Vagyonadó: a gazdag románokat is megsarcolnák
Ennek értelmében a gazdagabbaknak nettó vagyonuk 0,5 százalékát kellene évente adóként befizetniük az államkasszába. A jogszabálytervezet leszögezi: az érintetteknek június 30-áig ki kell tölteniük egy vagyonnyilatkozatot a 2009. december 31-én birtokolt vagyonról. Ebben a nyilatkozatban egyaránt be kell vallaniuk a tulajdonukban lévő ingatlanokat, vagyontárgyakat, a saját, illetve a férjük vagy feleségük, valamint kiskorú gyermekeik birtokában lévő pénzösszegeket.
Surupaceanu azzal érvel, hogy több országban is bevezették már a vagyonosok megadózását, a legtöbb helyen szerinte hatékonyan működik. Példaként Franciaországot, Norvégiát és Svájcot hozta fel.
A tervezet azonnal felkavarta a kedélyeket a belpolitikai és üzleti körökben, a hírtelevíziók stúdió-beszélgetéseinek központi témájává vált. A szociáldemokrata képviselő a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott: már érkeztek személye elleni támadások a tervezet kidolgozása óta, főként az érintettek adtak hangot elégedetlenségüknek.
Emil Boc miniszterelnök egyelőre nem kívánt véleményt mondani az ötletről. Egy sajtóértekezleten csak annyit mondott: jelen pillanatban a 2010-es költségvetés elfogadása élvez elsőbbséget, a vagyonadóról majd később lehet tárgyalni. A kormányfő emlékeztetett, hogy a parlamenti vita tárgyát képző büdzsé nem tartalmaz adó- és illetékemelést, így az adórendszert csak az elkövetkező években lehetne módosítani.
Rácuppantunk a vagyonadó-kalkulátorra
Mégis igent mondanak a bírák a vagyonadóra?
MTI