Obama elmondta, hogy amerikaiak millió kényszerülnek nélkülözni a gazdasági nehézségek miatt, nemzedékek óta nem vesztették el annyian állásukat, mint a mostani recesszióban. Sokan nem tudják fizetni az egészségügyi biztosítást és a lakáshitel-törlesztést, nem tudnak megtakarítani az oktatásra, a nyugdíjas évekre. Túl sokan érzik, hogy az amerikai álom számukra szétfoszlik.
Rámutatott, hogy kormánya adót csökkentett majdnem minden dolgozó és kisvállalat számára, kiterjesztették a munkanélküli segélyeket és az egészségügyi ellátást az állástalan millióknak. Közölte, hogy az egészségügy átfogó reformja elengedhetetlen, és még többet kell tenni a munkahelyteremtés érdekében. A jövő héten meghívottak széles körével fog tanácskozni ez ügyben a Fehér Házban.
Mike Pence indianai képviselő, a Republikánus Párt egyik kongresszusi vezetője a párt hálaadás napi üzenetében viszont arról beszélt: Obama azt ígérte, hogy 787 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomagjával 8 százalék alatt fogja tartani a munkanélküliséget, amely azonban már 10,2 százalékra szökött fel. Ennek fényében kétségbe vonta a Fehér Háznak azt az állítását, hogy az ösztönző csomag működik.
A városokban és vidéken élő amerikai családok milliói, amelyeknek nehézséget jelent, hogy kijöjjenek pénzükből az év végi ünnepi időszakban, megdöbbenéssel látják, hogy Washington olyan dollármilliárdokat költ el, amellyel nem is rendelkezik. Pence szerint az újabb munkahelyteremtési tanácskozás a Fehér Házban bizonyára ismét olyan javaslattal fog véget érni, hogy a kormány újra nagyobb szerepet kapjon, adót emeljen, és "még több adósságot helyezzen gyerekeink és unokáink vállára".
Obama sikerkampányával szemben a republikánus értékelés úgy hangzik, hogy a demokrata párti vezetésű kormány rosszból még rosszabb helyzetbe vezette a gazdaságot kudarcot vallott gazdasági programjával és nagy költekezéseivel, ráadásul az egészségügy irányítását is át akarja venni. Pence szerint azzal lehetne serkenteni az amerikai gazdaságot, úgy lehetne segíteni a dolgozó amerikaiaknak, ha minél több pénzt a családoknál hagynának, ahelyett, hogy kiveszik a pénztárcájukból.
Bajnai Amerikába megy - összefuthat Obamával is
USA: mégis meglesz a GDP, sőt...
Obama: Amerika egyetemes értékeket közvetít
MTI