7p

A brit munkáspárti vezető már nyilvánosan kifejezte azon szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljanak az EU-val kül- és biztonságpolitikai kérdésekben. Egy esetleges új Trump-kormányzat jelentősen megváltoztathatja az USA szerepvállalását nagyobb nemzetközi válságokban, amelyek az EU és az Egyesült Királyság számára is stratégiai jelentőségűek. Káncz Csaba jegyzete.

Kevés európaiban tudatosodott, hogy a Brexittel megrendült kontinensünk biztonsága. London távozásával az EU elvesztette tagállamai katonai költségvetésének a negyedét és a NATO katonai kiadásainak 80 százaléka az EU-n kívülre került. 

Változó széljárás 

A Boris Johnson vezette kormánnyal az EU által 2020 decemberében aláírt kereskedelmi és együttműködési megállapodás (TCA) szándékosan kizárta az olyan elsődleges fontosságú kérdéseket, mint a külpolitikai, biztonsági és védelmi együttműködés, amelyek a 2022-es ukrajnai orosz inváziót követően váltak prioritássá. Moszkva fellépése arra késztette Londont és Brüsszelt, hogy ezekben a kérdésekben kialakítsák az informális párbeszéd egy kezdeti formáját, de anélkül, hogy valaha is intézményesítették volna a koordinációt. 

A július 4-i általános brit választások várható győztese, Keir Starmer munkáspárti vezető azonban már nyilvánosan is kifejezte azon szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljanak az EU-val kül- és biztonságpolitikai kérdésekben. A júliusi választások eredménye új kezdetet jelenthet Brüsszel és London kapcsolatában, véget vetve a Brexit utáni elhúzódó konfliktusnak.

Az Ukrajna elleni háború 

Az ukrajnai invázió a kül- és biztonságpolitikát ismét a London és Brüsszel közötti kapcsolat középpontjába helyezte. Napjainkban az EU és az Egyesült Királyság aktívan hozzájárul Kijev katonai, gazdasági és politikai támogatásához. A szankciók, a hírszerzés és az ukrán fegyveres erők kiképzése terén pedig fokozódik az ad hoc brit-EU koordináció, bár vegyes eredményekkel.

Az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatos együttműködés bizonyult eddig a legsikeresebbnek, köszönhetően a folyamatos információcserének, a szankciós listák összeállításában való együttműködésnek és a végrehajtás támogatásának. E siker fényében a Lordok Háza Európai Ügyek Bizottságának nemrégiben készült jelentése azt tanácsolta az Egyesült Királyság kormányának, hogy tegye állandóvá ezeket a mechanizmusokat, és hozzon létre új strukturált párbeszédformákat a külpolitikai kérdésekben való együttműködés érdekében.

Ami a katonai segítségnyújtást illeti, az EU és az Egyesült Királyság mind pénzügyileg, mind pedig kiképzés formájában széles körű támogatást nyújt Ukrajnának. 

London calling
London calling
Fotó: Klasszis Média Lapcsoport

Az uniós tagállamok 2024. március közepéig összesen 28 milliárd eurót különítettek el, ebből 5,6 milliárdot az EU Európai Békefenntartási Eszközből (EPF). Az Alsóház szerint az Egyesült Királyság május elejéig összesen 7,6 milliárd fontot vállalt a 2024-2025-ös pénzügyi évre. Az EU és az Egyesült Királyság közvetlen védelmi együttműködését azonban megnehezítette a kétoldalú kapcsolatok brit preferálása.

London továbbra is szkeptikus a harmadik országok védelmi ipari projektekben való részvételének szabályozására vonatkozó uniós kritériumokkal kapcsolatban, például az egységes piaci tagsággal kapcsolatban, amely az Európai Védelmi Ügynökség (EVÜ) forrásainak igénybevételéhez szükséges. Az Egyesült Királyság mindeddig mérsékelt érdeklődést tanúsított a katonai mobilitási projekt iránt, amely az EU állandó védelmi együttműködésének (PESCO) részét képezi.

A közvetítő intézmények

Intézményi szinten a London és Brüsszel közötti koordináció szintén szerény eredményeket hozott. Annak ellenére, hogy Liz Truss részt vett az EU Külügyi Tanácsának 2022. márciusi ülésén, a két fél között nem volt közvetlen magas szintű politikai interakció. Az együttműködés pusztán informális alapon vagy szélesebb, USA-dominálta szövetségek, például a G7 és a NATO keretében alakult ki. 

Az ukrán csapatok kiképzése esetében például az elsődleges fórum az Egyesült Államok vezette Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport - a Ramstein-csoport - volt. A jövőre nézve azonban ezek a fórumok nem tűnnek teljesen megfelelőnek az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködési megállapodás helyettesítésére, tekintettel a két fél céljainak részleges eltérésére.

A NATO esetében például az EU az ukrán válságot katalizátorként használta fel arra, hogy növelje szerepét a védelmi ipari kezdeményezésekben és az atlanti szövetséggel közös képességfejlesztésben - ez a megközelítés azonban feszültségeket okozott Londonnal, amely mindig is csak a NATO-n belüli európai képességfejlesztésben volt érdekelt.

A párbeszéd másik fóruma az Európai Politikai Közösség (EPK), amelyet az ukrajnai orosz invázióra válaszul hoztak létre, és amely az európai kontinensen a politikai párbeszéd és együttműködés előmozdítását célzó többoldalú diplomáciai fórumként tette meg első lépéseit. Az EPK azonban nem tett konkrét lépéseket a strukturáltabb hivatalos kapcsolatok irányába.

Ráadásul a következő ülésnek az Egyesült Királyság ad otthont július 18-án, közvetlenül a brit általános választások után, miközben az új Európai Bizottság és az Európai Parlament felállása folyamatban van, ami a korlátozott részvétel és a nem pontosan meghatározott napirend valós kockázatával jár. Mivel az EPK formális struktúrákkal nem rendelkező fórum, nagymértékben függ a különböző vezetők aktív részvételétől, ami bizonytalanná teszi a jövőjét.

Milyen jövő vár a London-Brüsszel kapcsolatra?

Az Ukrajna elleni háború kétségtelenül fordulópontot jelentett az EU és az Egyesült Királyság kapcsolataiban a kül-, biztonság- és védelempolitika terén, anélkül azonban, hogy jelentős változást értek volna el az együttműködésük formalizálása terén. A közelmúltbeli nemzetközi válsághullám - Ukrajnától Gázáig - által az európai biztonság számára támasztott kihívások fényében egy strukturált megállapodás lenne a leghasznosabb az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködés szabályozásához.

Míg a brit konzervatívok mindig is az informális megközelítést részesítették előnyben, a Munkáspárt már kifejezte szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljon Brüsszellel, szorosabb koordinációra törekedve "katonai, gazdasági, éghajlati, egészségügyi, kiber- és energiabiztonsági kérdésekben". Ez a strukturált párbeszéd az EU Külügyi Tanácsának ülésein való rendszeres részvételen keresztül fejlődne, míg kétoldalú szinten a kinyilvánított cél a szorosabb kétoldalú kapcsolatok kialakítása Franciaországgal, Németországgal, Írországgal és Lengyelországgal.

Trump növekvő árnya

Hosszú távon a formalizált megállapodások létrehozása elősegítené a nagyobb folyamatosságot és stabilitást, világos irányt és lendületet adva a közös érdekű kérdések előmozdításához. Ez még inkább szükséges a közelgő amerikai választások fényében. 

Egy esetleges új Trump-kormányzat jelentősen megváltoztathatja az USA szerepvállalását nagyobb nemzetközi válságokban, amelyek az EU és az Egyesült Királyság számára is stratégiai jelentőségűek. Londonnak és Brüsszelnek nagyobb felelősséget kell vállalnia az európai biztonságért, amihez az informális párbeszéd nem bizonyulhat megfelelőnek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Milliónyi ázsiai vendégmunkás jöhet az Urálba?
Elek Lenke | 2025. július 19. 18:26
Miközben állítólag foggal-körömmel harcolnak a „migránsok” ellen, bizonyos területeken nagy a munkaerőhiány, (hiszen a háború éppen a fiatal férfiak létszámát csökkenti – de erről nem esik egy szó se a Kommerszant orosz napilap cikkében), ezért az orosz vállalatoknak lehetőségük nyílik arra, hogy több külföldi munkavállalót, főképpen Indiából érkező vendégmunkásokat alkalmazzanak.
Nemzetközi Mekkorát robbantak az amerikai óriásbombák?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 18:09
Miután kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az amerikai bombák valójában mekkora károkat okoztak az iráni urándúsító létesítményekben, Trump elnök posztolt a közösségi médiában.
Nemzetközi Együtt tüntet a szélsőjobb a fociszurkolókkal Lengyelországban a migráció ellen
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 17:20
A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen. Ellentüntetők is utcára vonultak.
Nemzetközi A techcégek a bűnözők bőre alá is behatolnának – Angliában
Bózsó Péter | 2025. július 19. 14:51
A technológiai cégek a brit igazságügyi miniszterrel folytatott júniusi találkozójukon javasolták ezt.
Nemzetközi Kezdhetünk aggódni? Kína a világ legnagyobb gátját építi meg Tibetben
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 14:05
India aggódva figyeli, amit Tibetben kezdett el Kína.
Nemzetközi Súlyos támadás érhette a Gazpromot – visszaküldik a céget a középkorba?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 12:43
Egy ukrán lapnak olyan információkat adtak át, amelyek szerint betörtek a Gazprom rendszereibe, és ott komoly károkat okoztak. Az információkat egyelőre nem hitelesítették.
Nemzetközi Úgy tűnik, az amerikaiak tető alá hoztak egy tűzszünetet
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 09:01
Izrael szerdán támadta meg Szíriát, néhány nap után lezárulhat a vérontás.
Nemzetközi A Trump-éra legmeredekebb ügye: mekkora bajba került az elnök?
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:44
Trump továbbra is tagadja, hogy ő küldött pajzán levelet a szexuális ragadozó Epsteinnek – 10 milliárd dolláros pert indított a sajtó ellen.
Nemzetközi Az ukránok szerint ez a férfi gyújtotta fel a magyar templomot Kárpátalján
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 08:23
A 28 éves helyi férfit az Ukrán Biztonsági Szolgálat a rendőrséggel közösen fogta el.
Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG