6p

A fokozódó geopolitikai feszültségek és a kimerült gazdasági modell közepette Németországnak olyan vezetőre van szüksége, aki képes felülkerekedni ezeken a nyomasztó körülményeken. Merz szerint Európának fel kell készülnie arra, hogy az Egyesült Államok nélkül is meg tudja védeni magát. Káncz Csaba jegyzete.

Az elmúlt évtizedek legnehezebb geopolitikai környezetével szembesülve ma, február 23-án Németországban előrehozott általános választásokat tartanak. Friedrich Merz, Angela Merkel régi konzervatív riválisa kancellárrá válhat egy olyan időszakban, amikor a transzatlanti szövetség mély válságba zuhant, napról-napra erősebbnek tűnik a Trump-Putyin tengely és Kína egyre nagyobb fenyegetést jelent a német iparra.

A siker érdekében Merznek vissza kell állítania Németország vezető szerepét Európában, el kell vetnie az adósságról és a védelemről szóló anakronisztikus német gondolkodást, és meg kell küzdenie a Trump-kormányzat által nyíltan támogatott euroszkeptikus szélsőjobboldallal. Lehet, hogy mindezt egy olyan nehézkes hármas koalícióban kell megtennie, amelyet nemzeti szinten még soha nem próbáltak ki.

A ZDF legfrissebb, csütörtöki politikai barométerében a CDU/CSU a 30 százalék alá csúszott. Ez lehet riasztó jel, de a statisztikai hibahatár nem feltétlenül jelent sokat. A választási győzelmet nem lehet majd elvenni tőle, de a kérdés, hogy kivel kormányozzon, bonyolulttá válhat.

Németország vasárnap választ
Németország vasárnap választ
Fotó: Depositphotos

Sokan bizonytalanok

Senki sem akar koalíciót kötni az AfD-vel, mint egyértelmű második számú párttal. Friedrich Merz is kategorikusan kizárja ezt, annak ellenére, hogy a Bundestagban az elmúlt hetekben tabudöntögetést hajtott végre a menekültpolitikával kapcsolatban.

Még mindig kérdés, hogy a „billegő pártok” BSW, FDP és a Balpárt bejutnak-e a parlamentbe. Ettől függően újabb hárompárti kormányra lehet szükség, amit igazából már senki sem akar.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy a Politbarometer felmérésében megkérdezettek 27 százaléka még mindig bizonytalan. Ugyanakkor a levélszavazatok magas részvételi arányt jeleznek. Lehet, hogy sok német csalódott a politikában, de politikából való kiábrándulásról nem lehet beszélni. Ahhoz túl sok minden forog kockán.

Kevés a remény egy erős kormányra

Németország a politikai és gazdasági instabilitás szakasza felé tart – ettől tart a The Irish Times:

„Merz jobbközép programja megnehezíti a többségi koalíció létrehozására tett kísérleteket. A matematikát bonyolítja majd a bizonytalanság, hogy hány kisebb párt fogja átlépni a Bundestagba jutáshoz szükséges öt százalékos szavazatküszöböt. Ha úgy dönt, hogy kisebbségi kormányt vezet, és szavazatszám alapján, az SPD és a Zöldek támogatásával túlél, akkor Németország további évekig tartó sodródásnak néz elébe.”

A cseh Seznam Zprávy című lap így érvel: „A transzatlanti megosztottság, a fokozódó geopolitikai feszültségek, a kimerült jelenlegi gazdasági modell és a környezeti válság idején Németországnak olyan vezetőre van szüksége, aki képes felülkerekedni ezeken a nyomasztó körülményeken. A mérsékelt technokrata Olaf Scholz nem ilyen volt. Scholz utódjának azonban nem lesz könnyebb dolga – éppen ellenkezőleg. A nemzetközi rend válsága tovább eszkalálódik.”

Szabaduljunk meg az adósságféktől!

Németország pangó gazdasága csak akkor fog talpra állni, ha a következő kormány nagyszabású beruházásokat engedélyez – írja a Financial Times:

„Németország két egymást követő évben negatív növekedést regisztrált, és ezzel alulteljesítette az Egyesült Államokat, sőt az egész eurózónát is. Ez a sivár helyzet piacvezérelt reformokat követel az innováció és a versenyképesség fokozása érdekében, valamint a hazai beruházásokat elnyomó, rendkívül óvatos, alkotmányban rögzített „adósságfék” elhagyását. A nagy pártok hajlanak erre a lépésre, de Friedrich Merz, a CDU vezetőjének hezitálása aggodalomra ad okot”.

A nukleáris kártya

Németország vezető külpolitikai köreinek reakciója a Trump-adminisztrációval való konfliktusra és az Oroszországhoz való közeledésre a felfegyverzésre való felhívás.

Friedrich Merz pénteken határozottan figyelmeztetett: Európának fel kell készülnie arra, hogy az Egyesült Államok nélkül is meg tudja védeni magát. „Fel kell készülnünk arra a lehetőségre, hogy Trump nem fogja többé feltétel nélkül fenntartani a NATO kölcsönös védelmi kötelezettségvállalását” – mondta Merz.

„Ezért véleményem szerint kulcsfontosságú, hogy az európaiak a lehető legnagyobb erőfeszítéseket tegyék annak érdekében, hogy legalább az európai kontinens védelmére képesek legyünk egyedül is”.

Arra a kérdésre, hogy Németországnak Franciaország nukleáris ernyője alatt kellene-e védelmet kérnie, Merz elismerte, hogy Macron többször is tett ilyen ajánlatot Berlinnek – csakhogy a korábbi német kormányok válasz nélkül hagyták a kérdést. „Megbeszéléseket kell folytatnunk mind a britekkel, mind a franciákkal – a két európai atomhatalommal – arról, hogy a nukleáris megosztás, vagy legalábbis az Egyesült Királyság és Franciaország nukleáris biztonsága ránk is vonatkozhatna-e” – mondta.

Kedden a Der Spiegel című vezető hetilap vezércikke „egy új vízió” mellett érvelt: „egy olyan Európa víziója, amely gigantikus gazdasági erejét végre hiteles katonai összefogással kíséri – hogy képes legyen túlélni a kialakulóban lévő új világrendben”. Markus Becker szerző szerint „ehhez nemcsak európai hadseregre, hanem valószínűleg európai nukleáris erőre is szükség lenne”.

Herfried Münkler befolyásos történész – aki bejáratos a legmagasabb berlini politikai körökbe – a Handelsblattnak adott interjújában egy új világrendről beszél, amelyben „csak egy deviza van: az Erő”. Münkler szerint évek óta amellett érvel, „hogy az európaiaknak ki kell építeniük saját képességeiket ahhoz, hogy ebben a világrendben érvényesülni tudjanak”. Az elmúlt hét eseményei „drámai ébresztő volt az Európai Unió számára, talán az utolsó”. A „védelmi képességek létrehozása” „akarat kérdése”, és nem „elsősorban az erőforrások problémája”. Münkler is felszólított egy európai „nukleáris elrettentő komponens” létrehozására.

Szerzőnk, Káncz Csaba február 19-én a Klasszis Klub vendége volt, a beszélgetés itt nézhető meg:

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG