A Volt Typhoon néven futó kínai hackerkampány sikeresen hozzáférést szerzett számos amerikai céghez a telekommunikáció, az energia, a víz és más kritikus ágazatokban, és 23 csővezeték-üzemeltetőt is célba vett, mondta Wray a Vanderbilt Egyetemen tartott beszédében – jelentette a Reuters. Kína fejleszti azt a képességét, hogy „fizikai pusztítást vigyen végbe kritikus infrastruktúránkon, mégpedig az általa választott időpontban" - mondta Wray a modern konfliktusokról és a felmerülő veszélyekről tartott a 2024-es vanderbilti találkozón. „A tervük az, hogy mélyütéseket mérjenek a polgári infrastruktúrára, hogy ezzel megpróbáljanak pánikot kelteni."
Wray szerint nehéz meghatározni ennek a kiber-előkészületnek a tényleges szándékát, amely bizonyára összhangban van Kína szélesebb körű stratégiájával, hogy elriassza az Egyesült Államokat Tajvan megvédésétől. Kína a demokratikusan kormányzott Tajvant saját területének tekinti, és soha nem mondott le az erőszak alkalmazásáról, hogy a szigetet saját ellenőrzése alá vonja. Tajvan határozottan kifogásolja Kína követeléseit, és azt állítja, hogy csak a sziget lakossága dönthet a jövőjükről.
A kínaiak zsaroló-bűnözők tevékenységének tartják
A hét elején a kínai külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a Volt Typhoon valójában nem áll kapcsolatban a kínai kormánnyal, hanem egy bűnözői zsarolóvírus-csoport akciója. Kína washingtoni nagykövetsége közleményben utalt az amerikai külügyminisztérium szóvivőjének megjegyzésére. „Néhányan az Egyesült Államokban a kibertámadások eredetének felderítését eszközként használják Kína elleni támadásaikhoz, hogy ezzel rossz színben tüntessék fel az országot, azt állítva, hogy az Egyesült Államok az áldozat, míg ez épp fordítva van, mivel ők azok, akik átpolitizálják a kiberbiztonsági kérdéseket."
Wray szerint a kínai hackerek egy sor botnetet működtettek – feltört személyi számítógépek és szerverek konstellációit szerte a világon –, hogy velük titkolják rosszindulatú kibertevékenységeiket. Amerikai technológiai és kiberbiztonsági magáncégek korábban Kínának tulajdonították a Volt Typhoon tevékenységét, beleértve a Microsoft és a Google biztonsági kutatóinak megállapításait is.