5p

Már gyűlnek a régi-új biztosok Ursula von der Leyen csapatába, akit múlt héten erősített meg az Európai Parlament (EP) az Európai Bizottság (EB) elnöki posztján. Arról már május végén szivárogtak ki hírek, hogy Magyarország az eddiginél gyengébb portfóliót kaphat Ukrajna-politikája miatt, Orbán Viktor be nem jelentett moszkvai útja miatt pedig ez már gyakorlatilag borítékolható.

Ursula von der Leyen, akit az EP múlt héten erősített meg az EB elnöki posztján, hamarosan szabadságra vonul (augusztusban hagyományosan leáll az élet Brüsszelben), előtte azonban még egy fontos feladat vár rá: hivatalosan meg kell kérdeznie az uniós tagállamok kormányait, hogy a saját részükről kit javasolnak biztosnak a következő öt évre.

Leosztott pozíciók

Minden tagállam egy biztost delegálhat, így összesen 27 fős lesz a néppárti von der Leyen csapata. Ami biztos, hogy Németország természetesen von der Leyent, Észtország pedig Kaja Kallast adja majd a teambe – az észt liberális politikus az elmúlt három és fél évben a balti állam miniszterelnöke volt, ezt a posztot „cseréli majd be” az EU külügyi főképviselője tisztségre.

Erről egy deal keretében már korábban megállapodtak a tagállami és uniós vezetők, mint ahogy arról is, hogy az Európai Tanács új elnöke a volt portugál miniszterelnök, a szociáldemokrata António Costa lesz – azaz a baloldal, a néppártiak és a liberálisok is egy-egy kulcspozíciót kaptak.

Costát egyébként még Orbán Viktor miniszterelnök is támogatta, von der Leyent viszont nem.

Ursula von der Leyennek van oka az örömre, Orbán Viktornak kevésbé
Ursula von der Leyennek van oka az örömre, Orbán Viktornak kevésbé
Fotó: EPA/RONALD WITTEK

Régi és új nevek

Ami a von der Leyen-csapat többi tagját illeti, számos tagállam az eddigi biztosát delegálja majd. Így megspórolja az otthoni pozícióharcot, és reménykedhet abban, hogy jelöltje tapasztalata és a Bizottság elnökével már kiépített kapcsolata miatt akár az eddiginél rangosabb portfólió is juthat neki.

Az általában jól értesült Politico úgy tudja, hogy Szlovákia ezúttal is Maros Sefcovicot, Litvánia pedig Valdis Dombrovskist jelöli biztosnak, és valószínűleg Horvátország is kitart Dubravka Suica mellett. A holland Wopke Hoekstra, aki tavaly októberben váltotta a Bizottságban a holland vállasztásokon induló Frans Timmermanst, szintén marad Brüsszelben, még ha a pártja nem is tagja az új holland kormánynak.

Az még bizonytalan, hogy Franciaország és Görögország is kitart-e az eddigi biztosai mellett (Thierry Breton, illetve Margaritis Schinas).

Más országok viszont új neveket dobtak be már azelőtt, hogy von der Leyen hivatalosan megkérte volna őket erre.

Spanyolország, amely az elmúlt öt évben a külügyi főképviselőt adta Josep Borrell személyében, most a szintén fajsúlyos energia- és klímaügyi portfóliót happolná el, és az ökológiai átmenetért felelős miniszterét, Teresa Riberát jelöli – ezzel ő lehet a legnagyobb hatalmú szocialista politikus a következő Bizottságban.

Svédország az EU-ügyi miniszterét, Jessika Roswallt, Finnország Henna Virkkunen EP-képviselőt, Szlovénia Tomaz Veselt, az ottani számvevőszék korábbi elnökét, Írország Michael McGrath pénzügyminisztert, a Cseh Köztársaság pedig Jozef Síkela kereskedelmi minisztert szeretné Brüsszelbe küldeni, a következő hetekben pedig egyre több ország rukkol majd elő a saját jelöltjével.

A brüsszeli lap szerint egyes országokkal a kulisszák mögött kell egyeztetni a jelöltekről és a portfóliókról, így esetükben – annak érdekében, hogy az esetleges elutasításuk ne hozza kellemetlen helyzetbe a jelölteket – hivatalosan nem került nyilvánosságra semmilyen név.

Más esetekben pedig belpolitikai konfliktust okoz a döntés: Litvániában a kormányfő és az elnök nyíltan vitatkozik a jelöltről, Lengyelországban a kulisszák mögött megy a vita, Belgium és Bulgária pedig kormányalakítás közben van, ezért születik meg nehezen a döntés.

Ami a portfóliókat illeti, Franciaország állítólag a fajsúlyos kereskedelmi biztosi pozíciót szeretné magának, de Olaszországnak is hasonló tervei vannak.

Az egyik legnagyobb kérdés az, hogy von der Leyen tesz-e gesztust majd a Meloni-kormánynak (Giorgia Meloni olasz kormányfő tartózkodott az Európai Tanácsban von der Leyen megválasztásánál, pártja, az Olaszország Fivérei pedig ellene szavazott az EP-ben), vagy inkább a szimbolikus jelentőségűnek tekintett Mediterrán-térség portfóliót osztja le neki.

Lefokozhatják Magyarországot

Szintén kiemelt jelentőségű és „politikailag az egyik legkényesebb poszt” lesz a szomszédságpolitika és bővítési biztosi tisztség, főleg Ukrajna tervezett EU-csatlakozása miatt. Ezt a pozíciót eddig Várhelyi Olivér töltötte be, az új Bizottságban viszont már aligha kapja meg ezt a posztot Magyarország.

Három, a kérdésre rálátó diplomata május végén a Politicónak azt mondta: az uniós vezetők azzal akarják büntetni Orbán Viktort az Ukrajnával szembeni politikai ellenállása miatt, hogy csak egy kevésbé fajsúlyos biztosi posztot adnak Magyarországnak az új Bizottságban.

Azóta pedig – tesszük hozzá – csak romlott a kormány helyzete amiatt, hogy Orbán Viktor július elején, a magyar uniós elnökség nyitányaként nemcsak Kijevbe, hanem Moszkvába is elutazott, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt egy úgynevezett békemisszió keretében.

Az előzetes uniós egyeztetés és felhatalmazás nélküli út nagyon rossz visszhangra talált uniós körökben, ezért most már szinte kizártnak tűnik, hogy Magyarország megtartja ezt a portfóliót.

Azt, hogy melyik országnak milyen biztosi poszt jut majd, végeredményben von der Leyen dönti majd el, figyelve a nemi, a politikai és a földrajzi kiegyenlítettségre is.

Az uniós országoknak legkésőbb augusztus végéig kell beterjeszteniük a jelöltjeiket, von der Leyen pedig augusztus közepén kezdi meghallgatni őket. A biztosjelölteknek még az EP előtt is be kell számolniuk a terveikről, amely visszadobhatja a neki nem tetszőket, és a Bizottság egészéről szavaz majd. Az új von der Leyen-csapat november elsején kezdi meg működését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az Egyesült Államok szerint nincs lehetőség a háborús helyzet eldöntésére
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 18:01
Ezek történtek szombaton az orosz–ukrán konfliktusban.
Nemzetközi Korábbi republikánus alelnök közölte: a demokrata Kamala Harrisre fog szavazni
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 12:18
George W. Bush korábbi republikánus amerikai államfő alelnöke, Dick Cheney, valamint lánya, Liz Cheney is némi meglepetésre a republikánus elnökjelölt, Donald Trump ellen kampányol.
Nemzetközi Nem csitulnak a harcok a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 10:04
Ezúttal egy iskolába és egy lakóépületbe csapódott rakéta.
Nemzetközi Megint kijevi kézen az ukrán New York
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 19:44
Már 100 orosz települést ellenőriznek Zelenszkij katonái.
Nemzetközi Most megmérik, mekkora hatalma van Putyinnak otthon
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 16:50
Több orosz régióban helyi választások kezdődtek.
Nemzetközi Pénzt ad Ukrajnának az EU a tél átvészeléséhez
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 15:38
Az Európai Unió 40 millió euró (15,7 milliárd forint) további humanitárius segélyt küld Ukrajnának, hogy az ország a kritikus infrastruktúrát érő orosz támadások közepette felkészülhessen a télre - jelentette be az Európai Bizottság pénteken.
Nemzetközi Félnek a hollandok, szolgálatba helyezték magukat az orosz hackerek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 13:58
Lapértesülés szerint az Ukrajnának szánt fegyverek elszállítását akarják megnehezíteni.
Nemzetközi Zelenszkij nagy segítséget kap Londonból, változhat a harcok menete
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 13:15
Nagy-Britannia több száz légvédelmi rakétát szállít Ukrajnának. A londoni védelmi minisztérium pénteki tájékoztatása szerint könnyű, több feladatra használható rakétarendszerekről (Lightweight Multirole Missile, LMM) van szó.
Nemzetközi Valami nincs rendben az iráni ballisztikus rakétákkal
Litván Dániel | 2024. szeptember 6. 09:31
Kielemezték az Izrael elleni csapás eredményeit, és nem jöttek ki szép számok. Lehet, hogy ezért is tanúsít önmérsékletet Teherán?
Nemzetközi Putyin szerint sem sikeres az orosz offenzíva
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 08:41
Az orosz elnök elismerte, nemhogy Kijevet nem tudták bevenni, de a donbaszi régiót sem tudták ellenőrzésük alá vonni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG