6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Charterjáratokkal fuvarozná haza a szír menekülteket és menedékkérőket egy vezető német kereszténydemokrata politikus, miután szír lázadók amilyen váratlanul, olyan gyorsan megdöntötték el-Aszad rezsimjét. Ausztriában pedig már kormányzati szinten készül egy terv a visszatelepítésükre. De mit lép a többi európai ország, és valós lehetőség-e a visszatérés? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.

„Első lépésben mondjuk teszünk nekik egy ajánlatot. Mi lenne, ha a szövetségi kormány azt mondaná: mindenkinek, aki vissza akar térni Szíriába, chartergépeket indítunk, és kapnak 1000 eurót.”

Repülőjegy egy útra 

Így reagált a jelenleg messze legnépszerűbb németországi párt, a kereszténydemokrata CDU/CSU parlamenti frakcióvezető-helyettese, Jens Spahn arra a hírre, hogy a napokban szír lázadók megdöntötték az országot vagy annak egy részét csaknem 25 éve uraló Bassár el-Aszad rezsimjét. Ezzel – legalábbis elvileg – megnyílt a lehetőség egyfajta újrakezdés előtt. Számos német városban a szírek az utcán ünnepelték el-Aszad bukását.   

Spahn második lépésben azt javasolta, hogy a legtöbb szír menekültet befogadó négy állam, Németország, Ausztria, Törökország és Jordánia közösen szervezzen egy újjáépítési és visszatelepülési konferenciát.

Németországban élő szírek ünneplik el-Aszad bukását  Berlinben 2024. december 8-án
Németországban élő szírek ünneplik el-Aszad bukását Berlinben 2024. december 8-án
Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan

Hasonló húrokat pengetett meg Markus Söder bajor miniszterelnök, a CSU vezetője is. Szerinte a politikának a már menedékjogot kapott szírek esetében is ösztönzőket kell bevetnie a visszatérésre.

„Németország sok embert vett fel vészhelyzetben. Most, hogy változik a helyzet és ezzel gyakorlatilag megszűnik a menedékstátuszra feljogosító indok, jogilag már nincs ok arra, hogy Németországban maradjanak”. Szerinte meg kell fontolni, hogyan lehetne jelentősebb számban visszatelepíteni a szíreket.

Berlin kivár

A kérdés megítélése persze korántsem egységes Németországban. A kormánypártok, tehát a szociáldemokraták és a Zöldek is kivárást javasolnak – szerintük előbb meg kell várni, hogy miként alakul a helyzet a közel-keleti országban.

Michael Roth, a szociáldemokraták külpolitikai szakértője például arra figyelmeztetett, hogy a felkelést iszlamista csoportok vezetik, amelyekkel szemben ő bizalmatlan. Bár most mérsékeltnek adják ki magukat, kérdés, hogy az így marad-e. Egyúttal populizmusnak minősítette azt a követelést, miszerint nem szabad több szíriai menedékkérőt befogadni.

Ezzel párhuzamosan óvatosan nyilatkozott a német kormány is azzal kapcsolatban, hogy újraértékelik-e a szír menedékkérők befogadását.

A szíriai helyzet még „túl dinamikus” ahhoz, hogy már most döntést hozzunk, mondta a külügyminisztérium egyik szóvivője.

A Migráció- és Menekültügyi Szövetségi Hivatal a bizonytalan helyzetre hivatkozva mindenesetre leállította a szír menedékkérelmek elbírálását – jelen pillanatban több mint 47 ezer kérelem van függőben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szír menedékkérelmek a sor végére kerülnek, más állampolgárok kérelmeinek elbírálása pedig elsőbbséget élvez.

A németországi menedékkérők között már hosszú évek óta a szírek alkotják a legnépesebb csoportot: a polgárháború elől menekülve, egész Európán átkelve érkeztek Németországba az elmúlt több mint 10 évben.

A német belügyminisztérium adatai szerint jelenleg csaknem egymillió szír él Németországban.

Közülük 321 ezren kapták meg a menekültstátuszt, 329 ezren pedig úgynevezett szubszidiárius védelmet élveznek – tehát azért nem toloncolták ki őket, mert hazájukban „komoly kár” fenyegeti őket. A többiek más jogcímen – például családegyesítés – vannak az országban.

Ausztria: készül a visszatelepítési terv

De mi a helyzet a többi európai államban? Ausztria szintén leállította az összes szír menedékkérelem elbírálási folyamatát – csak az idei évben 12,5 ezer szír állampolgár adott be menedékkérelmet. Szomszédunkban jelenleg mintegy 100 ezer szíriai él.

Az osztrák kormány ugyanakkor – a némettel ellentétben – egy lépéssel tovább ment, és kilátásba helyezett egy visszatelepítési tervet. „Az Aszad-rezsim megdöntése nyomán sikerült megszüntetni a menekülést kiváltó okot. Ez azt jelenti, hogy most indokolt hazatérni Szíriába”, nyilatkozta Karl Nehammer osztrák kancellár a német ARD-nek.

Ausztria egyúttal leállította a szír családegyesítéseket, Gerhard Karner belügyminiszter pedig azzal bízta meg minisztériumát, hogy kezdje meg „egy rendezett visszatelepítési és kitoloncolási program” előkészítését.

Svédország – mint a német Tagesschau körképéből kiderül – egyelőre kivár. A kitoloncolásokat felfüggesztik, amíg nem tisztázódik a politikai helyzet.

A radikális jobboldali Svéd Demokraták vezére, Jimmie Akesson ugyanakkor már hazatérésre szólította fel a szíreket.  2015-2016-ban Németország után Svédország fogadta be a legtöbb szír menedékkérőt az EU-ban.

Dánia, amely szigorú bevándorláspolitikájáról ismert, a bizonytalan szír helyzetre hivatkozva szintén felfüggesztette a menedékkérelmeik elbírálását, és ugyanilyen intézkedést jelentett be Nagy-Britannia, Olaszország és Norvégia is.

Hasonló lépésre készül Franciaország is, ahonnan sok szír menedékkérő Nagy-Britanniába ment tovább csónakokon a La Manche-csatornán keresztül – idén január és szeptember között csaknem 3 ezer szír érkezett ilyen úton a szigetországba.

De ki akar visszamenni?

Görögország – sok szír menekült itt lépett be az EU-ba – reményét fejezte ki, hogy a menekültek most már „biztonságban” hazatérhetnek.

A görög kormány szerint Aszad bukásának békéhez, valamint egy harmonikus hatalomváltáson keresztül „egy legitim és demokratikus kormány megalakulásához”  kell vezetnie. Ezáltal pedig véget kell érnie a szíriai menekültáradatnak.

Ez a kívánság, tesszük hozzá, a térséget tekintve kissé illuzórikusnak hangzik. Egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy milyen hatalom lesz képes megszilárdulni, és egyáltalán meg lehet-e menteni Szíriát a káosztól, a szélsőséges csoportok uralmától vagy éppen az önző nagyhatalmi érdekektől.

Mint ahogy kérdés az is, hogy vissza akarnak-e térni a jóléti Európából a szegény és törékeny Szíriába azok, akik már hosszú évek óta a kontinensünkön élnek, számos esetben egész családjukkal együtt.

Nagy részük valószínűleg nem akar – esetleges visszatelepítésük tehát meglehetősen nehéz feladat lenne.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Politico: nagy fordulat készül Brüsszelben, jön a szigorítás
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:19
Az afrikai országoknak vissza kell fogniuk a migrációt, ha továbbra is szeretnének uniós fejlesztési támogatást kapni – ezt fogja javasolni az Európai Bizottság a jövő héten bemutatandó hétéves költségvetési terv részeként a Politico értesülései szerint.
Nemzetközi Putyin húzhatja a száját: újabb orosz pénzek landoltak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:49
Befagyasztott vagyonokat adott át az EU.
Nemzetközi Huszárvágást tett a kormány – Orbán Viktorék uniós pénzeket szereznek?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:37
Így meg lehet szerezni a forrásokat.
Nemzetközi Izraeli katonát támadott meg a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 15:58
Megpróbálták kirángatni egy járműből.
Nemzetközi Váratlan helyről támadták meg Csehországot
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:28
Hackerek csaptak le.
Nemzetközi Trump megtette, amire régóta várnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 13:36
Mennek a fegyverek Ukrajnába.
Nemzetközi Itt az eredmény: eldőlt Ursula von der Leyen sorsa
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:21
Egyértelmű eredmény született.
Nemzetközi Újabb összecsapás Ukrajna és Magyarország között, súlyos vádak miatt rendelték be az ukrán nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:51
A külügyminisztérium államtitkára mellett Orbán Viktor is megszólalt az ügyben.
Nemzetközi Trump még egy dicsérettel is vérig tud sérteni – kínos baki a Fehér Házban
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:31
Megdicsérte az elnök a vele ebédelő vezető – csakhogy van egy kis gond.
Nemzetközi Miért izzik a levegő Brüsszel és Peking között?
Káncz Csaba | 2025. július 10. 10:18
Eszkalálódik a politikai feszültség Peking és az EU vezetői között. Peking ezért le akarja mondani az uniós vezetőkkel július végére tervezett kétnapos kínai csúcstalálkozó második felét. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG