A tavaly januárban hivatalába beiktatott Barack Obama amerikai elnök sikeres első évet zárt - idézte David Axelrod elnöki főtanácsadó véleményét a USA Today napilap vasárnap.
Axelrod - aki a napokban több fórumon és csatornán is kifejti üzenetét - azt mondta: Obama eredményesen tevékenykedett a három fő csapásirányban, a gazdaság megmentése, a gazdaság hosszú távú helyreállítása és az ország nemzetközi hírnevének javítása terén.
A főtanácsadó kifejtette, hogy a 787 milliárd dolláros gazdasági ösztönző csomag és egyéb fontos intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy ne következzen be egy, az 1930-as évekbeli "nagy depresszióhoz" hasonló újabb mély válság, "ez nagyon komolyan fenyegette az országot". Mint mondta, "az elnök több nehéz döntést hozott a recesszió leküzdése érdekében".
A gazdaság hosszú távú helyreállítását illetően arra mutatott rá, hogy az Obama-adminisztráció több nagy kezdeményezése is ezt célozza: ide tartozik az egészségügy reformja, továbbá a pénzügyi szféra, az oktatás és az energiapolitika átalakítása.
Az ország javuló nemzetközi tekintélye kapcsán úgy fogalmazott, hogy "Amerikára a világban más szemmel tekintenek, mint néhány éve". Utalt az új Afganisztán-stratégiára, a tervezett iraki csapatkivonásra, a muszlim világhoz való közeledésre, valamint a koppenhágai klímaváltozási csúcstalálkozóra.
David Axelrod szerint a Barack Obama vezette Fehér Ház rendkívül erőteljesen és sikeresen tevékenykedett az elmúlt egy évben.
A The Washington Post és az ABC News közös felmérésének vasárnap közölt eredményéből azonban az derül ki, hogy az amerikaiak egyre csalódottabbak Barack Obama teljesítményében, mind többen érzik úgy, hogy az egy éve beiktatott amerikai elnök nem teljesítette ígéreteit. A megkérdezettek csaknem fele érzi úgy, hogy Obama nem teljesítette kampányígéreteit, és a többség nem vagy alig bízik abban, hogy az ország számára helyes döntéseket fog hozni.
A független szavazók minden korábbinál kisebb aránya, csak 49 százaléka helyesli Obama tevékenységét. A többség elutasítja lépéseit a gazdaság, valamint az egészségügy terén, és még nagyobb többség nem ért egyet azzal, ahogy a terrorizmus és Afganisztán kérdését kezeli.
Váratlan rossz hírek az Egyesült Államokból
Zuhan Obama népszerűsége
Obama nem akarja megtámadni Jement
MTI