6p

Charterjáratokkal fuvarozná haza a szír menekülteket és menedékkérőket egy vezető német kereszténydemokrata politikus, miután szír lázadók amilyen váratlanul, olyan gyorsan megdöntötték el-Aszad rezsimjét. Ausztriában pedig már kormányzati szinten készül egy terv a visszatelepítésükre. De mit lép a többi európai ország, és valós lehetőség-e a visszatérés? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.

„Első lépésben mondjuk teszünk nekik egy ajánlatot. Mi lenne, ha a szövetségi kormány azt mondaná: mindenkinek, aki vissza akar térni Szíriába, chartergépeket indítunk, és kapnak 1000 eurót.”

Repülőjegy egy útra 

Így reagált a jelenleg messze legnépszerűbb németországi párt, a kereszténydemokrata CDU/CSU parlamenti frakcióvezető-helyettese, Jens Spahn arra a hírre, hogy a napokban szír lázadók megdöntötték az országot vagy annak egy részét csaknem 25 éve uraló Bassár el-Aszad rezsimjét. Ezzel – legalábbis elvileg – megnyílt a lehetőség egyfajta újrakezdés előtt. Számos német városban a szírek az utcán ünnepelték el-Aszad bukását.   

Spahn második lépésben azt javasolta, hogy a legtöbb szír menekültet befogadó négy állam, Németország, Ausztria, Törökország és Jordánia közösen szervezzen egy újjáépítési és visszatelepülési konferenciát.

Németországban élő szírek ünneplik el-Aszad bukását  Berlinben 2024. december 8-án
Németországban élő szírek ünneplik el-Aszad bukását Berlinben 2024. december 8-án
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan

Hasonló húrokat pengetett meg Markus Söder bajor miniszterelnök, a CSU vezetője is. Szerinte a politikának a már menedékjogot kapott szírek esetében is ösztönzőket kell bevetnie a visszatérésre.

„Németország sok embert vett fel vészhelyzetben. Most, hogy változik a helyzet és ezzel gyakorlatilag megszűnik a menedékstátuszra feljogosító indok, jogilag már nincs ok arra, hogy Németországban maradjanak”. Szerinte meg kell fontolni, hogyan lehetne jelentősebb számban visszatelepíteni a szíreket.

Berlin kivár

A kérdés megítélése persze korántsem egységes Németországban. A kormánypártok, tehát a szociáldemokraták és a Zöldek is kivárást javasolnak – szerintük előbb meg kell várni, hogy miként alakul a helyzet a közel-keleti országban.

Michael Roth, a szociáldemokraták külpolitikai szakértője például arra figyelmeztetett, hogy a felkelést iszlamista csoportok vezetik, amelyekkel szemben ő bizalmatlan. Bár most mérsékeltnek adják ki magukat, kérdés, hogy az így marad-e. Egyúttal populizmusnak minősítette azt a követelést, miszerint nem szabad több szíriai menedékkérőt befogadni.

Ezzel párhuzamosan óvatosan nyilatkozott a német kormány is azzal kapcsolatban, hogy újraértékelik-e a szír menedékkérők befogadását.

A szíriai helyzet még „túl dinamikus” ahhoz, hogy már most döntést hozzunk, mondta a külügyminisztérium egyik szóvivője.

A Migráció- és Menekültügyi Szövetségi Hivatal a bizonytalan helyzetre hivatkozva mindenesetre leállította a szír menedékkérelmek elbírálását – jelen pillanatban több mint 47 ezer kérelem van függőben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szír menedékkérelmek a sor végére kerülnek, más állampolgárok kérelmeinek elbírálása pedig elsőbbséget élvez.

A németországi menedékkérők között már hosszú évek óta a szírek alkotják a legnépesebb csoportot: a polgárháború elől menekülve, egész Európán átkelve érkeztek Németországba az elmúlt több mint 10 évben.

A német belügyminisztérium adatai szerint jelenleg csaknem egymillió szír él Németországban.

Közülük 321 ezren kapták meg a menekültstátuszt, 329 ezren pedig úgynevezett szubszidiárius védelmet élveznek – tehát azért nem toloncolták ki őket, mert hazájukban „komoly kár” fenyegeti őket. A többiek más jogcímen – például családegyesítés – vannak az országban.

Ausztria: készül a visszatelepítési terv

De mi a helyzet a többi európai államban? Ausztria szintén leállította az összes szír menedékkérelem elbírálási folyamatát – csak az idei évben 12,5 ezer szír állampolgár adott be menedékkérelmet. Szomszédunkban jelenleg mintegy 100 ezer szíriai él.

Az osztrák kormány ugyanakkor – a némettel ellentétben – egy lépéssel tovább ment, és kilátásba helyezett egy visszatelepítési tervet. „Az Aszad-rezsim megdöntése nyomán sikerült megszüntetni a menekülést kiváltó okot. Ez azt jelenti, hogy most indokolt hazatérni Szíriába”, nyilatkozta Karl Nehammer osztrák kancellár a német ARD-nek.

Ausztria egyúttal leállította a szír családegyesítéseket, Gerhard Karner belügyminiszter pedig azzal bízta meg minisztériumát, hogy kezdje meg „egy rendezett visszatelepítési és kitoloncolási program” előkészítését.

Svédország – mint a német Tagesschau körképéből kiderül – egyelőre kivár. A kitoloncolásokat felfüggesztik, amíg nem tisztázódik a politikai helyzet.

A radikális jobboldali Svéd Demokraták vezére, Jimmie Akesson ugyanakkor már hazatérésre szólította fel a szíreket.  2015-2016-ban Németország után Svédország fogadta be a legtöbb szír menedékkérőt az EU-ban.

Dánia, amely szigorú bevándorláspolitikájáról ismert, a bizonytalan szír helyzetre hivatkozva szintén felfüggesztette a menedékkérelmeik elbírálását, és ugyanilyen intézkedést jelentett be Nagy-Britannia, Olaszország és Norvégia is.

Hasonló lépésre készül Franciaország is, ahonnan sok szír menedékkérő Nagy-Britanniába ment tovább csónakokon a La Manche-csatornán keresztül – idén január és szeptember között csaknem 3 ezer szír érkezett ilyen úton a szigetországba.

De ki akar visszamenni?

Görögország – sok szír menekült itt lépett be az EU-ba – reményét fejezte ki, hogy a menekültek most már „biztonságban” hazatérhetnek.

A görög kormány szerint Aszad bukásának békéhez, valamint egy harmonikus hatalomváltáson keresztül „egy legitim és demokratikus kormány megalakulásához”  kell vezetnie. Ezáltal pedig véget kell érnie a szíriai menekültáradatnak.

Ez a kívánság, tesszük hozzá, a térséget tekintve kissé illuzórikusnak hangzik. Egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy milyen hatalom lesz képes megszilárdulni, és egyáltalán meg lehet-e menteni Szíriát a káosztól, a szélsőséges csoportok uralmától vagy éppen az önző nagyhatalmi érdekektől.

Mint ahogy kérdés az is, hogy vissza akarnak-e térni a jóléti Európából a szegény és törékeny Szíriába azok, akik már hosszú évek óta a kontinensünkön élnek, számos esetben egész családjukkal együtt.

Nagy részük valószínűleg nem akar – esetleges visszatelepítésük tehát meglehetősen nehéz feladat lenne.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Csonka Ukrajna és a NATO-tagság tiltása – nem tesz engedményeket Putyin
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 17:01
Oroszország továbbra sem hajlandó engedményeket tenni Ukrajnának, és ragaszkodik Vlagyimir Putyin elnök konfliktusrendezési javaslatainak végrehajtásához – közölte szerdán az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Nemzetközi Ukrajnába küldi a német cégeket Olaf Scholz
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:46
Ukrajnai beruházásaik növelésére és az ország újjáépítésében való részvételre szólította fel a német vállalatokat Olaf Scholz német kancellár a német-ukrán gazdasági fórumon Berlinben.
Nemzetközi Több mint egy órán át tárgyalt Orbán Viktor Putyinnal – íme, a részletek
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 14:31
Orbán Viktor miniszterelnök telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel teljes egyetértés volt abban, hogy mindent meg kell tenni az energetikai együttműködés fenntartása mellett – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Nemzetközi Washington közvetített, fegyverszünetet kötöttek a lázadók Szíriában
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 14:08
A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd lázadószervezet és a velük szemben álló iszlamista felkelők amerikai közvetítéssel tűzszüneti megállapodást kötöttek a Szíria északi részén lévő Manbidzsben a polgári lakosság védelmének biztosítása érdekében – jelentette be szerdán reggel Mazlúm Abdi, az SDF parancsnoka.
Nemzetközi Ukrajnáról tárgyalt telefonon Putyinnal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 13:19
Orbán Viktor miniszterelnök telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerdán.
Nemzetközi Megvan, meddig marad hivatalában a német kancellár
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 10:24
Olaf Scholz bizalmi szavazást kért maga ellen, amit várhatóan el fog veszíteni.
Nemzetközi Megvédi-e Trump Tajvant?
Káncz Csaba | 2024. december 11. 09:34
Az alkukötési hajlamáról ismert Trump olyan megállapodásokra törekedhet, amelyek szabályozzák a Kínával való gazdasági kapcsolatokat és csökkentik a Tajvani-szorosban kialakult feszültséget. Az első kormányzásától eltérően azonban, ahol viszonylag széles körű konszenzus volt a Kínával szemben megkívánt politikát illetően, ezúttal várhatóan további megfontolások kerülnek majd a képbe. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Moszkva elárulta, kiadják-e Aszadot
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 08:57
Az orosz külügyminiszter-helyettes nyilatkozott.
Nemzetközi Öngyilkosságot kísérelt meg a puccskísérletben részt vett dél-koreai védelmi miniszter
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 07:21
A puccsal kísérletező dél-koreai elnök irodájában razziát tartott a rendőrség.
Nemzetközi Hamarosan új miniszterelnöke lesz Franciaországnak
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 06:59
Emmanuel Macron államfő leszögezte, kitölti mandátumát. Az egyeztetésre nem hívták meg a radikális bal- és jobboldali erőket sem.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG