7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ukrajnai háború kitörése óta először fordult elő, hogy közvetlenül tárgyalt egymással az Egyesült Államok és Oroszország. A keddi találkozón lényegében megállapodás született a béketárgyalások elindításáról és a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról. Ez egyértelmű fordulatnak tűnik az eddig mélyülő válságban – nagy kérdés persze, hogy sikerül-e mindenki számára elfogadható békefeltételekben megállapodni, és hogyan lehet garantálni Európa jövőbeni biztonságát. Nagyító alatt ezúttal a rijádi találkozó háttere.

Kiterjedt dróntámadásokkal „ünnepelte” az orosz hadsereg keddre virradó éjjel, hogy Szaúd-Arábiában kedd délelőtt megkezdődtek a tárgyalások Oroszország és az Egyesült Államok között az ukrajnai háború befejezésével kapcsolatban.

Az ukrán hadsereg közlése szerint az oroszok 176 Shahed típusú és számos egyéb drónnal támadtak, amiből 170-et sikerült lelőni. Az ilyen, szinte napi szintű támadások célja az ukrán védelem és az ország energiainfrastruktúrájának a gyengítése, különös tekintettel a téli hónapokra.

Csúcs Rijádban

Néhány órával később, néhány ezer kilométerrel délebbre a szaúd-arábiai Rijádban egy asztalhoz ült Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Marco Rubio amerikai külügyminiszter azzal a céllal, hogy megágyazzon a béketárgyalásoknak, és újraindítsa a kétoldalú kapcsolatokat.  

Egy asztalhoz ültek
Egy asztalhoz ültek
Fotó: MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium sajtószolgálata

A tárgyalások súlyát mutatja az is, hogy azon részt vett amerikai részről Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti ügyekben illetékes megbízottja, orosz részről pedig Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója is. Jelen volt még Fejszál bin Farhán asz-Szaúd herceg, szaúd-arábiai külügyminiszter és Moszaad bin Mohammad al-Aiban szaúdi nemzetbiztonsági tanácsadó.

Ukrajna nem kapott meghívót, mint ahogy egyetlen európai ország sem. Ehelyett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Törökországban tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török államfővel.

Ez volt az első személyes találkozó magasrangú amerikai és orosz tisztviselők között azóta, hogy 2022. február 24-én az orosz tankok átlépték Ukrajna határát, és ezzel megkezdődött – ahogy Ukrajnában nevezik – a totális háború a két ország között.

Mit akar a Kreml?

De pontosan mi történt kedden Szaúd-Arábiában, valóban közelebb visz-e mindez a békéhez, és ha igen, milyen feltételekkel?  

Washington előzetesen közölte: a találkozó még nem jelenti a tárgyalások megkezdését, inkább csak azt akarják kipuhatolni, hogy az oroszok komolyan gondolják-e a fegyverszünetet. Moszkva pedig saját bevallása szerint az orosz-amerikai kapcsolatokat szeretné normalizálni.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a csúcs előtt arról beszélt, hogy az ukrajnai kérdés „hosszútávú és tartós” megoldása lehetetlen Európa „biztonsági kérdéseinek átfogó megfontolása” nélkül. Kiemelte: Moszkva Ukrajna EU-csatlakozását nem, NATO-tagságát viszont továbbra is határozottan ellenzi.

„Ami Ukrajna EU-csatlakozását illeti, ez minden ország szuverén joga (…) De teljesen más a helyzet, ha biztonsági kérdésekről és katonai szövetségekről van szó. Ebben a tekintetben más a megközelítésünk, és ez köztudott” – fogalmazott.

Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök „szükség esetén” kész lenne tárgyalni ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel, de szerinte az ukrán elnök hatalmának legitimitása megkérdőjelezhető. (A 2024 tavaszi elnökválasztásokat ugyanis elhalasztották, amit a Kreml úgy értelmez, hogy az ukrán elnök mandátuma lejárt. Az ukrán  jog ugyanakkor hadiállapot idején lehetőséget ad a halasztásra.)

Szergej Lavrov a találkozó előtt kizárta, hogy Moszkva területi engedményeket tegyen Ukrajnának a béketárgyalások során. Oroszország még 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet, 2022 őszén pedig – a nemzetközi jogot szintén megsértve – magához csatolt négy kelet-ukrajnai megyét is. Utóbbiakat azonban a katonai sikerek ellenére sem tudta teljes egészében elfoglalni.

Eközben 2024 augusztusában az ukrán hadsereg benyomult az oroszországi Kurszki területre, ahonnan az orosz hadsereg azóta sem tudta teljesen kiszorítani. Ez a hadisiker Kijev reményei szerint még jól jöhet a jövőbeni tárgyalásokon.

A fenti nyilatkozatokból mindenesetre már kivehető, hogy mi lehet Oroszország két fő követelése a béketárgyalásokon: Ukrajna NATO-tagságának kizárása, valamint az általuk már Oroszország részének tekintett területek megszerzése/megtartása.

Putyin tavaly arról beszélt, hogy az ukrán csapatoknak ki kellene vonulniuk a négy szóban forgó megye még általuk uralt területeiről.

Miben állapodtak meg? 

Visszatérve a keddi találkozóra, az mintegy négy órán át tartott, beleértve a munkaebédet is. 

Az ülés végeztével Washington közölte: az Egyesült Államok és Oroszország is magasrangú tárgyalódelegációkat fog összeállítani, hogy tárgyaljanak a háború befejezéséről.

A keddi találkozón megegyezés született arról is, hogy kezelni fogják a bilaterális kapcsolatban felmerülő „irritáló tényezőket” – fogalmazott az amerikai külügyminisztérium a közleményében.

Marco Rubio a találkozó utáni sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a keddi egyeztetés  Donald Trump és Vlagyimir Putyin múlt heti telefonbeszélgetését követte, célja pedig a kommunikációs csatornák megteremtése volt.

Kitért arra is, hogy nem fogják „előre kitárgyalni” a háború végét, ehhez „zárt ajtók mögötti kemény diplomáciára”, valamint időre van szükség.

Azzal kapcsolatban pedig, hogy sem Ukrajnát, sem Európát nem hívták meg a mai találkozóra, azt mondta: „senkit nem tettek az oldalvonalon kívülre”, a tárgyalásokból pedig „nagyon pozitív dolgok” adódhatnak majd az Egyesült Államok, Európa, Ukrajna és az egész világ számára.

A találkozó után Szergej Lavrov arról beszélt, hogy teljes egészében helyre szeretnék állítani az együttműködést Oroszország és az Egyesült Államok között. Szerinte három pontban már megállapodás született:

Egyrészt helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat és a lehető leghamarabb nagyköveteket neveznek ki a másik országba. Másrészt megkezdik az ukrajnai kérdés „rendezését”: előbb Washington fogja kijelölni a tárgyalóját, majd Moszkva. Harmadrészt megteremtik a feltételeket az orosz-amerikai együttműködés teljes újraindítására, valamint kiterjesztésére.

Lavrov egyúttal megismételte Putyin kijelentését, miszerint a NATO további expanziója, azaz Ukrajna bevonása a szövetségbe „közvetlen fenyegetés” lenne Oroszország számára.

Zelenszkij ugyanakkor kritizálta a találkozót, mivel azt Ukrajna nélkül rendezték meg. Szerinte a tárgyalóasztalnál helyet kell majd kapnia Kijevnek és Európának is. Jelezte azt is, hogy jogilag nem fogják elismerni a területek elvesztését.  

Új korszak küszöbén 

A találkozó utáni nyilatkozatokból kiderült az is, hogy a tárgyalások során területi kérdésekről és biztonsági garanciákról is szó lesz majd. Washington szerint a fő cél, hogy tartósan véget vessenek a háborúnak. Valamilyen módon Ukrajnát és az EU-t is bevonják majd a tárgyalásokba, és olyan alkunak kell születnie, amely mindenki számára elfogadható.

Egy igazságos és tartós béke megteremtése ugyanakkor jelenleg meglehetősen nehéz feladatnak tűnik.  

Washington jelezte azt is, hogy a háború utáni „biztonsági garanciákban” Európának kell majd főszerepet vállalnia, amelynek növelnie kell védelmi költéseit – tehát úgy tűnik, hogy a Trump vezette Egyesült Államok figyelme egyre inkább elfordul majd a kontinensünktől.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az EU jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési tervét
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 19:55
Az Európai Unió illetékes tanácsa jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervét, és meghatározta annak nettó kiadási pályáját – tájékoztatott az uniós tanács kedden.
Nemzetközi Amerika beleegyezett, hogy újra Ukrajna nélkül tárgyaljon a háború befejezéséről az oroszokkal
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 19:31
Donald Trump amerikai elnök kormányzata kedden bejelentette, hogy további tárgyalásokat tervez Oroszországgal az ukrajnai háború lezárásáról, miután egy első megbeszélésre már sor került – Ukrajna részvétele nélkül.
Nemzetközi Nekik mondott köszönetet Szijjártó Péter New Yorkban
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 17:55
Köszönet illeti Kínát a béke ügyének életben tartása miatt az elképesztő nehézségek közepette, ezért is fontos az együttműködés fenntartása a kelet-ázsiai országgal, amin ráadásul Magyarország rendkívül sokat nyert az elmúlt évek során – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden.
Nemzetközi Orbán Viktor és Sulyok Tamás is fogadta az izraeli államfőt
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 17:23
Jichák Hercog, Izrael Állam elnöke kedden hivatalos úton járt hazánkban.
Nemzetközi Izrael úgy vonul ki Libanonból, mintha maradna
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:15
Izrael kedden bejelentette, hogy betartja a libanoni kivonulás idejére a tűzszünetben vállalt, majd február 18-ig meghosszabbított határidőt, de öt, kulcsfontosságú stratégiai pozícióban határozatlan időre továbbra is Dél-Libanonban marad.
Nemzetközi Az Európai Parlament is beszáll a hazánk elleni perbe
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 15:45
A jogi bozottsága megszavazta. A zárt ajtók mögött történő szavazáson állítólag 19 támogatás mellett mindössze egy tartózkodás és egy ellenszavazat volt.
Nemzetközi A láncfűrészes argentin elnök kriptobotrányba keveredett
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 14:45
Egy argentin szövetségi bíró vizsgálja Javier Milei kripto-ügyeit, a tőzsdeindex nagyot esett.
Nemzetközi Erre a Boeingra még Donald Trumpnak is várnia kell
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 14:15
A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint az Air Force One program akár 2029-ig vagy még későbbre is csúszhat, elsősorban ellátási lánc problémák és változó követelmények miatt. A hétvégén a Fehér Ház jelezte, hogy a projekt nem tudta időben leszállítani az új elnöki repülőgépet.
Nemzetközi Elon Musk már a romániai elnökválasztásba is beleszól
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 13:19
Az amerikai milliárdos az X-en osztotta meg a tavalyi, érvénytelenített román elnökválasztáson legtöbb szavazatot szerző, szélsőjobboldali eszméket terjesztő Calin Georgescu független jelölt azon bejelentését, hogy államfőként első dolga lesz betiltani a Soros-hálózatot.
Nemzetközi A nap képe: így kezdődtek meg a történelmi tárgyalások az ukrajnai háború lezárásáról
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 11:39
Kedden közvetlen tárgyalások kezdődtek Oroszország és az Egyesült Államok között az ukrajnai háborúról és annak befejezéséről Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban.
Friss
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG