4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha így folytatja, akkor Magyarország tovább csúszik lefelé a nemzetközi gazdasági rendszerben és az Európai Unión belül is. Gazdaságilag csakis a NER visszabontása segíthet alkalmazkodni új kihívásokhoz.

Az 1990-es politikai rendszerváltozást követő mintegy 12 évben elég gyors volt a mindenkori uniós átlag felé történő jövedelmi konvergenciánk, azt követően viszont a térség többi gazdaságához képest lelassult. A mesterségesen felpumpált 2022 után jött a recessziós 2023, és jön a költségvetési bajokkal terhelt 2024-2025; itt fennáll a további relatív lecsúszás veszélye - írta hazánk 20 éves uniós tagságának mérlegét megvonva Bod Péter Ákos, a jegybank volt elnöke az Mfor-on megjelent cikkében.

Az Európai Bizottság brüsszeli épülete, ahol további csaták várnak ránk
Az Európai Bizottság brüsszeli épülete, ahol további csaták várnak ránk
Fotó: Depositphotos

A cikkíró több okot is felsorolt ennek alátámasztására:

    • A magyar államháztartás eladósodottsági szintje a 2001-es mélyponttól trendszerűen megnőtt, előbb a két politikai blokk (szocialista/szabaddemokrata versus Fidesz és szövetségesei) közötti gazdasági populista versengés következtében, majd a 2010 utáni érdemi parlamenti-intézményi kontrol nélküli években a fiskális fegyelem megszűntével.
    • A magyar gazdaság trendszerűen inflációsabb az európai átlagnál; a forintvaluta értékének felét elvesztette a horonyvalutához képest (és a térségben is sokat devalválódott a zloty, cseh korona, újabban a lej viszonylatában)
    • Az állami újraelosztás arányai (állami bevétel/GDP; állami kiadás/GDP) a térségi átlagnál jóval magasabb szintűek. Az állami szektor kiterjedése sokkal nagyobb, mint amely ehhez a fejlettségi (fejletlenségi) szinttel jár. 
    • A munkatermelékenység növekedési üteme trendszerűen elmarad a térségi átlagtól (ez komoly eltérés az 1990-es évtizedhez képest, akkor ugyanis az egy foglalkoztatottra vagy ledolgozott munkaórára jutó hozzáadott érték nálunk volt a legmagasabb – igaz, alapvetően a nagy mennyiségben beáramló FDI nyomán). 
    • A gazdasági verseny intenzitása az EU-tagság elnyerését megelőző években, majd a tagság első évtizedében nőtt, egybevágóan az EU és az OECD ajánlásaival, a 2010 utáni politikai recentralizációs éra során tudatos kormányzati politikák és kényszerű vállalati alkalmazkodási-túlélési szokások révén gyengült. 
    • Az uniós transzferek gazdaságfejlesztő szerepe másodlagos magához az uniós piac és az uniós intézményi rend által felkínált potenciális növekedési képességhez. A magyar kormányok (kezdettől fogva mindmáig) alapvetően a politikai bázisuk megerősítésére, majd mind nyíltabban a preferált járadékvadász körök jól tartására használták a pénzek nagy részét.   

Ezek után azt hangsúlyozta, hogy egy nem EU-konform hatalmi szerkezet jött létre, ami a fejlődés akadálya. Mint írta:

"A második évtized végén vált nyilvánvalóvá az EU intézményeinek, hogy itt nem időszakos megtorpanás, átmeneti visszacsúszás (backsliding) történt, hanem az EU alapdokumentumaiba és évtizedes kiforrott szokásjogába ütköző hatalmi szerkezet jött létre. Ez a szisztéma (NER) tartósan nem fér meg az EU meglevő jogi-értékrendi kereteivel. Különösen nem azzal a stratégia fordulattal, amelyre rákényszerülnek az európai nemzetek és közös intézményeik, tekintettel Oroszország történelmi visszafordulására, az amerikai és kínai geopolitikai viszony kiéleződésére, valamint a technológiai, klimatikus, migrációs és egyéb nagyjelentőségi kihívásokra."

Végezetül levonja a következtetést: az EU-nak csak a költségvetési politikát illetően van hatásos fegyelmező eszköze, de a jogállami normák kikényszerítésében nincs releváns tapasztalata. Úgy véli, hogy a négy politikai ciklus során felépített sajátos magyar társadalmi-gazdasági-politikai szisztémával nem lehet egy újabb évtizedet eltölteni az integrációs szervezetben. 

"Ha a gazdasági racionalitás érvényesül, akkor az itt kiépült NER-rendszer gyors és gyökeres visszabontásával kell reagálni az új viszonyokra (és a csekély országméretből eddig is fakadó adottságokra). Ám láttuk, hogy e téren is érvényesül a politika primátusa." - állapította meg a szerző.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ezt mondta Putyin a Trumppal való telefonbeszélgetése után (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 19:07
Trump telefonhívása „nagyon informatív és hasznos” volt – idézi az RIA Putyint.
Nemzetközi A forródrót két végén Trump és Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 17:20
Épp ezekben a percekben beszél egymással Trump és Putyin a telefon két végén. 
Nemzetközi Ausztriában gyorsult az infláció áprilisban
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 17:08
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,1 százalék volt áprilisban, miután márciusban 2,9 százalékos növekedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) hétfőn közzétett végleges adataiból.
Nemzetközi Kreml: egyelőre nincs terítéken Trump és Putyin találkozója
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:04
A Kreml szóvivője szerint a személyes találkozó még várat magára. 
Nemzetközi Németh Zsolt elárulta, mi Magyarország amerikai védelmének az ára
Wéber Balázs | 2025. május 19. 15:17
Az Egyesült Államok elvárja, hogy az európai NATO-tagállamok is növeljék a GDP öt százalékára a honvédelemmel kapcsolatos kiadásaikat. Ez ugyanakkor önmagában nem elég Európa védelméhez: Washingtont gazdaságilag is érdekeltté kell tenni abban, hogy biztonsági garanciákat adjon Európának és ezen belül Magyarországnak, hangzott el egy budapesti konferencián. Gorka Sebestyén, az amerikai elnök tanácsadója lapunknak azt mondta: nem Oroszországot tekinti az első számú fenyegetésnek. 
Nemzetközi Épp evakuálnak egy gázai várost, példátlan támadás készül
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:00
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) elrendelték Khan Younis lakóinak evakuálását, mivel „példátlan támadásra” készülnek.
Nemzetközi Ferenc pápa utolsó látogatójával tárgyalt XIV. Leó pápa
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 13:46
XIV. Leó pápa J.D. Vance-szel tárgyalt a Vatikánban. Mint emlékezetes, Ferenc pápa legutolsó vendége épp ő volt április 21-án. 
Nemzetközi Történelmi nap? Megállapodott egymással Nagy-Britannia és az EU
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 12:58
A paktum célja a biztonsági együttműködés fokozása, valamint a Brexit által bevezetett kereskedelmi akadályok egy részének felszámolása.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségese gratulált legyőzőjének
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 10:04
Miután a magyar kormányfő által támogatott George Simion elismerte a román elnökválasztáson elszenvedett vereségét.
Nemzetközi Portugáliában sem egyértelmű a helyzet
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:18
A kormányzó AD nyerte a választásokat, de nem szerzett többséget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG