7p

A brit munkáspárti vezető már nyilvánosan kifejezte azon szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljanak az EU-val kül- és biztonságpolitikai kérdésekben. Egy esetleges új Trump-kormányzat jelentősen megváltoztathatja az USA szerepvállalását nagyobb nemzetközi válságokban, amelyek az EU és az Egyesült Királyság számára is stratégiai jelentőségűek. Káncz Csaba jegyzete.

Kevés európaiban tudatosodott, hogy a Brexittel megrendült kontinensünk biztonsága. London távozásával az EU elvesztette tagállamai katonai költségvetésének a negyedét és a NATO katonai kiadásainak 80 százaléka az EU-n kívülre került. 

Változó széljárás 

A Boris Johnson vezette kormánnyal az EU által 2020 decemberében aláírt kereskedelmi és együttműködési megállapodás (TCA) szándékosan kizárta az olyan elsődleges fontosságú kérdéseket, mint a külpolitikai, biztonsági és védelmi együttműködés, amelyek a 2022-es ukrajnai orosz inváziót követően váltak prioritássá. Moszkva fellépése arra késztette Londont és Brüsszelt, hogy ezekben a kérdésekben kialakítsák az informális párbeszéd egy kezdeti formáját, de anélkül, hogy valaha is intézményesítették volna a koordinációt. 

A július 4-i általános brit választások várható győztese, Keir Starmer munkáspárti vezető azonban már nyilvánosan is kifejezte azon szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljanak az EU-val kül- és biztonságpolitikai kérdésekben. A júliusi választások eredménye új kezdetet jelenthet Brüsszel és London kapcsolatában, véget vetve a Brexit utáni elhúzódó konfliktusnak.

Az Ukrajna elleni háború 

Az ukrajnai invázió a kül- és biztonságpolitikát ismét a London és Brüsszel közötti kapcsolat középpontjába helyezte. Napjainkban az EU és az Egyesült Királyság aktívan hozzájárul Kijev katonai, gazdasági és politikai támogatásához. A szankciók, a hírszerzés és az ukrán fegyveres erők kiképzése terén pedig fokozódik az ad hoc brit-EU koordináció, bár vegyes eredményekkel.

Az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatos együttműködés bizonyult eddig a legsikeresebbnek, köszönhetően a folyamatos információcserének, a szankciós listák összeállításában való együttműködésnek és a végrehajtás támogatásának. E siker fényében a Lordok Háza Európai Ügyek Bizottságának nemrégiben készült jelentése azt tanácsolta az Egyesült Királyság kormányának, hogy tegye állandóvá ezeket a mechanizmusokat, és hozzon létre új strukturált párbeszédformákat a külpolitikai kérdésekben való együttműködés érdekében.

Ami a katonai segítségnyújtást illeti, az EU és az Egyesült Királyság mind pénzügyileg, mind pedig kiképzés formájában széles körű támogatást nyújt Ukrajnának. 

London calling
London calling
Fotó: Klasszis Média Lapcsoport

Az uniós tagállamok 2024. március közepéig összesen 28 milliárd eurót különítettek el, ebből 5,6 milliárdot az EU Európai Békefenntartási Eszközből (EPF). Az Alsóház szerint az Egyesült Királyság május elejéig összesen 7,6 milliárd fontot vállalt a 2024-2025-ös pénzügyi évre. Az EU és az Egyesült Királyság közvetlen védelmi együttműködését azonban megnehezítette a kétoldalú kapcsolatok brit preferálása.

London továbbra is szkeptikus a harmadik országok védelmi ipari projektekben való részvételének szabályozására vonatkozó uniós kritériumokkal kapcsolatban, például az egységes piaci tagsággal kapcsolatban, amely az Európai Védelmi Ügynökség (EVÜ) forrásainak igénybevételéhez szükséges. Az Egyesült Királyság mindeddig mérsékelt érdeklődést tanúsított a katonai mobilitási projekt iránt, amely az EU állandó védelmi együttműködésének (PESCO) részét képezi.

A közvetítő intézmények

Intézményi szinten a London és Brüsszel közötti koordináció szintén szerény eredményeket hozott. Annak ellenére, hogy Liz Truss részt vett az EU Külügyi Tanácsának 2022. márciusi ülésén, a két fél között nem volt közvetlen magas szintű politikai interakció. Az együttműködés pusztán informális alapon vagy szélesebb, USA-dominálta szövetségek, például a G7 és a NATO keretében alakult ki. 

Az ukrán csapatok kiképzése esetében például az elsődleges fórum az Egyesült Államok vezette Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport - a Ramstein-csoport - volt. A jövőre nézve azonban ezek a fórumok nem tűnnek teljesen megfelelőnek az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködési megállapodás helyettesítésére, tekintettel a két fél céljainak részleges eltérésére.

A NATO esetében például az EU az ukrán válságot katalizátorként használta fel arra, hogy növelje szerepét a védelmi ipari kezdeményezésekben és az atlanti szövetséggel közös képességfejlesztésben - ez a megközelítés azonban feszültségeket okozott Londonnal, amely mindig is csak a NATO-n belüli európai képességfejlesztésben volt érdekelt.

A párbeszéd másik fóruma az Európai Politikai Közösség (EPK), amelyet az ukrajnai orosz invázióra válaszul hoztak létre, és amely az európai kontinensen a politikai párbeszéd és együttműködés előmozdítását célzó többoldalú diplomáciai fórumként tette meg első lépéseit. Az EPK azonban nem tett konkrét lépéseket a strukturáltabb hivatalos kapcsolatok irányába.

