7p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Legfelsőbb Bíróság áldásával az amerikai politikai környezetet alapjaiban formálja át egy milliárdos kaszt. Ez egy nagyon veszélyes tendencia, amely megkérdőjelezi, hogy Amerika még mindig a többség érdekeit képviselő demokrácia-e. Káncz Csaba jegyzete.

A Forbes nemrégiben kiadott, az adóbevallásokat júliusig elemző jelentése szerint legalább 28 milliárdos támogatja Harrist, eddig 116 millió dollár értékben. A Forbes megállapította, hogy a Harrist támogató milliárdosok nettó vagyona 280 milliárd dollár, és mindegyikük legalább 1 millió dollárt adott a demokrata jelöltet támogató csoportoknak.

Harris legnagyobb adományozói közé tartozik Michael Bloomberg, New York volt polgármestere és Reid Hoffman, a LinkedIn társalapítója, akik mindketten több mint 20 millió dollárt juttattak Harrist támogató csoportoknak.

Ami Trumpot illeti, a Forbes megállapítja, hogy július végéig 26 milliárdos már több mint 1 millió dollárt adott a Trump–Vance-t támogató csoportoknak. A volt elnök legnagyobb támogatója, Timothy Mellon, eddig 125 millió dollárt utalt Trumpot támogató csoportoknak ebben a ciklusban, többet, mint a Harrist támogató milliárdosok együttvéve.

Trump második legnagyobb támogatója, Linda McMahon a World Wrestling Entertainmenttől több, mint 16 millió dollárt adott Trumpnak, míg Miriam Adelson – aki nem mellékesen amerikai–izraeli állampolgár –, a néhai kaszinómágnás, Sheldon Adelson özvegyeként eddig közel 6 millió dollárt adományozott.

A néhai Sheldon Adelson (b) és özvegye, Miriam (j) Trump legnagyobb támogatói közé tartoznak
A néhai Sheldon Adelson (b) és özvegye, Miriam (j) Trump legnagyobb támogatói közé tartoznak
Fotó: Wikipedia

A milliárdosok piactere

Valóban Amerika „demokratikus” választási rendszerét elárasztja a pénz, különösen a milliárdosok kampánydollárjai. A 2024-es amerikai választási költés minden eddigi rekordot meg fog dönteni. Csak kampányreklámokra közel 16 milliárd dollárt költenek majd.

Ha pedig ehhez hozzáadjuk a kampány lebonyolításának költségeit, a választások összköltsége valószínűleg megközelíti a 20 milliárd dollárt. Ez az irtózatos összeg a nagyon gazdagokat helyezi a vezető pozícióba, amikor az USA következő elnökének és kongresszusának megválasztásáról van szó.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a pénz mindig is kritikus eleme volt az amerikai választási kampányoknak. Mark Hanna amerikai szenátor már 1895-ben így viccelődött: „Két dolog fontos a politikában. Az első a pénz, a másodikra pedig nem emlékszem”.

Az a pénz azonban, amely évtizedekkel ezelőtt az amerikai kampányokat finanszírozta, többféle forrásból származott. Természetesen a gazdagok jelentős összegeket adtak, de ugyanígy tettek a civil szervezetek, a politikai pártok, az állami alapok – és a kis adományozók is.

A szuper PAC-ok felemelkedése

A vállalatoknak régen tilos volt kampány-hozzájárulásokat tenni. Mindez azonban megváltozott az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának 2010-es, katasztrofális Citizens United-döntése után. A bíróság alapvetően felforgatta a kampányfinanszírozás színterét, amikor kimondta, hogy míg a jelöltekre továbbra is szigorú hozzájárulási korlátok vonatkoznak, addig a vállalatok és a nagyon gazdagok külső csoportokon keresztül korlátlanul támogathatják a jelölteket. Ez a döntés hozta létre a „szuper PAC-okat”, olyan külső politikai csoportokat, amelyek bármilyen forrásból (kivéve a külföldi forrásokat) korlátlan mennyiségű kampánypénzt gyűjthetnek és költhetnek. A szuper PAC-ok – a vállalatok és a gazdagok nagyrészt szabályozatlan játszótere, ahol korlátlan összegeket költhetnek az általuk preferált jelölt megválasztására.

Közvetlenül a Citizens United döntést követően a 2010-es félidős választások során 83 szuper PAC 89 millió dollárt gyűjtött össze. Idén eddig mintegy 2321 szuper PAC gyűjtött össze 2,2 milliárd dollárt, és a választások vége előtt még sokkal több fog összegyűlni.

Szinte az összes ilyen szuper PAC-pénz egy kis maroknyi gazdag adományozótól származik. Csak a milliárdosok – az Egyesült Államokban körülbelül 700 ilyen van – a 2022-es félidős választások összes finanszírozásának 15 százalékát nagyrészt a szuper PAC-okon keresztül biztosították. Idén mindössze 50 adományozó együttesen 1,5 milliárd dollárt pumpált ezekbe a külső politikai csoportokba.

Quid pro quo

A milliárdosok mindezen költései célzottan, konkrét jelöltek támogatására irányulnak, és gyakran egyértelműen megfogalmazott konkrét politikai célokat szolgálnak. A nagyobb szuper PAC-ok mintegy fele csak egy jelöltet támogat, és általában a jelölt korábbi munkatársai vagy barátai hozzák létre őket. Trumpnak saját szuper PAC-ja van (valójában több szuper PAC is), Kamala Harrisnek pedig a sajátja. Az ezeknek a szuper PAC-oknak adott pénzt közvetlenül az adott jelölt támogatására költik, és a jelölt tudja, honnan származik a pénz.

Ezek a nagy adományozók gyakran konkrét kérésekkel adnak pénzt. Sheldon és Miriam Adelson milliárdosok 2016-ban 20 millió dollárt adtak Trump szuper PAC-jának, hogy rávegyék őt az izraeli nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe való áthelyezésére. Amikor megválasztották, Trump elnök eleget tett a kérésnek. A milliárdos Reid Hoffman milliókat pumpált Harris szuper PAC-jébe, és nem csinál titkot abból, hogy azt szeretné, ha Harris elnökként kirúgná a kormány legfőbb trösztellenes szabályozóját, Lina Khant. Gyakrabban a kérések általános jellegűek, mint például Mellon kívánsága, hogy a következő Trump-kormányzat kormányzati deregulációt és adócsökkentést biztosítson üzleti érdekeltségei számára.

Úgy tűnik, Trump tökéletesen hajlandó együttműködni. Egy mar-a-lago-i vacsorán az olajipari cégvezetőkkel Trump tavasszal egy szemtelen „alkut” javasolt, miszerint 1 milliárd dollárt adjanak össze a kampányának. Cserébe megesküdött, hogy amint visszatér a Fehér Házba, felrúgja a Biden elnök kormányzása alatt életbe léptetett környezetvédelmi szabályokat.

A napirend meghatározása

A kampányok gazdag finanszírozói által okozott problémák nem korlátozódnak csak a konkrét szívességek megvásárlására. Ezek a gazdag adományozók képesek meghatározni a nemzet politikai napirendjét, meghatározva, hogy ki lesz egy párt zászlóvivője. Néhány tehetős adományozó pénzügyi támogatása a választás elején lehetővé teszi, hogy egy jelölt életképesnek tűnjön, majd egy életképes kampány később elérheti a kis adományozókat.

Kamala Harris 2020-as elnökjelöltségi pályázata akkor vált országos ismertté, amikor minden más jelöltnél több milliárdos és házastársuk adományozott Harrisnek – még Bidennél is többet. Most, 2024-es demokrata jelöltként azzal büszkélkedik, hogy támogatóinak 40 százaléka kis adományozó, ami igaz is. De a nagyon gazdagok korai támogatása nélkül talán soha nem került volna az országos színpadra.

A hivatalba jutás ára csak az elmúlt évtizedben óriási mértékben megnőtt. Ezt az árat az átlagos amerikaiak nem engedhetik meg maguknak, ezért a milliárdosok és vállalati érdekeltségeik töltik be az űrt. Ezek a gazdag különleges érdekcsoportok kevesen vannak, de hajlandóak bőségesen fizetni, gyakran saját érdekeik érvényesítéséért.

A közvetlenül meg nem választott és nagyrészt elszámoltathatatlan amerikai Legfelsőbb Bíróság áldásával az amerikai politikai környezetet alapvetően átformálja egy milliárdos kaszt. Ez egy nagyon veszélyes tendencia, amely joggal kérdőjelezi meg: Amerika még mindig a többség érdekeit képviselő demokrácia?

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Drasztikusan más jövőt álmodott meg Donald Trump és Kamala Harris
Kollár Dóra | 2024. október 8. 05:37
Donald Trump és Kamala Harris csatája több kulcstéma körül alakul, ezek egyike a bevándorlás. A választások előtt körbejártuk az egyes jelöltek hozzáállását ezen a területen az amerikai elnökválasztási sorozatunk 2. részében.
Nemzetközi Izrael megint támadást indított - Erdogan durván beszólt
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 19:56
Hírösszefoglaló a közel-keleti konfliktus napi eseményeiről.
Nemzetközi Jött egy kellemes hír az Európai Unióból
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 18:02
Augusztusban a várakozásoknak megfelelő mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala hétfői jelentése szerint.
Nemzetközi Hajthatatlanok az ukránok – nem hosszabbítják meg a lejáró gázszerződést
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 17:33
Ukrajna nem enged, nem hosszabbítaná meg a lejáró szerződést.
Nemzetközi Joe Biden lezárná a háborút a Gázai övezetben
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 16:42
A Fehér Ház közleményt adott ki Hamász október 7-i támadásainak évfordulója alkalmából.
Nemzetközi Kamala Harris sűrű hét előtt áll, de előtte még jól beszólt Trumpnak
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 15:31
A demokrata elnökjelölt a héten médiaszereplések egész sorára készül.
Nemzetközi Fontos üzenetet küldött Amerikának Oroszország
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:33
A nagykövet visszahívása nem jelent semmit, csak a megbízatása járt le.
Nemzetközi Egy 72 éves amerikai zsoldost fogtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 13:43
Több mint hat évre börtönbe kerülhet.
Nemzetközi Mi történt? Nyoma veszett két fontos izraeli repülőgépnek
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 12:56
Véletlen egybeesés lenne, hogy a múlt heti iráni rakétatámadás óta nem látták ezeket a gépeket?
Nemzetközi Kapott egy mélyütést az orosz propagandagépezet, Dmitrij Peszkov sem örül
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 12:36
Hackertámadás tette elérhetetlenné az orosz állami média csatornáit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG