6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar kormányfő nem egyeztetett moszkvai útja a béke megteremtéséhez aligha vitt közelebb. Maximum megint reflektorfénybe állította őt, és tovább izolálta az EU-n belül. Az orosz és ukrán háborús célok között akkora az ellentét, hogy a közvetítés per pillanat reménytelennek tűnik – még ha mindez sajnos tragikus következményekkel is jár. Nagyító alatt ezúttal a sokat vitatott moszkvai út.  

Érdekes betekintést nyújtott a magyar miniszterelnök életének „titkaiba” az a YouTube-on is elérhető, hétvégén közzétett interjú, amit egy svájci konzervatív lap, a Weltwoche készített Orbán Viktorral a Moszkvából Azerbajdzsánba tartó repülőgépen.

Békebróker a fedélzeten

Nagy titkokat persze nem tudtunk meg, már csak azért sem, mert a riporter, Roger Köppel úgymond udvarias vendég volt, és kerülte a kényes kérdéseket. Azonban még így is figyelemre méltó részletek derültek ki a múlt pénteki, Moszkvában lezajlott Putyin-Orbán találkozóról és létrejöttének hátteréről. Eközben még azt is láthattuk, hogy milyen az élet egy kormányzati repülőn, és hogyan dolgozik Szijjártó Péter laptopjába mélyedve a szomszéd ülésen.

Orbán Viktor, aki a Türk Államok Szervezetének csúcstalálkozójára repült, kötetlen keretek között, feltűrt ingujjban magyarázta a baráti riporternek, hogy miért járt az orosz fővárosban és mit tapasztalt ott.

Egyfajta békebrókerként láttatta magát, aki – az uniós tagállamok vezetői közül egyedüliként – még most is hajlandó és képes tárgyalni Zelenszkijjel és Putyinnal, és a béke érdekében nyakába veszi Kelet-Európát: kedden Kijevben, pénteken már Moszkvában jattol az ukrán, illetve az orosz elnökkel.

Putyin most legalább a rövid asztalhoz ültette Orbán Viktort
Putyin most legalább a rövid asztalhoz ültette Orbán Viktort
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A magyar miniszterelnök nem csinált titkot abból, hogy az útját egyetlen uniós vezetővel sem egyeztette előzetesen (csak Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt informálta).

Sőt, elégedetten, csibész mosollyal az arcán beszélt arról, hogy a találkozót „teljesen titkos módon” szerveztette meg Szijjártó Péterrel a kijevi vizit után, „titkos üzenetben" utasította miniszterét, mivel „a telekommunikáció teljes egészében más nagy fiúk megfigyelése alatt áll”, és próbálta tervét a lehető legjobban „szőnyeg alatt tartani”. Magyarul: nyugati szövetségesei elől is szándékosan eltitkolta az utat. (Hétfőn pedig, előzetesen szintén titokban tartva a látogatást, Kínában folytatta "békemisszióját".)

És ezzel el is érkeztünk a pénteki vizit legnagyobb tanulságaihoz.

1. A titkolózás rossz üzenet

Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöként egy uniós ország miniszterelnöke is – ráadásul 2024. július elseje és december 31-e között egy olyan országé, amely az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét látja el. Emiatt alapvető elvárás, hogy egy ilyen fajsúlyos látogatás előtt egyeztessen az uniós vezetőkkel – különösen abban az esetben, ha nem csak kétoldalú, hanem az egész EU-t érintő kérdésekről tárgyal. Márpedig az orosz-ukrán háború és az ahhoz fűződő uniós viszony nyilvánvalóan ilyen kérdés.

Ráadásul – ha, akarja, ha nem – az ilyen típusú viziteknél az EU képviselőjeként is azonosítják. Az orosz elnök köszöntőjét például rögtön azzal kezdte, hogy a magyar kormányfő ezúttal „nem csak hosszútávú partnerünkként”, hanem „az Európai Unió Tanácsának elnökeként” érkezett Moszkvába.

Az egyeztetés hiánya ilyen fajsúlyos esetben, rögtön az uniós elnökség elején azt üzeni, hogy Orbán Viktor semmibe veszi, figyelmen kívül hagyja az EU centrista vezetését és egyben saját nyugati szövetségeseit. Vagy – ami még rosszabb – hülyének nézi és szándékosan provokálja őket.

