Amikor Brian Thompsont, az Egyesült Államok egyik legjelentősebb biztosítócégének vezérigazgatóját lelőtték december 4-én, a reakciók a kezdetektől fogva meglehetősen vegyesnek bizonyultak: elég csak arra gondolni, hogy a UnitedHealthcare (UHC) a gyilkosság tényéről beszámoló Facebook-posztja alatt az adminisztrátorok kénytelenek voltak kikapcsolni a kommenteket, mert annyi nevetős reakció érkezett a bejegyzésre. Cikkünk írásakor ez egyébként továbbra is így van, sőt, mostanra már azt is korlátozták, hogy pontosan látni lehessen, hogyan hányan reagáltak így:
A merényletet követően néhány napos hajtóvadászat indult az elkövető ellen, aki eleinte nyomtalanul eltűnt. Végül nem a rendőrség nyomozta le, hanem Pennsylvania állam egyik McDonald’s éttermében egy alkalmazott ismerte fel, miközben a férfi épp hash brownt evett reggelire – innentől pedig a történet szürreális fordulatot vett.
A 26 éves Luigi Mangione semmiképp sem nevezhető átlagos merénylőnek: gazdag családból származik, elitegyetemet végzett, ismerősei rendkívül okosnak és közkedveltnek írták le, alapvetően jóképű fiatal férfi, aki előtt úgy tűnt, fényes jövő áll. Hogy pontosan miért támadt, azt hosszú hónapokig vizsgálják majd. Ami azonban jelenleg biztosnak látszik, az az, hogy egy szörfbaleset után jelentkező hátfájdalmai miatt életminősége jelentősen megromlott. Másfél évnyi kezelés után hátműtéten esett át, ezután pedig haragja az amerikai egészségügyi rendszer ellen fordult. Végül hónapokra eltűnt családja és ismerősei elől, olyannyira, hogy édesanyja eltűnt személyként is bejelentette.
Egészségügyi horror
Mangione bírósági ügye várhatóan hatalmas érdeklődést kelt majd mind a média, mind az amerikai társadalom körében. A „CEO-gyilkosként” emlegetett férfi motivációi között ugyanis olyan indokok is megjelentek, amelyek az ország társadalmának jelentős részével valószínűleg rezonálnak.
A CBS összefoglalója szerint manifesztójában egyebek mellett arról írt, hogy az Egyesült Államokban van „a világ legdrágább egészségügyi rendszere”, miközben az ország „a várható élettartam tekintetében a 42. helyen áll”, valamint a biztosítócégeket „túlságosan nagyra nőtt maffiának” nevezte, akik „élősködnek az amerikaiakon”. A rendőrségi vizsgálat szerint ő egyébként nem a UnitedHealthcare (UHC) ügyfele volt, sokkal inkább azért választhatta Thompsont célpontként, mert a UnitedHealthcare az egyik legtöbb igényt visszautasító cég, amelyet ráadásul 2023-ban azért pereltek be, mert egy hibás mesterséges intelligencia-modell használatával például olyan idős emberek életvégi ellátását tagadták meg, akik később ennek hiányában elhunytak. A vádirat szerint az orvosi javallatokat is felülíró modell 90 százalékos hibaarányt produkált – ez a per egyébként jelenleg is tart, az UHC azonban minden bizonnyal veszíteni fog.
Az amerikai egészségügyi rendszer és a biztosítótársaságok elleni gyűlölet mértéke annak fényében érthetőnek látszik, hogy az egészségügyi ellátás költségei meredeken emelkedtek az Egyesült Államokban, az egészségügyi kiadásokkal foglalkozó nonprofit portál, a KFF adatai szerint míg 2000-ben egy átlagos amerikai család ellátása 6438 dollárba került évente, ez az összeg 24 572 dollárra emelkedett 2024-re,
azaz az eltelt 24 év alatt több mint 280 százalékos drágulás történt.
Az amerikai egészségügyi minisztérium adatai szerint emellett 2024 első negyedévében 27,1 millióan semmilyen egészségbiztosítással nem rendelkeztek, míg az amerikai Forbes cikke szerint az alul-, vagy nem megfelelően biztosítottak aránya csaknem a társadalom harmadára rúgott – ők azok, akik vagy nem tudtak az egész évben biztosítotti jogviszonyt fenntartani, vagy annak mértéke nem volt elegendő minden egészségügyi kiadásuk fedezésére.
Ezen adatokat szem előtt tartva rendkívül sötét kép rajzolódik ki az ország egészségügy helyzetéről, amelyben a lakosság által felhalmozott egészségügyi és orvosi tartozások mértéke 220 milliárd dollárra rúg, 14 millió amerikai tartozik legalább ezer dollárral biztosítóknak a KFF 2024 elején közzétett adatai szerint, miközben a magáncsődök leggyakoribb okaként továbbra is az egészségügyi tartozásokat jelölik meg. Ameddig ez a lakosság szegényebb rétegei és alacsonyabb keresetűek számára mindennapi valóság, nehezen nevezhető meglepőnek az, hogy egy olyan biztosítóvezér lelövése, mint a 2023-ban több mint 10 millió dollárt kereső Brian Thompson, nem éppen együttérzést vált ki az országban.
Ünnepelt gyilkos: avagy Luigi, a nép hőse
Luigi Mangione nemcsak az amerikai törvények, hanem az emberi együttélés alapvető normái szerint is gyilkos: hátulról megtámadott és lelőtt egy védekezésre képtelen, fegyvertelen embert. Ezért minden bizonnyal el fogják ítélni – ez egy olyan tény, amelyen nincs helye vitának.
Ennek ellenére a közösségi médiában mégis egyfajta „biztósítársaság-Robin Hood”-ként tekintenek rá – ebben egyébként külseje is nagy szerepet kap –, aki miután egy interneten felnőtt, annak kultúrájában aktívan résztvevő, redditező, twitterező, mémeket posztolgató millenialról van szó, úgymond „egy közülük”.
A Mangione iránti, egyre inkább elharapózó, például hasonmás-versenyeket is kreáló rajongást a biztosítótársaságok elleni, megalapozottnak tűnő harag mellett pont az hajtja, hogy a merénylő első benyomásra egy átlagos, de kiemelkedően intelligens „srácnak” tűnik, aki egyébként még a gyilkosságot is egy 3D-nyomtatott fegyverrel követte el. Manifesztójában, ha áldozatának nem is, a közösség felé empátiát tanúsított. Például a médiában sokat idézett kijelentésében, amelyben „parazitáknak” nevezte a biztosítókat, rögtön elnézést kért a várhatóan okozott kellemetlenségekért és riadalomért. Kihallgatásán azt is elmondta, hogy eredetileg bombát akart készíteni, de végül elvetette az ötletet, mert „nem akart ártatlan embereket veszélybe sodorni”
Mangione rajongói hibáit szinte figyelmen kívül hagyják, hiszen még ha az alapvető emberi normákat áthágó gyilkosság tényétől el is tekintenénk, akkor is egy olyan, rendkívül gazdag család gyermekéről van szó, akiknek vagyona abból származik részben, hogy megkérdőjelezhető megítélésű idősotthonokat üzemeltetnek – azaz részben pont az általa megtámadott szektor tette gazdaggá. Közösségi oldala emellett romló állapotáról árulkodott az elmúlt időszakban, posztjai is szélsőségesebbé váltak, barátai beszámolói szerint pedig pszichedelikus anyagokkal is kísérletezett fájdalmai enyhítésére.
Összességében bár a bírósági ügy nem kezdődött még el, az biztos, hogy Luigi Mangione hosszú évekre börtönbe kerül majd, a jól dokumentált gyilkosságért minden bizonnyal el fogják ítélni. Célját azonban úgy tűnik, mégis elérte, hiszen elindította a párbeszédet az amerikai biztosítórendszer legsötétebb oldaláról; az már csak bónusz, hogy egyáltalán nem lenne meglepő, hogyha látva a kialakult rajongást valamelyik streamingszolgáltató bejelentkezne élete megfilmesítésének jogaiért – ahogy azt tették például a szintén sztárrá váló álörökösnő Anna Delvey esetében is.