Az alábbi képet néhány órával ezelőtt tette közzé a Wikileaks. Julian Assange látható rajta, ahogy kinéz a repülő ablakán, útban Bangkok felé:
A repülő csak tankolni állt meg Thaiföld fővárosában, onnan továbbindult a Csendes-óceán nyugati felén fekvő Észak-Mariana-szigetek, az Egyesült Államok társult állama felé.
Ott egy bírósági meghallgatáson vesz majd részt. Egy vádalku keretében egy vádpontban bűnösnek vallja majd magát, az amerikai bíróság elítéli majd, de beszámítja a londoni börtönben letöltött öt év vizsgálati fogságot, és nem kell ismét börtönbe vonulnia. Így szabadon bocsátják, és visszatérhet hazájába, Ausztráliába – legalábbis ha minden a tervek szerint alakul.
Assange 12 év kvázi fogság után nyerheti vissza szabadságát. 2012 és 2019 között Ecuador londoni nagykövetségén élt, miután menedékjogot kért és kapott, 2019 óta pedig a legszigorúbb besorolású Belmarsh börtönben raboskodott Délkelet-Londonban.
Az Egyesült Államok összesen 18 vádpontot fogalmazott meg ellene nagyrészt kémkedés, ezen belül több százezer titkos diplomáciai dokumentum nyilvánosságra hozása miatt, amiért akár 175 év börtönt is kaphatott volna a tengerentúlon, és kérte kiadását Nagy-Britanniától. A vádak szerint titkos adatok tömeges „ellopásával” bűncselekményt követett el, és veszélybe sodorta az ügynökök életét.
Támogatói viszont azt mondják, hogy Assange tevékenységével a sajtószabadságot és a demokráciát szolgálta.
A kiszivárogtatott dokumentumok ugyanis többek között az Egyesült Államok által vezetett iraki és afganisztáni háború valós pusztításáról, az emberi és civil jogok hatalom általi súlyos megsértéséről rántották le a leplet.
Az ügy részleteivel és azzal, hogy minek köszönhető a szabadon bocsátása, ma esti Nagyító rovatunkban fogalkozunk majd.