A Miniszterelnöki Hivatal budapesti ügyekért felelős kormánybiztosának sajtóirodája kedden este azt közölte: "a budapesti utasok nehézségeit kívánja enyhíteni a kormányzat azzal az intézkedéssel, amely a rendőrség közreműködésével a BKV-sztrájk ideje alatt lehetővé teszi az autósok számára a buszsáv használatát Budapesten".
Hozzátették: a buszok számára kijelölt sávot a reggeli csúcsforgalom, illetve a napközbeni lassú forgalom enyhítésére azok az autósok használhatják, akiknek személygépkocsijában még legalább két utas foglal helyet. Hozzátették: az intézkedés a BKV-sztrájk ideje alatt érvényes.
Mi történt ma? Idegek harca: folytatódik a BKV-sztrájk |
Közleményében a VEKE azt írta: A BRFK szerencsére helyretette a "kártékonyan és jogszerűtlenül intézkedő kormánybiztost" annak kimondásával: a "főváros területén lévő buszsávok és a villamossínek használatára vonatkozó hatályos jogszabályok a sztrájk idején is érvényben vannak, ettől eltérő rendelkezést kizárólag a közlekedést irányító rendőrök adhatnak".
Akiknek sztrájk nélkül is megy Beengedik a motorosokat a buszsávba |
Délelőtt a főváros több pontján - így a Gyáli útnál és a Nagykőrösi útnál, az M5-ös autópálya bevezető szakaszánál, a Hegyalja útnál és a József Attila utcánál is - ráengedték a járművezetőket a buszsávokra.
Arra a kérdésre, hogy a kamerákkal figyelt buszsávokon haladókat megbüntetik-e, Tafferner Éva, a BRFK szóvivője az MTI-nek azt mondta: naplózzák, hogy mettől meddig és mely sávok használhatók rendőri jelzés mellett. Akik ebben az időszakban használják a buszsávot, azok nem követnek el szabálysértést. Hangsúlyozta azonban, hogy minden más esetben a KRESZ szabályai az irányadók.
Szerda reggel egy buszsávban közlekedő személyautó ütközött össze egy kanyarodni szándékozó teherautóval a Hűvösvölgyi úton. A balesetben senki sem sérült, csak anyagi kár keletkezett. A személyautó sofőrje arra hivatkozott a rendőröknek, hogy a reggeli órákban a rádióban hallott arról, hogy amennyiben a kocsiban a sofőrön kívül még két ember tartózkodik, használható a buszsáv.
A Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese a balesetről szóló hírre úgy reagált: "Mit képzel magáról Horváth Csaba? Milyen jogon írja felül a hatályos magyar jogszabályokat? Hány balesetnek kell még bekövetkeznie, mennyi átvert autóst bírságolnak még meg addig, míg észreveszi magát, és abbahagyja kártékony és ostoba ténykedését?" György István az MTI-vel azt közölte: a jelenlegi jogszabályi környezetben nem értelmezhető a Budapestért felelős kormánybiztos funkciója, a kormány ugyan formálisan létrehozhat ilyen pozíciót, de aligha tölthető meg tartalommal.
A frakcióvezető-helyettes szerint a kormány adhat pénzt, támogatást a fővárosi önkormányzatnak, és kinevezhet a felhasználás ellenőrzésére egy külön kormánybiztost. A kormány azonban a beígért támogatásból eddig egyetlen fillért sem adott - bejelentések szerint korábban Horváth Csaba által rendbe tett - BKV-nak, ennek ellenőrzéséhez tehát eltúlzottnak tűnik önálló kormánybiztost foglalkoztatni - tette hozzá közleményében. Mint írta, a majdani pénzek elköltése idején pedig "határeset", hogy Horváth Csaba kormánybiztos lehet-e még.
György István hangsúlyozta, Budapestért a hatályos jogszabályok szerint a főpolgármester a felelős, "nem pedig egy kormány által tetszés szerint kijelölt személy".
Kezelhetetlen helyzeteket szül a sztrájktörvény?
Budapesti közlekedés: eluralkodott a káosz
Sztrájk alatt is tilos a buszsáv!
Január 1-jétől jön a "demokratikus" KRESZ
MTI