Friedrich Merz német kancellár egynapos látogatása Emmanuel Macron francia elnök háromnapos állami látogatását követi Nagy-Britanniában, jelezve Európa három legnagyobb hatalma közötti szorosabb együttműködést egy olyan időszakban, amikor a kontinens elbizonytalanodott amerikai szövetségesükkel kapcsolatban – írja a Reuters.
„Történelmi nap ez a német-brit kapcsolatok számára” – mondta Merz a Viktória és Albert Múzeumban tartott aláírási ünnepségen, amelyet Viktória brit királynő és férje, a német származású Albert herceg alapított. „El akarjuk mélyíteni együttműködésünket a védelem területén, a külpolitikában, de a gazdaság- és belpolitikában is” – tette hozzá.
Fotó: MTI/EPA/Hannibal Hanschke
A közel egy évtizeddel azután, hogy Nagy-Britannia az Európai Unióból való kilépés mellett szavazott, a létrejött szerződés egyrészt a német-brit kapcsolatok normalizálódásának jele – mondta Nicolai von Ondarza a berlini SWP agytröszt munkatársa. „Másrészt annak, hogy az Egyesült Királyság a transzatlanti bizonytalanság miatt még fontosabbá vált biztonsági partnerként.”
A szerződés tartalmaz egy kölcsönös segítségnyújtási záradékot, amely „az Ukrajna elleni orosz agressziós háború fényében rendkívül jelentős” – kommentálta egy német tisztvisel.
Hadiipar, Typhoon és Boxer
A szerződés egy tavaly megkötött védelmi megállapodásra épül, amely magában foglalta a nagy hatótávolságú fegyverek közös fejlesztését, és azután jött létre, hogy Franciaország és Nagy-Britannia a múlt héten megállapodott abban, hogy megerősítik az együttműködést nukleáris arzenáljuk terén.
A csütörtöki bejelentés részeként Nagy-Britannia és Németország ígéretet tett arra, hogy „közös exportkampányokat folytat”, hogy új megrendeléseket szerezzenek más országokból a közösen gyártott felszerelésekre, például a Typhoon Eurofighter vadászgépre és a Boxer páncélozott járműre.
Ez segíthet az eladások fellendítésében, és jelentős fordulatot jelent az elmúlt 10 évhez képest, amikor Németország megakadályozta Szaúd-Arábiát és Törökországot abban, hogy Typhoonokat vásároljanak.
A Typhoonokat európai vállalatok konzorciuma gyártja, köztük a brit BAE Systems és a német Airbus, a Boxert pedig egy német-brit közös vállalat, a Rheinmetall BAE Systems Land gyártja.
A kapcsolatok további elmélyítése érdekében egy német védelmi technológiai vállalat, a Stark is megállapodott egy új gyár építésében Nagy-Britanniában, amely az első Németországon kívüli gyártóüzem, mesterséges intelligenciával működő pilóta nélküli rendszerek létrehozására.
Fotó: MTI/EPA pool/Andy Rain
Vasúti összeköttetés, büntethetőség
A védelem mellett a szerződés tartalmaz egy megállapodást egy új, közvetlen vasúti összeköttetés fejlesztéséről a két ország között, valamint az illegális migráció elleni közös küzdelemről, ami Starmer azon törekvésének része, hogy csökkentse a Nagy-Britanniába érkező menedékkérők számát, és megpróbálja elhárítani a populista Reform UK párt kritikáját.
Németország ígéretet tett arra, hogy büntethetővé teszi a Nagy-Britanniába irányuló illegális migráció elősegítését, és ezügyben az év végéig törvénymódosítást hajt végre.
Ez eszközöket adna a bűnüldöző szervek kezébe ahhoz, hogy kivizsgálják a migránscsempészek által használt raktárakat és tárolólhelyiségeket, amelyekben az illegális átkeléshez használt kis hajókat rejtenek el.