A BBC információi szerint a tárgyalódelegációk ismét összegyűlnek Katarban azzal a céllal, hogy véglegesítsék „a háború befejezését célzó megállapodást”.
A brit adónak egy, a megbeszélésket ismerő palesztin tisztviselő azt mondta, hogy már véglegesítik azokat a feltételeket, amelyek lehetővé teszik a harcok befejezését és a túszok elengedését. A háború kitörése, 2023. október 7-e óta a két delegáció hétfőn először tárgyalt egymással egyazon épületen belül közvetetten (azaz továbbra is közvetítőkön keresztül).
Joe Biden szintén jelezte, hogy „küszöbön áll a megegyezés”, egy izraeli hivatalnok a Reutersnak pedig úgy fogalmazott, hogy „órákon, napokon vagy később” lehetséges a megállapodás.Az amerikai elnök vasárnap egyeztetett Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel.
A The Guardian szerint Jo Biden úgy fogalmazott, hogy az egyezmény kontúrjai megegyeznek azzal a javaslattal, amelyet ő vázolt fel hónapokkal ezelőtt.
A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump – aki jó kapcsolatokat ápol Netanjahuval – korábban arról beszélt, hogy „teljesen elszabadul a pokol a Közel-Keleten”, ha nem sikerül egyezséget elérni beiktatásáig, január 20-ig, és a Hamász nem engedi el a túszokat.
Ami a részleteket illeti, a szélsőséges iszlamista szervezet a megállapodás megkötésének napján három túszt enged majd szabadon, amelyet követően Izrael elkezdi kivonni a csapatait Gáza lakott területeiről.
Hét nappal később a Hamász további négy túszt enged majd el, amelyet követően a zsidó állam engedélyezi a Gázai övezet déli részébe menekült palesztinoknak, hogy visszatérjenek az övezet északi részébe. Ezt azonban csak gyalog, a tengerparti úton tehetik meg.
Az autókat, állat vontatta járműveket és teherautókat áthaladás előtt egy katari és egyiptomi biztonsági csapat ellenőrzi majd.
A megállapodás része az is, hogy az izraeli erők az úgynevezett Philadelphi-folyosóban maradhatnak – ez egy 14 kilométer hosszú, 100 méter széles földterület, amely a Gázai övezet és Egyiptom között húzódik. Itt nemrég betonutat épített Izrael.
A zsidó állam beleegyezett abba is, hogy mintegy ezer palesztint szabadon enged a börtönökből, cserében a Hamász elenged további 34 túszt.
Az egyezmény második és harmadik fázisáról a tűzszünet 16. napján kezdődnek majd a tárgyalások.
A Hamász tavaly október 7-én hajtott végre terrortámadást Izrael ellen, amelyben mintegy 1200-an haltak meg. Emellett mintegy 250 embert túszul ejtett. Egy részük életét vesztette azóta, több mint 100 túsz kiszabadult, mintegy száz túsz továbbra is fogságban van.
A terrortámadást követően indult izraeli hadműveletekben már több mint 46 ezer palesztin vesztette életét helyi közlések szerint. Korábbi becslések szerint az áldozatok kétharmada nő és gyerek.
Múlt év végén két emberjogi szervezet, az Amnesty International és a Human Rights Watch is népirtással vádolta meg Izraelt a lefolytatott vizsgálatai alapján, a Nemzetközi Büntetőbíróság pedig egy Hamász-vezető mellett Benjámin Netanjahu ellen is elfogatóparancsot adott ki. Az izraeli vezetés élesen visszautasította a vádakat.