Ráadásul a következő ülésnek az Egyesült Királyság ad otthont július 18-án, közvetlenül a brit általános választások után, miközben az új Európai Bizottság és az Európai Parlament felállása folyamatban van, ami a korlátozott részvétel és a nem pontosan meghatározott napirend valós kockázatával jár. Mivel az EPK formális struktúrákkal nem rendelkező fórum, nagymértékben függ a különböző vezetők aktív részvételétől, ami bizonytalanná teszi a jövőjét.

Milyen jövő vár a London-Brüsszel kapcsolatra?

Az Ukrajna elleni háború kétségtelenül fordulópontot jelentett az EU és az Egyesült Királyság kapcsolataiban a kül-, biztonság- és védelempolitika terén, anélkül azonban, hogy jelentős változást értek volna el az együttműködésük formalizálása terén. A közelmúltbeli nemzetközi válsághullám - Ukrajnától Gázáig - által az európai biztonság számára támasztott kihívások fényében egy strukturált megállapodás lenne a leghasznosabb az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködés szabályozásához.

Míg a brit konzervatívok mindig is az informális megközelítést részesítették előnyben, a Munkáspárt már kifejezte szándékát, hogy erős megállapodásról tárgyaljon Brüsszellel, szorosabb koordinációra törekedve "katonai, gazdasági, éghajlati, egészségügyi, kiber- és energiabiztonsági kérdésekben". Ez a strukturált párbeszéd az EU Külügyi Tanácsának ülésein való rendszeres részvételen keresztül fejlődne, míg kétoldalú szinten a kinyilvánított cél a szorosabb kétoldalú kapcsolatok kialakítása Franciaországgal, Németországgal, Írországgal és Lengyelországgal.

Trump növekvő árnya

Hosszú távon a formalizált megállapodások létrehozása elősegítené a nagyobb folyamatosságot és stabilitást, világos irányt és lendületet adva a közös érdekű kérdések előmozdításához. Ez még inkább szükséges a közelgő amerikai választások fényében. 

Egy esetleges új Trump-kormányzat jelentősen megváltoztathatja az USA szerepvállalását nagyobb nemzetközi válságokban, amelyek az EU és az Egyesült Királyság számára is stratégiai jelentőségűek. Londonnak és Brüsszelnek nagyobb felelősséget kell vállalnia az európai biztonságért, amihez az informális párbeszéd nem bizonyulhat megfelelőnek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor csak azt tette, amit Gyurcsány Ferenc és Medgyessy Péter is?
Kollár Dóra | 2025. január 15. 05:46
Tényleg olyan nagy dolog, hogy Orbán Viktor Indiába ment pihenni? Nemzetközi és hazai példákon keresztül vizsgáltuk meg a hasonló eseteket.
Nemzetközi Feladják az oroszok Pokrovszk ostromát
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 19:16
Más módszert keresnek a város bevételére.
Nemzetközi Újabb kemény lépést tett Ukrajna – ez még Magyarországnak is nagyon fájhat
Wéber Balázs | 2025. január 14. 18:46
Az Északi Áramlat felrobbantása, a gáztranzit leállítása, támadás a Török Áramlat ellen – úgy tűnik, hogy Ukrajna próbálja teljesen ellehetetleníteni az Európába irányuló orosz gázszállításokat. Kijev célja az orosz háborús kassza megfúrása, lépéseivel ugyanakkor az orosz gáztól még függő európai államokat – köztük Magyarországot is – nehéz helyzetbe hozhatja. Nagyító alatt ezúttal az orosz-ukrán „gázháború”.
Nemzetközi Idő előtt megbukik Robert Fico?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 17:19
Négy parlamenti frakció összesen 71 képviselője bizalmatlansági indítványt terjeszt elő Robert Fico szlovák miniszterelnök kormánya ellen. Kevésen múlhat a parlamenti többség.
Nemzetközi Őket sejti a Kreml a Török Áramlatot ért támadás mögött
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:12
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az Egyesült Államok akarja működésképtelenné tenni a Török Áramlat gázvezetéket.
Nemzetközi Bődületes mennyiségű kriptopénzt loptak el az észak-koreaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:15
660 millió dollárnyi kriptoeszközt loptak el észak-koreai kiberbűnözők, Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok szerint ezzel finanszírozzák Phenjan fegyverkezését.
Nemzetközi Korrupció és privilégiumok az orosz börtönökben – egy botrány részletei
Elek Lenke | 2025. január 14. 14:49
Egy omszki börtönben kenőpénzzel vásárolhattak látogatási jogot és különleges bánásmódot a rabok családtagjai. Ilyen, amikor minden szinten jelen van a korrupció. 
Nemzetközi Kivégzés Moszkvában: fejbe lőhették az FSZB tisztjét
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 14:26
Az FSZB egyik tisztjének holttestére bukkantak a moszkvai védelmi minisztérium egyik épületében. A jelentések gyilkosságra utalnak.
Nemzetközi Súlyos beismerést tett egy miniszter
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 14:11
Az izraeli nemzetvédelmi miniszter elismerte, ő és pártja akadályozta a túszcsere-megállapodást a zsidó állam is a Hamász között.
Nemzetközi Van hozzá képe: a Krímhez és Novorosszijához hasonlította Grönlandot az orosz külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 13:23
A Kreml az amerikai terjeszkedési tervekre reagált.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG