4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ön hogyan képzel el egy atomnagyhatalmat? Ráadásul olyat, amely hetven évvel ezelőtt üzembe helyezte a világ első atomerőművét? Jóléti, modern államként? Vagy olyan országként, ahol sorban kell állni számos élelmiszerért és olyan hétköznapi árucikkekért, mint a gyerekzokni, és csak engedéllyel lehet beutazni az állampolgároknak a saját fővárosukba?

Oroszország, illetve az akkori Szovjetunió nem verte nagydobra az atomerőmű úttörő jellegű megnyitását. Bezzeg, ha az amerikaiak tették volna ezt meg, világszenzációt csinálnak belőle. Sőt, az erőmű léte is félig-meddig titkos volt, bár a szovjet állami hír- és fotóügynökség, a TASZSZ munkatársai tudósítottak a nyitásról és az épületről fotó is született.

Jellemző, hogy a „baráti, szocialista” Magyarországon szinte senki nem hallott erről a valóban világraszóló tudományos-technikai bravúrról. Arról sem volt fogalma a magyarok többségének, hogy merre is van a Kaluga megyei Obnyinszk. Az első atomerőmű 5 megawattja nemcsak a mai, de az akkori mércével mérve is kis teljesítménynek számított, az esemény mégis korszakos jelentőségű volt, miután először állították a világon az atomot az energiatermelés szolgálatába – idézi a Roszatom közleményét a greenfo.hu.

Ma bezzeg ünneplik

Eseménysorozat körítette a közelmúltban a jeles évfordulót, mely alkalmából Obnyinszkban nemzetközi szakmai ifjúsági fórum zajlott le, egyetemisták, doktoranduszok és az atomenergetikában tevékenykedő fiatal szakemberek részvételével. Száz ország képviseletében több mint 500 fiatal vett részt az angol nevű Obninsk NEW fórumon. A résztvevőket a helyszínen köszöntötte Dimitrij Csernyisenko orosz miniszterelnök-helyettes, valamint videóüzenetet intézett a fiatal atomenergetikai szakemberekhez Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, és Sama Bilbao y León, a Nukleáris Világszövetség (WNA) főigazgatója.

Az esemény alkalmából megnyitotta kapuit a világ első atomerőművét bemutató, felújított múzeum. Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója beszédében hangsúlyozta: az Obnyinszki Atomerőmű 1954. június 26-ai üzembe helyezésével kezdetét vette az atomenergia békés célú felhasználása. Az akkori és a későbbi projektek alapozták meg a mai atomenergetikát, a nagy teljesítményű atomerőművek, illetve a kis teljesítményű társaik, a hajóreaktorok fejlesztését, az izotópgyártást és az új anyagok létrehozását.

Jön a fúziós reaktor

„Most, a hetvenéves évforduló idején az akkorihoz hasonló áttörés küszöbén áll az atomenergetika – zajlik az új generációs atomerőművek építése Oroszországban, amely a 2030-as évek elején lehetővé teszi a nukleárisüzemanyag-ciklus zárását. Ennek köszönhetően a földi uránkészletek rendelkezésre állásának időtartama megsokszorozódik” – mondta Alekszej Lihacsov, megemlítve a jövő fejlesztés alatt álló energiaforrását, a fúziós reaktort is.

Az évfordulós rendezvény alkalmából Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója és Grigorij Trubnyikov, az Egyesített Nukleáris Kutatóintézet igazgatója megállapodást kötött a perspektivikus atomenergetikai berendezések kifejlesztése, illetve a meglévő technológia modernizációja terén folytatott együttműködésről – áll a Roszatom sajtóközleményében.

Sokáig tényleg hű volt a nevéhez: Békés Atom
Sokáig tényleg hű volt a nevéhez: Békés Atom
Fotó: Depositphotos

A világ első atomerőművének építéséről 1949-ben született szovjet párt- és kormányhatározat, majd 1952-ben megkezdődött az építkezés. Az úgynevezett grafit moderálású, csatorna típusú, 100 atmoszféra nyomás alatti víz hűtőközeggel működő reaktort a korábban plutónium termelésére használt reaktorokkal szerzett tapasztalatok alapján tervezték meg. A projekt tudományos vezetője Igor Kurcsatov akadémikus, a szovjet atombomba atyja, főkonstruktőre Nyikolaj Dollezsal volt. 

Majd ötven évig működött

Az AM-1-es reaktor neve rövidítés, az orosz Békés Atom szóösszetételből származik. Mindössze 3,5 év alatt épült fel a B laboratóriumnak nevezett területen, ahol ma a Fizikai Energetikai Kutatóintézet működik. A világ első atomerőművét a reaktor beindítása után már másnap rákapcsolták a Szovjetunió elektromos hálózatára. Az energiatermelés mellett a működtetése során szerzett tapasztalatokat felhasználták a reaktorok következő generációinak kifejlesztéséhez. Az AM-1-es reaktort 2002-ben állították le, 48 év balesetmentes üzemelés után, ami 18 évvel haladta meg az eredetileg tervezett üzemidőt.

Mindez azonban feledésbe merült: ha orosz, és ha atomerőmű, akkor a világ ma Csernobilra gondol, ahol aztán az egekbe szökött az emberéletek ezreit követelő titkolózás, míg a svéd tudósok fel nem fedezték a tragédiát.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
Nemzetközi Amerikából cáfolják az interkontinentális rakéta kilövését?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:13
Egy tisztviselő azt mondta, nem úgy történt, ahogy az ukránok állítják, sima ballisztikus rakétát lőttek ki az oroszok.
Nemzetközi Megszólalt a Kreml a nukleáris háborúról: ne provokáljatok!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 11:44
Dmitrij Peszkov azután beszélt, hogy állítólag nukleáris csapásmérésre alkalmas rakétát lőttek ki Ukrajnára.
Nemzetközi Kezdődik? Interkontinentális ballisztikus rakétát lőhettek ki az oroszok Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:53
Először fordulhatott elő ilyen a háborúban, válaszul a nyugati fegyverek orosz célpontok elleni bevetésére.
Nemzetközi Két éve van Donald Trumpnak, a republikánusok ellen is harcol – Magyarics Tamást kérdeztük
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 09:37
Záporoznak Trump érdekes jelöltjei a fontos pozíciókba – vajon a republikánusok beállnak mögéjük? Két éve van Trumpnak, hogy megvalósítsa ígéreteit, aztán fordulhat a kocka. Deportálások, vámháború, a mélyállam mocsarának lecsapolása – mi sül ki ebből? Amerika érdekei Oroszországgal kapcsolatban változatlanok, az Orbán-kormány kaphat szép gesztusokat. Magyarics Tamás Amerika-szakértőt, az ELTE professzor emeritusát a Klasszis Podcast legújabb adásában kérdeztük a Trump-kormányzat várható lépéseiről és ezek hatásairól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG