezik. Obama kedden Putyinnal találkozik Moszkvában.
A nukleáris leszereléssel kapcsolatban az amerikai elnök közölte, hogy Moszkvával ellentétben nem tartja szükségesnek a hadászati támadó fegyverek csökkentéséről és az amerikai rakétapajzsról folyó tárgyalások összekötését, jóllehet megérti az orosz érzékenységet e téren. Hozzátette: arra számít, hogy a nyár végére lezárul a rakétapajzs kiterjesztésével kapcsolatos - az előző amerikai elnök, George Bush által elhatározott - tervek washingtoni felülvizsgálata, egyúttal ígéretet tett arra, hogy annak eredményei alapján Washington új javaslatokat tesz majd Moszkvának.
A The Washington Times úgy látja, hogy az amerikai elnököt hűvös légkör fogadta Moszkvában, mintha még tombolna a hidegháború. A napilap szerint az Egyesült Államok és Oroszország közvéleménye kölcsönös bizalmatlansággal szemléli a másik ország első számú vezetőjét.

Szeretik, nem szeretik?
A The New York Times azt emelte ki, hogy az amerikai-orosz csúcstalálkozó előtt elcsöndesedtek az Amerika-ellenes hangok az orosz televízióban. Oroszország 20 éve még Amerika-barát volt, ma már azonban mély gyanakvással figyeli a Nyugatot. Míg 1991-ben még az oroszok 80 százaléka tekintett pozitívan az Egyesült Államokra, s csak 6 százalék negatívan, idén májusban a Levada intézet felmérése szerint már csak 36 százalék véleménye volt pozitív, 50 százalék elítélő módon gondolkodott Amerikáról.
A The Wall Street Journal arról írt szerkesztőségi cikkében, hogy Oroszország is csatlakozhatna a szabad világhoz, de Putyin más irányt vett, legutóbb azzal, hogy visszavonta a Kereskedelmi Világszervezethez benyújtott csatlakozási kérelmet. Putyin évtizede alatt virágzott a nacionalizmus, a korrupció és a barátok előnyben részesítése, miközben elmaradt az ország modernizációja, s ez nem Amerika hibája - olvasható a lapban.
Obama Moszkvába látogatott
Máshogy védekezne Washington és Moszkva
Újra szövetségben az USA és Oroszország?
Orosz GDP: a Világbank "optimista"
Elfogyott az oroszok pénze
Amerikai GDP: rosszabbra számítottak
MTI, Privátbankár