6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Trump újra egy haszonlesőnek állította be az EU-t. A volt elnök Kína, Oroszország és Észak-Korea vezetőit dicsérte, mint akik "a játszmájuk csúcsán vannak". Káncz Csaba jegyzete.

Erről lesz szó a cikkben:

  • Bók az autokratáknak
  • Egynapos diktátor
  • A választókat érdekli a külpolitika
  • Üzletkötés
  • Szabályalapú rend, mint kifogás

A magyar idő szerint hétfő hajnalban az X-en sugárzott kétórás interjújában Donald Trump kiterítette lapjait, bár ettől Európa nem lett nyugodtabb. Az Elon Muskkal folytatott beszélgetésében a volt elnök leszögezte: „Az EU kizsákmányol minket, mi pedig megvédjük őket". Utalt arra is, hogy elnöksége alatt az európai országoknak több pénzzel kell majd hozzájárulniuk a NATO-hoz.

„Már a 2016 és 2020 közötti elnökségem alatt világossá tettem: fizessetek, vagy nem védünk meg titeket többé" – tette hozzá. „Évi 250 milliárd dolláros kereskedelmi hiányunk van az EU-val szemben, amiről az emberek nem tudnak" - mondta Trump. „Olyan szépen hangzik - az Európai Unió, de hadd mondjam el: nem olyan kemények, mint Kína, de rosszak” (sic).

A volt elnök Kína, Oroszország és Észak-Korea vezetőit is dicsérte, mint akik „a játszmájuk csúcsán vannak". Trump szerint a belső „ellenségek" „veszélyesebbek", mint az olyan külföldi ellenfelek, mint Oroszország és Kína. Ezután azzal vádolta meg a demokratákat, hogy "puccsot" terveztek Biden leváltására az elnökjelöltségben, melyre Musk azzal reagált, hogy a párt „kivitte Bident a fészer mögé, és gyakorlatilag lelőtte".

Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök kezet fog a G20 csúcstalálkozóján 2019-ben. Vajon találkoznak még?
Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök kezet fog a G20 csúcstalálkozóján 2019-ben. Vajon találkoznak még?
Fotó: MTI/EPA/Mihail Klimentyev

Egynapos diktátor

Amikor Trump tavaly decemberben kijelentette, hogy „csak az első napon leszek diktátor”, ha újraválasztják elnöknek, ezt mind a támogatói, mind az ellenfelei komolyan vették. Néhány támogatója még azt is elfogadta, hogy olyan elnökünk van, aki „megtorlásként visszaélne a hatalommal", még ha csak egy napig is, míg a többiek nem tették felelőssé őt ezért a bejelentéséért, és továbbra is támogatják őt.

Különösen a demokraták vették komolyan. Nyolc hónappal Trump nyugtalanító ígérete után Kamala Harris a választási kampányában diktátornak bélyegezte őt, ha visszaköltözne a Fehér Házba. „Trump diktatúrává akarja változtatni a demokráciánkat" – figyelmeztetett a demokrata elnökjelölt július elején Las Vegasban.

Trumpnak a választások előtti felmérésekben elért, folyamatosan magas támogatottsági mutatói megerősítik, hogy a tavaly decemberi nyilatkozata - miszerint diktátor lesz, ha csak egy napra is - nem ártott neki. Valószínűleg abban is reménykedik, hogy a világ diktátoraihoz és diktatúráihoz való jóindulatú hozzáállása sem fog ártani neki. Lehet azonban, hogy ez a tendenciája mégis fontos kritérium lesz a novemberi elnökválasztáson?

A választókat érdekli a külpolitika

Az amerikaiakat már jobban érdekli a külpolitika, mint évtizedekkel korábban. Egy idei felmérés szerint 40 százalékuk a külpolitikát tartja az öt legfontosabb kérdés egyikének, amellyel a leendő elnöknek és kormányának foglalkoznia kell.

„A kulcsfontosságú külpolitikai kérdésekkel kapcsolatos megosztottság - az ukrajnai háborútól kezdve a gázai háborúig - kulcsfontosságú szerepet játszhat a 2024-es elnökválasztás kimenetelének meghatározásában" - mondja Michael Cox, az LSE nemzetközi kapcsolatok professor emeritusa.

Trump talán alábecsülte az amerikaiak érdeklődését országuk külpolitikája iránt, mivel a diktátorok és autokratikus rezsimek iránt nyilvános vonzalma, amelyet az elnöksége alatt mutatott, a választási kampány során sem változott. Ez a külpolitikai vezetési stílus megerősítette Trump 2016-os választási győzelme előtt tett bejelentését, miszerint a diplomáciát úgy fogja vezetni, mint a saját cégét, és üzleteket fog kötni.

Üzletkötés

A kampányígéretek szerint Trump nem fog változtatni ezen a stratégián, ami azt is jelenti, hogy továbbra is közvetlen és szoros kommunikációt folytat a globális autokratákkal.

Tavaly december óta kitartóan ismételgette, hogy az ukrajnai békét „24 órán belül elintézheti", mivel elég lenne beszélnie Oroszország és Ukrajna elnökével. Ez a kijelentés még Moszkvában sem aratott osztatéan sikert: Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzia - akinek kormánya azt szeretné, ha Trump visszatérne a Fehér Házba -, július elején kijelentette, hogy „az ukrán válságot nem lehet egy nap alatt megoldani".

Rokonlelkek: Donald Trump Mar-a-Lagóban, floridai rezidenciáján fogadta Orbán Viktort 2024. március 8-án
Rokonlelkek: Donald Trump Mar-a-Lagóban, floridai rezidenciáján fogadta Orbán Viktort 2024. március 8-án
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Trump tábora védelmébe veszi azt a tendenciáját, hogy az amerikai külpolitikát úgy hajtja végre, hogy világszerte autokratákkal köt alkukat. Ez lényeges része Trump politikájának, amely szakít azzal, ahogyan Washingtonban hagyományosan politizálnak.

„Trump soha nem törekedett arra, hogy a washingtoni külpolitikai establishment javára „Trump-doktrínát" hirdessen. Nem dogmákhoz, hanem saját ösztöneihez és hagyományos amerikai elvekhez ragaszkodik, amelyek mélyebben gyökereznek, mint az elmúlt évtizedek globalista ortodoxiái" - írta nemrég Robert C. O'Brien, Trump egyik nemzetbiztonsági tanácsadója a Foreign Affairs című folyóiratban.

Egy ember ösztönös megérzése a részletes stratégiák és politikák ellen egyértelműen jelzi, hogy Trump -, amennyiben újra ő lesz az Egyesült Államok elnöke - továbbra is úgy fog foglalkozni a nemzetközi kapcsolatokkal, hogy nem sokat törődik az amerikai intézmények munkájával és hozzáállásával, amelyeknek pedig éppen ez a feladata.

Trump külpolitikája ráadásul az évtizedek óta ismert amerikai jelenlét megroppanásához vezetne a világban. O'Brien bírálta a jelenlegi Biden-kormány elkötelezettségét a „szabályokon alapuló nemzetközi rend" védelme mellett, és ezt a fogalmat "kitalált absztrakciónak" nevezte.

Szabályalapú rend, mint kifogás

Ez az álláspont nagyon közel áll Moszkva nézeteihez, amely az Ukrajna elleni agresszióját többek között a második világháború után létrehozott „szabályalapú világrend" igazságtalanságával indokolja, amelyet Putyin a „gyarmati gondolkodásmód termékének" nevezett.

Trump álláspontja ráadásul egybeesik Kína ellenállásával a globális kapcsolatok jelenlegi modelljével szemben. Hszi Csin-ping uralkodását egy új, decentralizáltabb globális rend előmozdítása jellemzi, amelynek érthető módon Kína lenne a támogatója.

Mi több, sok demokrata sem vitatja már az úgynevezett „szabályokon alapuló világrend" hanyatlását. „A régi, szabályokon alapuló nemzetközi rend már nem igazán létezik" - írta nemrég Ben Rhodes, a Barack Obama-kormányzat amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettese.

„Az olyan alapvető intézmények, mint az ENSZ Biztonsági Tanácsa és a Kereskedelmi Világszervezet, gúzsba vannak kötve a tagjaik közötti nézeteltérések miatt. Oroszország elkötelezett az USA által megerősített normák megbontása mellett. Kína elkötelezett a saját alternatív rendjének kiépítése mellett" – érvel Rhodes.

Trump ragaszkodása a washingtoni „mocsár lecsapolásához" - legalábbis ami a külpolitikát illeti – viszont nem jelent mást, mint indoklást arra, hogy a külügyekkel ismét olyan módon foglalkozzon, amely sokkal közelebb áll a világ autokratáihoz, mint az amerikai demokráciához.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Keményen odaszólt Brüsszelnek Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 16:01
Szerinte Magyarország nem fog sem bírságokat fizetni, sem migránsokat beengedni területére.
Nemzetközi Csökkent a menedékkérelmet benyújtók száma az EU-ban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 14:46
Júniusban, az előző év azonos hónapjának adataihoz képest 17 százalékkal kevesebb, 70 375 nem uniós állampolgár nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában.
Nemzetközi Novák Katalinék új vállalkozásáról ír a brit konzervatív lap
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 13:04
Novák Katalinról írt cikket a The Times. A cikk taglalja a magyar demográfiai sikereket, miközben májusban évszázados negatív születési rekord született.  
Nemzetközi Peking és Moszkva óriási hadgyakorlattal üzen a Nyugatnak
Káncz Csaba | 2024. szeptember 20. 09:34
Putyint és Hszit az a közös geopolitikai nézet tartja össze, hogy a Nyugat alapvető érdekeik elnyomására törekszik. Putyin számára ezek közé tartozik a NATO terjeszkedésének megakadályozása, míg Hszi Tajvan ellenőrzését és a Dél-kínai-tenger uralmát tartja szem előtt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Árvíz: a csehek fellélegezhetnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 09:13
Csehországban apadásnak indultak a folyók, gyakorlatilag megszűnt az árvízveszély, de a halálos áldozatok és az eltűntek száma valószínűleg még nem végleges. A kormány az árvízkárok miatt megnöveli az idei évre tervezett költségvetési hiánycélt.
Nemzetközi Titokzatosság övezi az új francia kormányt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 08:12
Michel Barnier kormányfő bemutatta Emmanuel Macronnak a kormánytagok listáját, de nem hozta nyilvánosságra.
Nemzetközi Itt az Egyesült Államok álláspontja a csipogók felrobbantását követően
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 06:37
Amerikai diplomaták a közel-keleti konfliktus eszkalációjától tartanak azt követően, hogy az izraeli titkosszolgálatok felrobbantották a Hezbollah síita milícia személyhívóit, majd adó-vevőit is. Az ENSZ főtitkára is önmérsékletre szólította fel a feleket.
Nemzetközi Putyin bemondott egy óriási számot - Zelenszkij nem akármilyen vendéget várhat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:56
Az orosz-ukrán háború 939. napja volt a csütörtöki. Mi történt az elmúlt órákban?
Nemzetközi Itt a magyar kormány nagy terve: Hollandia lehet az új szövetséges
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:33
Hollandiához hasonló lépésre készül a magyar kormány.  
Nemzetközi Kinőtte régi ruháit az EU, de „Magyarországot ma fel sem vennék”
Wéber Balázs | 2024. szeptember 19. 19:12
Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG