6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrajnai és az izraeli-palesztin háború előtérbe helyezte a világrend válságának militarizálódását, ami egyre erősebben befolyásolja az európai politikai dinamikát. A jobboldali erők gyarapodásra számítanak az európai parlamenti választásokon. Káncz Csaba jegyzete.

A négynapos EP-szavazás tegnap kezdődött. 27 EU-tagországban 373 millió választásra jogosult szavaz mintegy 200 pártra, és összességében 720 mandátum a tét.

A konzervatívok, szocialisták és liberálisok jelenlegi „nagykoalíciójához” tartozó pártok valószínűleg mandátumot veszítenek, de összességében megtartják többségüket.

Tajtékos napok

Az ukrajnai és az izraeli-palesztin háború előtérbe helyezte a világrend válságának militarizálódását, ami egyre erősebben befolyásolja az európai politikai dinamikát. Hogy az ukrajnai háború milyen hatással lesz az új parlamentre, nehéz megítélni, különösen, ha a populista jobboldal több Moszkva-barát törvényhozót hoz be.

Nagyon sok múlik majd az Európai Parlament összetételén
Nagyon sok múlik majd az Európai Parlament összetételén
Fotó: EPA/RONALD WITTEK

Oroszország egyre nagyobb lendületet vesz a hadszíntéren, és az európai fővárosok - különösen Párizs - egyre sürgetőbben lépnek fel a védelmi kiadások növelése és a beszerzések racionalizálása érdekében (az a tény viszont, hogy a Parlamentnek nagyon korlátozott hatásköre van a védelem terén, elkerülheti a súrlódásokat a nemzeti fővárosokkal).

Az európaiak érzik, hogy egyre nagyobb a tét: 2019-ben a választásra jogosultak 50,7 százaléka adta le voksát, szemben a 2014-es 42,5 százalékkal, míg egy áprilisi Eurobarométer-felmérés szerint az európaiak 71 százaléka ígérte, hogy ezúttal szavazni fog.

Politikai tektonikus lemezek

Ha a felmérések pontosak, túlzás lenne azt állítani, hogy most megerősödnek a jobboldali-populista pártok. Már jelenleg is az övék a mandátumok majdnem 20 százaléka, és ez lényegesen nem nő ezután sem.

Az viszont a Die Welt szerint történelmi léptékű kérdés, hogy első ízben nagy közös tömböt alkotnak-e a jobboldali-nemzeti erők, illetve hogy bizonyos részeik együttműködnek-e az Európai Néppárttal?

Utóbbi úgy lenne lehetséges, hogy a Néppárt (EPP) elnöke, Manfred Weber támogatja Ursula von der Leyent, aki meg akarja tartani tisztségét, cserébe pedig, mint a Bizottság elnöke jobbja tolja a politikáját. Von der Leyen eleve nem zárja ki, hogy a választás után kooperál a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vezette Konzervatívok és Reformerek (ECR) bizonyos köreivel. A Néppárt ugyanakkor idáig elhatárolódott a másik frakciótól, illetve azon belül Marine Le Pentől, a franciaországi jobboldali Nemzeti Összefogás (RN) párt parlamenti frakcióvezetőjétől.

Kérdés az, hogy június 9. után is marad-e jobbra a tűzfal? Ha nem, az forradalommal érne fel, de nem lenne meglepő, hiszen nem zárható ki, hogy a három nagy tagállamot pár éven belül Meloni, Le Pen és egy német kereszténydemokrata kancellár irányítja majd – írja a jobboldali konzervatív német lap.

Krasztev jóslata

A tekintélyes bolgár politológus, Ivan Krasztev azt jósolja, hogy kemény menet vár az európai politikai fő áramlatra, mivel szerinte a kereszténydemokratáktól jobbra található tábor jó eredményt fog elérni. Előreláthatólag egyértelmű győzelmet arat egyebek között a franciáknál, olaszoknál, magyaroknál, osztrákoknál és hollandoknál. Ellenben visszaesnek a Zöldek és a liberálisok. Azaz az EP még inkább megosztott lesz.

A fejlemény hosszú távú következményeit szerinte e pillanatban nem lehet felbecsülni. A populista jobb azonban fél, mert ha nyer, akkor rákényszerül, hogy teljesítse radikális ígéreteit, miközben nem alkot egységes tömböt. Nehéz ügy bizony a „Nacionalisták Internacionáléja”. 

A Róma-Párizs viszony

A Financial Times elemzése szerint Giorgia Meloni és Marine Le Pen viszonya szabja meg a következőkben az európai politikát. A két politikusban sok a közös vonás, mindketten a férfiak uralta világban nőtték ki magukat a szélsőjobbon, amely történelmileg a fasizmusból indult. Igyekeztek elfogadhatóvá tenni pártjukat a széles tömegek számára, továbbá a nemzetek Európájában hisznek.

Ám jelentősek a közöttük lévő különbségek is, legyen szó a NATO-ról, Ukrajna megsegítéséről, a bevándorlásról vagy ami a legfontosabb: arról, együttműködjenek-e az EU fő áramlatával, vagy netán harcoljanak ellene. Hogy Meloni mit válaszol ezekre a kérdésekre, az eldönti a kontinens jövőjét. Jelenleg Meloni az ECR képviselőcsoportjának elnöke, ahová a spanyol Vox, a Svéd Demokraták és a lengyel Jog és Igazságosság Pártja is tartozik.

Bizonyos szempontból nem meglepő az európai politika jobboldali, populista irányvonala. A kontinens minden tájáról érkező establishment-ellenes pártokat a közelmúltban az EU „Green Deal” politikájával szembeni ellenállás erősítette meg. Ezek nagyszabású tiltakozásokat váltottak ki a gazdák részéről Hollandiában, Németországban, Franciaországban és számos más európai országban. A gazdáknak minden országban megvannak a maguk sajátos sérelmei, az adókedvezményektől kezdve az állatállományra vonatkozó kvótákig.

Sok fiatalabb európait egyre jobban aggasztja az európai gazdaságok súlyos helyzete és a migránsválság is. Ennek eredményeként Németországban a 29 év alattiak körében az AfD támogatottsága a 2023-as 12 százalékról idén 22 százalékra emelkedett. Hollandiában a 18-24 évesek 31 százaléka támogatja most a kemény jobboldali Szabadságpártot (PVV), amely megnyerte a 2023-as holland választásokat. Hasonlóan magas a jobboldali pártok ifjúsági támogatottsága Franciaországban, Finnországban, Belgiumban és Portugáliában. Az európai populista pártok közül sokan a társadalom széles rétegeit szólítják meg, nem csak a „dühös, öreg, fehér férfiakat”, ahogyan azt a karikatúrák sugallják.

A lebénulás árnya

A tekintélyes brit The Economist vezércikkében arra figyelmeztet, hogy Európában a politikai stabilitást fenyegeti a populista jobboldal, benne Le Pennel és Orbánnal. De még rosszabb, hogy a választás után várhatóan béna kacsa lesz az EU.

A hetilap szerint „jó esetben a tagállamok és az intézmények azzal töltenek majd hónapokat, hogy elosszák a kulcsposztokat. De ha rosszul alakulnak a dolgok, akkor évekig is eltarthat, amíg tisztázzák a szervezet számára a követendő irányt. Azaz politikai vákuum fenyeget, miközben megjelenhet a színen Trump”.

Az urnáknál eldől, hogy hosszabbít-e Ursula von der Leyen, illetve több tagország politikusa is várhatóan kemény pofont kap a szavazópolgároktól. Mindkettő patthelyzetet hozhat. A Bizottság elnöke nem számíthat egyértelműen a folytatásra, miközben a háttérben megy a harc, hogy mely államok szerzik meg a fő biztosi posztokat.

Ráadásul a franciáknál Macron pártjára nagy vereséget mérhet Le Pen, vagyis az integráció zászlósfigurája meggyengül odahaza és Brüsszelben is. Nagyjából ugyanez áll Németországra is.

Az AfD előreláthatólag nem szerepel olyan jól, mint ahogy azt korábban előrevetítették a felmérések, de megelőzheti a szociáldemokratákat. És jövőre a németek is választanak, vagyis Berlin számára nehezebb lesz beállni a francia államfő által felvetett nagy uniós ötletek mögé – zárja elemzését a lap.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Marad az ellenőrzés a magyar határon – miért aggódik a szomszédos ország?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 19:31
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.
Nemzetközi Angela Merkel elárulta: ezért ellenezte Ukrajna gyors NATO-csatlakozását
Bózsó Péter | 2024. november 21. 19:07
A napokban jelenik meg az egykori kancellár emlékirata, amelyben Oroszország-politikája védelmére kel, és Donald Trumpról is kifejti véleményét.
Nemzetközi Szijjártó Pétert nagyon feldühítették
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:20
A miniszter indulatosan reagált az ICC döntésére.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu mostantól nem nagyon megy az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:27
Erre utal Josep Borrell kijelentése.
Nemzetközi Újra gellert kaphat a gyermekbénulás járvány?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:19
A lengyel egészségügyi hatóságok gyermekbénulás elleni oltások számának növelését sürgetik a kicsik számára, miután novemberben Varsó szennyvizében észlelték a vírust. Idén ez már a második európai ország, ahol hosszú vírusmentesség után ismét kimutatták a kórokozót.
Nemzetközi Nem akármilyen ajándékot küldött Putyin – ez a hála az észak-koreai katonákért?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 15:40
Oroszország több mint 70 állatot, köztük egy afrikai oroszlánt, két barnamedvét és 45 fácánt szállított az észak-koreai főváros, Phenjan állatkertjébe.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének torkán a kés, de ezen is nyerhet a szélsőjobb
Bózsó Péter | 2024. november 21. 15:04
Amennyiben megszületik az ítélet, amely Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjét eltiltja a politizálástól, az előnyt jelenthet pártfogoltjának, a 29 éves, ambiciózus Jordan Bardellának, aki szabad utat kaphat az Elysée-palotához.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az izraeli elnök
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:41
Isaac Herzog kritizálta az ICC lépését.
Nemzetközi Újabb vadászgépek érkeznek Magyarország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 14:18
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről, a szerződést román részről Angel Tilvar védelmi miniszter, amerikai részről pedig Kathleen Kavalec bukaresti nagykövet írt alá.
Nemzetközi Kemény lépés: elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 13:57
Az izraeli miniszterelnököt és a Hamász-vezért is bíróság elé állítanák.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG