A tizenkét hónapra számolt decemberi infláció jórészt megfelelt a londoni elemzői közösség várakozásának. Az MTI előzetes felmérésébe bevont tíz nagy citybeli befektetési és gazdaságelemző ház szakértői 5,5-5,8 százalékos prognózisokat adtak a decemberi éves inflációra, 5,64 százalékos előrejelzési átlaggal. A KSH csütörtöki közlése szerint a decemberi tizenkét havi infláció 5,6 százalék volt a novemberben mért 5,2 százalék után.
Christine Li, a Moody´s Invertors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző részlegének - Moody´s Economy.com - közgazdásza a csütörtöki adatismertetés után hangsúlyozta, hogy a hazai kereslet mind a magánfogyasztás, mind az állami kiadások szintjén változatlanul gyenge.
A szakértő azt jósolta, hogy a magyar gazdaság az év második feléig még recesszióban lesz, tekintettel "a nagyon feszes" költségvetési politikára és a még mindig magas hitelköltségekre. A Moody´s Economy.com londoni közgazdásza szerint ebben a gazdasági környezetben valószínűtlen, hogy a vállalatok tovább tudják hárítani költségeik bármilyen növekedését a végfogyasztóra, és ez elejét veszi az inflációs nyomás erősödésének a továbbiakban.
Christine Li szerint mindezt összevetve a ház a magyarországi jegybanki alapkamat összesen 1,00 százalékpontos, fokozatosan végrehajtott csökkentését várja 2010 egészére, vagyis 5,25 százalékon valószínűsíti az idei MNB-kamatmélypontot.
Trendforduló? Januári áremelkedés az áruházakban A Privátbankár januári Árkosár-felmérése egy hónap alatt 4,5, egy év alatt 1,7 százalékos áremelkedést tapasztalt három hipermarket kínálata alapján. |
A JP Morgan szakértőinek számításai szerint csak az üzemanyagárakban érvényesülő igen erőteljes éves negatív bázishatás 0,5 százalékpontot adott hozzá a decemberi tizenkét havi magyarországi infláció üteméhez.
A ház londoni elemzői januárra várják az éves infláció tetőzését, 6 százalék közelében, és előrejelzésük szerint ebben is még az üzemanyag-összetevő bázishatása mutatkozik majd. A cég várakozása szerint azonban februártól ez a hatás már gyengülni kezd, és az év közepére 4 százalék alá, a harmadik negyedévben pedig - ahogy a tavalyi áfaemelés hatásai is kikerülnek az éves indexből - 2,5 százalék alá lassulnak az éves összevetésű inflációs ütemek.
A JP Morgan elemzői szerint a csütörtökön ismertetett decemberi inflációs adatsorban "semmi olyasmi nincs", ami elejét venné a magyar jegybank további kamatcsökkentésének már ebben a hónapban. A ház londoni szakértői hangsúlyozták, hogy eddig sem az infláció vagy a növekedés, hanem a pénzügyi stabilitás volt a meghatározója az MNB pénzügypolitikai enyhítési ütemének; az infláció és a gazdasági aktivitás önmagában valószínűleg a ténylegesnél "sokkal meredekebb" kamatcsökkentést is lehetővé tett volna tavaly.
A JP Morgan elemzői szerint a piaci kockázatvállalási készség most tapasztalható erősödése akár fél százalékpontos újabb kamatcsökkentéshez is érveket szolgáltathat. A cég azonban azzal számol, hogy az MNB a választásokig most már tartani fogja magát a decemberben is alkalmazott negyed százalékpontos esetenkénti enyhítési ütemekhez, és március végéig 5,5 százalékra csökkenti alapkamatát.
Kevesebbet visznek haza idén a közszolgák
Márciustól árzuhanás?
4,2% az éves infláció - a benzin drágult legjobban
Kamatdöntés: az óvatosság nem jelent trendfordulót
Év végére visszaeshet az infláció
MTI