4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Tettrekészek Koalíciójából eddig hat ország jelezte hajlandóságát katonák küldésére Ukrajnába egy tűzszünet esetén. De előtte ők is tudni szeretnék, hogy pontosan milyen feladatokat kellene ellátniuk.

Az Ukrajnát támogató úgynevezett Tettrekészek Koalíciójából eddig hat ország jelezte, hogy – amennyiben sikerül tűzszünetet kötni az ukrajnai háborúban – kész csapatokat küldeni Ukrajnába „biztonsági garanciaként”, adta hírül a Meduza orosz ellenzéki portál az AFP hírügynökség értesülésére hivatkozva.

Csapatküldés, feltételekkel

A szóban forgó országok: az Egyesült Királyság, Franciaország és a balti államok, azaz Észtország, Lettország és Litvánia.

A hatodik országot nem nevesítették, ugyanakkor a cikk ebben az összefüggésben megemlíti Svédországot is. A skandináv állam már korábban jelezte, hogy elképzelhetőnek tartja békefenntartók küldését egy „háború utáni” Ukrajnába, más ország katonáival együtt.

„Részt fogunk venni ezekben a vitákban, és ez természetesen egyértelműen lehetséges”, mondta Ulf Kristersson svéd miniszterelnök korábban. Hozzátette ugyanakkor, hogy ezeknek az erőknek nagyon egyértelmű mandátummal kell majd rendelkezniük. Ehhez meg kell várni, hogy milyen eredményre vezetnek majd a tűzszüneti tárgyalások.

 Pal Jonson svéd védelmi miniszter szerint előbb tudni kell, mi lenne a katonáik feladata
Pal Jonson svéd védelmi miniszter szerint előbb tudni kell, mi lenne a katonáik feladata
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Pal Jonson svéd védelmi miniszter a napokban szintén arról beszélt, hogy „még számos kérdést tisztázni kell” bármilyen kötelezettségvállalás előtt. „Segítene, ha világos lenne, hogy mivel járna a misszió, és mi lenne a feladatunk – békefenntartás, elrettentés vagy biztosítás.”

A Tettrekészek Koalíciója Franciaország és Nagy-Britannia vezetésével jött létre, arra reagálva, hogy a Donald Trump vezette Egyesült Államok egyre inkább elfordul Európától, és egyre kevésbé hajlandó részt vállalni a kontinens biztonságának garantálásában. A koalíciónak jelenleg 30 ország a tagja – Magyarország nincs köztük.

Az AFP értesülései szerint a fent nem említett tagországok képviselői azt mondták, hogy egyelőre bizonytalanok a jövőbeni potenciális csapatküldés céljai, valamint azt sem lehet tudni, hogy a célok elérésében segítene-e az amerikai hadsereg.

„Mi a mandátum? Mit tennénk különböző forgatókönyvek megvalósulása esetén, például akkor, ha eszkalációra kerülne sor Oroszország vonatkozásában?”, tette fel a kérdést Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter.    

Ukrán értesülések szerint ebben a tekintetben más országok számára ösztönzőleg hatna, ha Németország is hajlandó lenne katonákat küldeni Ukrajnába. Ez azonban nagyon valószínűtlennek tűnik „különböző politikai okok miatt”. (Németországban épp kormányváltás van: hamarosan egy jobbközép vezetésű, a szociáldemokratákkal közösen kormányzó koalíció veszi át az irányítást. A korábbi, szociáldemokrata vezetésű kormány elzárkózott a csapatküldéstől.) 

A tervezést nehezíti az is, hogy az európai országok egyelőre alig látnak bele azokba a tárgyalásokba, amelyek az Egyesült Államok és Oroszország  között folynak egy esetleges tűzszünetről.

A biztonsági garancia a fő kérdés 

Az ukrajnai fegyverszünettel kapcsolatban Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő lapcsoportunk, a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban a közelmúltban azt mondta: „A tartós fegyverszünet alapvető kérdése a biztonsági garanciák kérdése, és nem a terület.”

Azaz Ukrajna garanciákat szeretne kapni arra, hogy egy tűzszünetet követően Oroszország nem fog ismét katonai agressziót kezdeni ellene.

Gyarmati István szerint Ukrajna NATO-tagságát rövidtávon biztosan „el kell felejteni”, ugyanakkor sok más módon, például bilaterális egyezményekkel is lehet garantálni keleti szomszédunk biztonságát.

Az Ukrajnába küldendő katonák vonatkozásában felvetette, hogy főleg a Globális Dél országainak, valamint az oroszokkal jóban lévő NATO-tagállamoknak, tehát Szlovákiának, Bulgáriának és Magyarországnak kellene békefenntartókat küldenie keleti szomszédunkba.

Ezt Magyarország egy „szövetségi kötelékben”, Donald Trump és Vlagyimir Putyin orosz elnök kérésére tehetné meg, tette hozzá. 

A magyar kormány ugyanakkor teljes egészében elzárkózik mind a fegyverek, mind a magyar katonák Ukrajnába küldésétől.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egy zöldségesnél talált 8 milliárd forint értékű kábítószert a német rendőrség
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 10:58
Ebből az anyagból ez lehet az eddigi legnagyobb fogás.
Nemzetközi Még szorosabbra fűzi a barátságot Oroszország és Észak-Korea
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 10:08
Feltétel nélkül támogatja Észak-Korea az orosz célok elérését Ukrajnában. Jönnek az újabb katonák?
Nemzetközi Ausztrália nem ad biankó háborús csekket
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 09:44
Majd akkor döntenek ausztrál katonák bevetéséről, ha aktuális lesz.
Nemzetközi Hatottak a bombák? Irán már tárgyalna
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 09:04
De biztosítékokat kérnek cserébe.
Nemzetközi Hátborzongató dolgok történhettek az Air India gépének pilótafülkéjében
Litván Dániel | 2025. július 13. 06:11
A Boeingnél ünnepelhetnek a katasztrófáról készült előzetes jelentés láttán. De mi játszódhatott le a végzetes másodpercekben a pilótafülkében?
Nemzetközi Háborús vészhelyzet: az EU már a készletek felhalmozásán dolgozik
Kormos Olga | 2025. július 12. 17:04
Az Európai Bizottság ismertette stratégiáját, amelyben vészhelyzet esetére gyógyszereket, generátorokat és nyersanyagokat tárolna.
Nemzetközi A Gatwick repülőtéren leszállt az első elektromos járat
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:23
Ezen a héten landolt az első elektromos járat a Gatwick repülőtéren.
Nemzetközi Katonai szakértő: Észak-Korea invázióra készülhet Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 14:45
Michael Clarke katonai elemző professzor szerint a világ nem hagyhatja szó nélkül Észak-Korea egyre bővülő kapcsolatát Oroszországgal.
Nemzetközi Tömeges ólommérgezés egy kínai óvodában
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 13:17
A legtöbb család a nagyobb városokban keres kezelést, miután egy helyi kórházban végzett tesztek sokkal alacsonyabb eredményeket mutattak, mint más intézményekben.
Nemzetközi Kudarc szélére kerültek a gázai tűzszüneti tárgyalások
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:21
Állítólag Izrael és a Hamász között megakadtak a tárgyalások. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG