„Telefonbeszélgetés történt Vlagyimir Putyin, az Oroszországi Föderáció elnöke és Ahmed es-Saraa, a Szíriai Arab Köztársaság átmeneti időszakának elnöke között”- áll a közleményben, amelyet az MTI szemlézett.
A moszkvai tájékoztatás szerint Putyin elmondta, hogy Oroszország kész segítséget nyújtani a szíriai társadalmi-gazdasági helyzet javításához, „beleértve a lakosok humanitárius segélyekkel való ellátását”. Közölte, hogy Oroszország elvi alapon támogatja Szíria egységét, szuverenitását és területi integritását. Rámutatott: fontos „a vezető politikai erők és a lakosság etnikai-felekezeti csoportjainak” részvételével az országban kialakult helyzet normalizálására és a „szíriaiak közötti párbeszéd” aktivizálására törekedni.
A felek a közlemény értelmében „a gyakorlati együttműködés számos aktuális kérdését is megvitatták a kereskedelemben, a gazdaságban, az oktatásban és más területeken”. A két vezető megállapodott, hogy folytatni fogják az olyan kapcsolattartást, mint amilyen az első orosz küldöttség látogatása volt az országban, hogy „kidolgozzák a kétoldalú együttműködés fejlesztésének széles körű menetrendjét” – írja az MTI.
Fájó fiaskó Oroszországnak Szíria elvesztése
A Moszkva által támogatott Bassár el-Aszad elnök megdöntése után először januárban utazott orosz küldöttség Szíriába Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettes és Alekszandr Lavrentyjev, az orosz elnök szíriai különmegbízottja részvételével.
Oroszország azt követően kezdte meg a kivonulást Szíriából, hogy sikertelen tárgyalásokat folytatott Ahmed al-Saraa-val, aki hivatalosan január 29-én foglalta el a pozíciót. Al-Saraa állítólag követelte Bassár el-Aszad volt elnök kiadatását, de Oroszország egyes értesülések szerint visszautasította a volt szíriai vezető visszaküldésére irányuló követelést. Szíria válaszul egyoldalúan felmondta azt a szerződést, amely Moszkvának biztosította a tartuszi kikötő használatát. Külpolitikai szakírónk, Káncz Csaba korábban arról írt: az afrikai kormányok valószínűleg kétszer is meggondolják, hogy Moszkva tudja-e garantálni a biztonságukat, miután „Maliban vagy Nigerben nem maradt észrevétlen, hogy Oroszország nem sietett Aszad segítségére”. A teljes elemzést itt olvashatja:
Tavaly november végén ellenzéki fegyveres alakulatok offenzívát indítottak a szíriai hadsereg állásai ellen, majd december 8-án bevonultak Damaszkuszba, Aszad elnök pedig lemondott, és elhagyta az országot. Két nappal később Mohammed al-Basir, aki az Idlíb tartományban működő, úgynevezett megmentés kormányát vezette, bejelentette önnön kinevezését a 2025. március 1-jéig tartó átmeneti időszakra szíriai kabinetjének élére. Az új szíriai kormányzat vezetőjét, Ahmed es-Saraát január 29-én jelentették be Szíria elnökének az átmeneti időszakra.