A brüsszeli repülőtér csütörtökön 430 járatot törölt – közölte egy szóvivő –, hozzátéve, hogy a légi közlekedési ágazatot érintő fennakadások csak egy napig tartanak majd — jelentette a Reuters.
A tüntetők olyan táblákat tartottak, amelyeken például ez állt: „Nem vagyunk citromok (mit ki lehet facsarni)”, és néhányan latin nyelvű feliratokat is megjelenítettek, utalva az új miniszterelnök, Bart De Wever szokására, hogy lehetőség szerint latin idézeteket használ. A sztrájk várhatóan a tömegközlekedést és a postai szolgáltatásokat is megzavarja, a tűzoltók és a katonai személyzet szintén csatlakoztak a tiltakozásokhoz.
BREAKING: Thousands protest pension reforms as strikes paralyze Belgium. Brussels Airport cancels 430+ flights; signs mock PM’s Latin quotes: “We’re not lemons!” Day 1 of multi-day action. pic.twitter.com/j3G8jb0ZLB
— Global Insight (@GlobalInsight20) February 13, 2025
Nyugodt évek
A tervezett nyugdíjreform jutalmazza azokat, akik nyugdíjkorhatár felett is dolgoznak, ha legalább 35 évnyi szolgálati idővel rendelkeznek, míg az ennél rövidebb idő után korán nyugdíjba vonulók büntetést kapnak.
A kormány a nyugdíjkorhatár emelését és a nyugdíjjogosultság feltételeinek szigorítását irányozná elő. A tervek szerint a teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő 45 évre nő, és a nyugdíj összegét a teljes munkaviszony alatt szerzett jövedelem alapján számítanák ki, nem csak az utolsó évek keresetei alapján.
Az új rendszer kevésbé kedvező az alacsonyabb jövedelműek számára, mint az előző, amely egyösszegű kifizetést biztosított a karrier hossza alapján.
A flamand nacionalista Bart De Wever kormánya február 3-án tette le az esküt, nyolc hónapnyi tárgyalás után, amely egy ötpárti koalíció létrejöttéhez vezetett, magában foglalva a jobboldali, centrista és a szocialista Vooruit pártot. A szocialista szakszervezet előre figyelmeztetett, hogy sztrájkot hirdet, ha a Vooruit csatlakozik a túlnyomórészt jobbközép kormányhoz.
Fotó: X/@Bart_DeWever
A bátor kormány
A kormány szerint ezek a reformok elengedhetetlenek a közpénzügyek stabilizálásához mind rövid, mind hosszú távon — írja az MTI.
„Bátorságunk volt olyan döntéseket hozni, amelyek a következő generációk javát szolgálják, és az ehhez kapcsolódó terheket vállaljuk” – nyilatkozta Bart De Wever az új jobboldali szövetségi kormány miniszterelnöke.
Az RTBF közszolgálati média szerint, a szakszervezetek élesen bírálják a kormány tervezett intézkedéseit arra hivatkozva, hogy az átlagembereknek „még keményebben kell majd dolgozniuk”
„A megszorítások terheit elsősorban az átlagemberek fogják viselni, sokkal inkább, mint tehetősebbek” – véli Ann Vermorgen, az ACV keresztény szakszervezet vezetője, utalva az új kormány által közzétett költségvetési tervekre, amelynek célja, hogy 2029-re 5,1 milliárd eurós bevételt teremtsenek.
Nincs adóemelés
A belga szakszervezetek élesen bírálják az új szövetségi kormány tervezett megszorító intézkedéseit, amelyek szerintük nem a költségvetés rendbetételét szolgálják. A kormány nem akar adót emelni, hanem strukturális reformokkal és megtakarításokkal kívánja elérni céljait. A szakszervezetek szerint ezek az intézkedések aránytalanul sújtják a munkavállalókat és a családokat, miközben a vállalatok előnyöket élveznek.