A döntés értelmében Bulgária 2026. január 1-jétől vezetheti be az eurót, a bolgár leva és a közös uniós fizetőeszköz közötti átváltási árfolyamot pedig hivatalosan is rögzítették. Ugyanezen a napon az Európai Parlament képviselőinek túlnyomó többsége is támogatta az ország csatlakozási kérelmét – foglalja össze a Telex.
A Tanács közleménye szerint az euró bevezetését követő egy évben az árakat kötelezően két pénznemben – levában és euróban – kell feltüntetni.
A korábbi csatlakozások tapasztalatai alapján az átállás egy egyszeri, 0,1–0,3 százalékos inflációs többlettel járhat, hosszabb távon azonban az euró stabilizáló hatással bír, részben az export- és importügyletek átváltási költségeinek megszűnése révén.
Fotó: Depositphotos
A közlemény kiemeli, hogy Dániát leszámítva minden EU-tagállam jogi kötelezettsége az euró bevezetése, ugyanakkor az átállás ütemezéséről és módjáról minden tagállam maga dönthet.
Népszavazást tartanának róla az ellenzők
Rumen Radev bolgár elnök népszavazást kezdeményezne az euró bevezetéséről, ám a Politico szerint a bolgár alkotmánybíróság várhatóan nem engedélyezné a referendumot, és a parlamenti többség is támogatja az eurócsatlakozást. Az euró ellen ugyanakkor több alkalommal tüntettek, sőt, az Európai Unió szófiai képviseletét is megrongálták.
A májusban közzétett Eurobarometer-felmérés szerint a bolgár lakosság megosztott az ügyben: csupán 43 százalék támogatja az euró bevezetését és a gazdasági uniót, míg 50 százalék elutasítja azt.
Ezzel szemben Magyarországon 68 százalék támogatja az eurócsatlakozást, és 28 százalék ellenzi.