2. Brüsszel visszaszúrhat

Az egyeztetés nélküli moszkvai vizit növeli a magyar kormány izoláltságát az EU-ban, és ezzel még nehezebb helyzetbe hozza az országot. Az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak ugyanis megvannak az eszközeik arra, hogy megbüntessenek minket – például azáltal, hogy továbbra is visszatartják a Magyarországnak járó, de még befagyasztott uniós pénzeket, mintegy 20 milliárd eurót.

Bár ezeknek a pénzügyi forrásoknak a sorsa hivatalosan szakmai szempontokhoz kötött, azért ne legyünk naivak! Tavaszi brüsszeli háttérbeszélgetéseink során az a benyomásunk támadt, hogy bonyolult és bizonyos fokig rugalmas kritériumokról van szó, az értékelésnél pedig nagyon sok múlhat a legfelsőbb szintű döntéshozók politikai jóindulatán.

Márpedig a mostani úttal a magyar kormányfő alighanem elrúgta náluk a lasztit.

3. Jelenleg nincs miről közvetíteni

Azzal nincs baj, ha valaki a béke reményében közvetíteni akar, de vannak helyzetek, amikor olyan távol vannak egymástól az álláspontok, hogy ennek aligha lehet haszna. Sajnos a mostani helyzet is ilyennek tűnik.

Putyin idén júniusban elmondta, hogy milyen fő feltételek teljesítése után hajlandó béketárgyalásokat kezdeni: az ukrán csapatok teljes kivonulása négy megyéből (Luhanszk, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon, amelyeket Oroszország 2022 szeptemberében illegálisan elcsatolt Ukrajnától), valamint a hivatalos lemondás a NATO-csatlakozási tervekről. Azt pedig már természetesnek veszi a Kreml, hogy a Krím Oroszországé marad.

Ezeket a feltételeket mind Ukrajna, mind a nyugati országok egyértelműen elutasítják – az ukrán kormány szerint a „függetlenség, a szuverenitás vagy a területi integritás” nem lehet kompromisszum tárgya.   

„A legfontosabb kérdést a most zajló háborúban megszerzett területek jelentik. Ezekről Oroszország szerintem nem fog kivonulni, mert az vereséget jelentene számára, az ukránok pedig nem fognak belenyugodni az elvesztésükbe. Én tehát nem látok kedvező forgatókönyvet rövid időn belül (…) nem látok olyan kompromisszumot, amit mindkét fél elfogadna,” mondta lapunknak Bendarzsevszkij Anton posztszovjet térségi szakértő még tavaly. A katonai megoldás azóta is tart – az elmúlt fél évben inkább orosz sikerekkel –, a politikai megoldás továbbra is távolinak tűnik.

Mindez persze tragikus következményekkel jár: épp a napokban látott napvilágot egy tanulmány, amely szerint mintegy 120 ezer orosz katona halt meg eddig a háborúban. És korábbi becslések alapján feltételezhető, hogy az ukrán veszteségek is ebben a nagyságrendben vannak vagy még nagyobbak. 

A fenti okok miatt azonban a vérontás megállítására jelenleg sajnos minimális az esély.  És még ha valami csoda folytán bármelyik fél jelentős kompromisszumot is fontolgatna, nyilván megvannak a csatornái arra, hogy ezt tudassa a másikkal.

Összegezve: Orbán Viktor kijevi vizitje jó üzenet, önmagában még moszkvai útja is védhető lenne, az előzetes egyeztetés hiánya viszont nagyon aggályos. Utóbbi út a béke megteremtéséhez aligha vitt közelebb (persze örülnénk, ha az élet a közeljövőben ránk cáfolna), Magyarországot viszont tovább izolálta az EU-n belül.

A kormányfő persze aligha bánta, hogy ismét nemzetközi reflektorfénybe került – és úgy pozicionálhatta magát, mint a meg nem értett béketábor állhatatos békebrókere.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
Szubjektív Újabb gyomrost adott a Fidesz a demokráciának – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. november 22. 18:38
Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága rohamtempóban döntött a választási törvényeket módosító törvénycsomagról, amit csak előző nap késő este kaptak meg a bizottság tagjai – a végső szót a parlament mondja majd ki. A törvénycsomag értelmében az ellenzék uralta Budapest választókörzeteinek száma 18-ról 16-re csökkenne, a körzeteket pedig teljesen átrajzolnák. A fideszes többségű Pest megyében viszont kettővel nő a választókerületek száma – úgy tűnik, hogy a kormánypárt megint adott egy erős gyomrost a demokráciának.
Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG