Bassár el-Aszad bukott szíriai elnök központi bankja körülbelül 250 millió dollárnyi készpénzt szállított légi úton Moszkvába két év alatt, miközben a szíriai diktátor jelentős adósságot halmozott fel a Kremllel szemben annak katonai támogatásáért. Ebben az időszakban Aszad család tagjai titokban vagyonelemeket vásároltak Oroszországban, írta meg a Financial Times. A lap szerint 2018-ban és 2019-ben csaknem két tonna készpénzt – 100 dolláros és 500 eurós címletekben – szállítottak a moszkvai Vnukovo repülőtérre, hogy azt szankciókkal sújtott orosz bankokban helyezzék el.
Ezek a szállítmányok nemcsak a rezsim működését finanszírozták, hanem az elit kényelmét is biztosították. „A rezsim rendszeresen vitt pénzt külföldre, hogy törvénytelenül szerzett vagyonát és kényelmes életét fenntartsa” – mondta David Schenker, korábbi amerikai külügyi tisztviselő a lapnak.
Fotó: wikipedia
A pénzszállítmányok időszaka egybeesett azzal, hogy Szíria egyre inkább rászorult az orosz katonai támogatásra, beleértve a Wagner-csoport zsoldosainak közreműködését. Eközben Aszad családja Moszkvában vett luxusingatlanokat. Eyad Hamid, a Szíriai Jogi Fejlesztési Program kutatója szerint „Oroszország évek óta menedéket nyújt Aszad pénzügyei számára”, és Moszkva „központtá” vált a nyugati szankciók megkerülésében. Ugyanakkor Aszad Moszkvába menekülése – miközben a lázadók Damaszkuszt fenyegették – még korábbi szövetségeseit is feldühítette, akik ezt Aszad önérdekelt döntéseinek bizonyítékaként értékelték.
A szankciók miatt a rezsim kénytelen volt készpénzben fizetni alapvető beszerzéseiért, például az orosz búzáért és katonai kiadásokért is. Egy, a szíriai központi bank működését ismerő forrás szerint ez az egyetlen lehetőség maradt: „Amikor egy ország teljesen körül van zárva és szankciókkal sújtják, csak a készpénz marad.”