6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az az elképzelés, hogy a béke után gondtalanul helyre lehet állítani a normális kapcsolatokat Moszkvával, és jövedelmező üzleteket lehet kötni Oroszországgal, a legjobb esetben is naiv. Az Ukrajna elleni háború ugyanis alapjaiban változtatta meg Oroszországot. Káncz Csaba jegyzete.

A világban egyre több találgatás kel szárnyra, hogy vajon milyen indítékok vezették Trump elnököt Ukrajna szégyenletes elárulásához. Lehet, hogy tényleg beszervezte a KGB 1987-ben? – kérdezgetik egyre többen. „Végső soron térdre borult Putyin előtt” – mondja John Bolton, volt biztonsági tanácsadója.

Ünneplés a Kreml-ben

A moszkvai krími pezsgőkészletek bizonyára nem elegendőek az összes olyan ünnepségre, amelyen a váratlan szerencsére mostanában koccintanak. A Kremlben jelenleg úgy érezhetik, mintha a Karácsony, a Húsvét és az összes ünnep egyazon időpontra esne – hiszen Trump a hozzá fűzött legvadabb reményeiket is felülmúlja.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a kioktató szerepében is érezheti magát
Vlagyimir Putyin orosz elnök a kioktató szerepében is érezheti magát
Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Az amerikai elnök sértegeti Volodimir Zelenszkijt, alelnöke, J.D. Vance sértegeti az európaiakat, és mindketten engedményeket tesznek Oroszországnak, mielőtt a béketárgyalások egyáltalán megkezdődtek volna. Eközben Ukrajnára nyomást gyakorolnak, sőt megzsarolják, hogy olyan szerződést kössön, amely arra kényszeríti, hogy nyersanyagai nagy részét átadja az Egyesült Államoknak. „Ennek a szerződésnek a feltételei a versailles-i békeszerződésre emlékeztetnek, amelyet az első világháború után a legyőzött Németországra kényszerítettek” – jegyzi meg Anne Applebaum történész az Atlantic-ban.

Putyin európai tervei

Putyin győztesnek érzi magát, és nem lát okot arra, hogy eltérjen az eredeti céljaitól. „Végső soron újra akarja tárgyalni azt a biztonságpolitikai rendet, amely a hidegháború után alakult ki Európában” – érvel a két Oroszország-szakértő, Andrea Kendall-Taylor és Michael Kofman a Foreign Affairs című neves lapban. „Gyengíteni akarja az Egyesült Államokat, és olyan nemzetközi rendszert akar létrehozni, amelyben Oroszország ismét olyan befolyással rendelkezik, amilyet Putyin megfelelőnek tart”.

Az orosz elnök úgy véli, hogy jó úton jár és erre minden oka meg is van. Trump ugyanis a legfontosabb pontokon már beadta a derekát. Putyin megtarthatja a meghódított területeket, a Krímet és Ukrajnát pedig nem veszik fel a NATO-ba, ha szuverén nemzet marad. „Ha Zelenszkij nem siet, hamarosan nem marad országa” – fenyegetőzik a Fehér Ház új ura.

Ám közben egyre többen úgy vélik, hogy a republikánusok a durva és elhamarkodott megközelítésükkel öngólt lőhetnek. „A kérdés nem az, hogy Oroszország fenyegetést jelent-e az Egyesült Államokra és szövetségeseire, hanem az, hogy hogyan értékeljük ezt a fenyegetést, és hogyan tegyünk ellene intézkedéseket” – állítja Kendall-Taylor és Kofman.

Az az elképzelés, hogy a béke után gondtalanul helyre lehet állítani a normális kapcsolatokat Moszkvával, és jövedelmező üzleteket lehet kötni Oroszországgal, a legjobb esetben is naiv. Az Ukrajna elleni háború alapjaiban változtatta meg Oroszországot. Mégpedig a következőképpen:

Háborús gazdaság

A hadigazdaság felváltotta a polgári gazdaságot, és a kereket nem lehet olyan könnyen visszafordítani. A hadiiparra fordított kiadások a legmagasabbak a hidegháború vége óta, hivatalosan a bruttó hazai termék (GDP) 6,3 százalékát teszik ki; nem hivatalosan valószínűleg sokkal magasabbak. „Most, hogy az ország átesett a hadigazdaságra való fájdalmas átálláson, és új érdekcsoportok alakultak ki, Putyin nem akar majd olyan gyorsan változtatni ezeken a feltételeken” – véli Kendall-Taylor és Kofman.

Külpolitika

A külpolitikát átszervezték. Akár „a gonosz új tengelyének” nevezzük, akár nem, tény, hogy Oroszország most már egyre inkább Kína, Irán és Észak-Korea felé hajlik. „Mindez együttesen egy új stratégiát hozott létre Moszkva számára, amely nem fog egyszerűen eltűnni, ha a háború véget ér” – mondja a szerzőpáros.

Az Amerikáról alkotott kép is megváltozik a világban
Az Amerikáról alkotott kép is megváltozik a világban
Fotó: Depositphotos

Katonai fenyegetés

A katonai fenyegetés sem fog eltűnni. „Még ha a háborús kiadások jelenlegi szintjét nem is lehet fenntartani, a védelmi költségvetés valószínűleg még jó ideig a háború előtti szint felett marad” – érvel a két szakértő.

Az orosz hadsereg túl gyenge ahhoz, hogy közvetlenül megtámadjon egy NATO-államot. Putyin azonban felbátorodhat, hogy a szürkezónában, letagadható módon továbbra is felforgató cselekményeket hajtson végre Nyugaton.

A legnagyobb fenyegetést azonban a „gonosz új tengelye” jelenti. „Oroszország Ukrajna elleni háborúja olyan szintű együttműködést váltott ki ezen országok között, amelyet korábban nem gondoltunk volna, és a Kreml közöttük katalizátorként működik” – teszi hozzá Kendall-Taylor és Kofman. Oroszország talán már nem az a szuperhatalom, amely a Szovjetunió volt a hidegháború idején. „De ambíciói nem érnek véget Ukrajna határánál” – figyelmeztetnek a szerzők. „Nyugati ellenlépés hiányában az orosz agresszió költségei tovább fognak nőni”.

A brit hetilap is hasonlóan érvel

A The Economist is ezt az álláspontot képviseli. Az Egyesült Államok méltatlan békeszerződést kényszeríthet Ukrajnára – figyelmeztet a befolyásos lap. „Ez önmagában elég rossz, de Európa legrosszabb rémálma túlmutat Ukrajnán. Trump rehabilitálni akarja az orosz elnököt, és felül akarja írni az elszigetelését célzó korábbi intézkedéseket”. Európa tehát már nem dőlhet hátra a kanapén, hanem a saját kezébe kell vennie a gyeplőt. Ez azt jelenti, hogy egy hangon kell beszélni, és masszívan növelni kell a védelmi kiadásokat.

Az Economist évi 300 milliárd euróról beszél. Ehhez egy másik tabut is meg kell törni – ez ugyanis nem valósítható meg közös államkötvények kibocsátása nélkül. „Mindez talán furcsán hangzik” – jegyzi meg a brit hetilap. „A NATO a világ legsikeresebb katonai szövetsége volt, és eltűnése nehezen elképzelhető. De a régi módszerek valóban eltűntek, minden új lett. Európának meg kell barátkoznia ezzel, mielőtt túl késő lenne”.

Szerzőnk, Káncz Csaba február 19-én a Klasszis Klub vendége volt, a beszélgetés itt nézhető meg:

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az oroszok közölték: várni fogják az ukránokat Isztambulban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 19:41
Csütörtökön lehet a háború eddigi legfontosabb diplomáciai találkozója. Az továbbra sem világos, hogy Vlagyimir Putyin is részt vesz rajta. Zelenszkij viszont ragaszkodik ahhoz, hogy személyesen tárgyaljon az orosz elnökkel. 
Nemzetközi Megbillent a Tel-Aviv-Washington tengely: már Trump is távolodik Netanjahutól
Wéber Balázs | 2025. május 13. 18:31
Donald Trump valószínűleg nem ejti útba Izraelt e heti közel-keleti körútja során, Washington Iránnal, a húszikkal és a Hamásszal is egyedül tárgyalt. Egy tekintélyes amerikai elemző szerint az ultranacionalista Netanjahu-kormány már veszélyezteti az amerikai érdekeket, és valójában nem a szövetségesük. Mindeközben a Gázai övezetben a világ egyik legsúlyosabb, ember által okozott éhínsége bontakozik ki. Mi áll a háttérben? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.    
Nemzetközi Trump ultimátumot adott Putyinnak és Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 17:59
Előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból – közölte Steve Witkoff, az Egyesült Államok elnökének különmegbízottja.
Nemzetközi Orbán Viktor további titkosszolgálati akcióktól tart
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 17:29
A miniszterelnök kedden összehívta a Védelmi Tanácsot.
Nemzetközi Összejöhet a Putyin-Zelenszkij találkozó? Az oroszok egyelőre titkolóznak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:11
Folytatja a felkészülést az orosz fél a csütörtökön Isztambulban esedékes ukrajnai rendezési tárgyalásokra – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Nemzetközi Gyilkolás rutinból – borzalmas dolgokról vallottak a brit különleges egységek az afganisztáni szolgálatuk idejéről
Litván Dániel | 2025. május 13. 15:17
Bevett gyakorlat volt a brit különleges egységek körében fegyvertelen, megbilincselt, sebesült emberek meggyilkolása. Az atrocitásokról ráadásul parancsnokaik, sőt a legfelsőbb brit politikai vezetés is tudhatott.
Nemzetközi Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot 
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 14:59
A miniszterelnök szerint példátlan titkosszolgálati akció indult Magyarország ellen.
Nemzetközi Gyanús tűzesetek miatt vizsgálódtak a brit miniszterelnök házánál
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 12:21
Őrizetbe vettek kedden egy fiatal férfit azzal a kisebb tűzzel kapcsolatban, amely előző nap ütött ki Keir Starmer brit miniszterelnök londoni házában. A kormányfő jelenleg nem lakik az ingatlanban.
Nemzetközi Román elnökválasztás: fej fej mellett a két jelölt
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 11:52
Rendkívül szoros küzdelmet vetít előre a román elnökválasztás második fordulójára a legújabb, kedden közzétett felmérés a versenyben maradt két jelölt, George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és Nicusor Dan bukaresti független polgármester között.
Nemzetközi Minden orosz drónt leszedett az égről az ukrán légvédelem
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:26
Hétfő este óta az orosz hadsereg 10 drónnal támadta Ukrajnát, mindegyiket megsemmisítették, áldozatok nincsenek – közölte a légierő parancsnoksága kedd reggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG