Jelentősen nőtt a világgazdaság recesszióba csúszásának esélye – derült ki a Reuters legfrissebb felméréséből, amely több mint 300 közgazdász véleményét összesítette. A szakértők többsége szerint Donald Trump amerikai elnök vámpolitikája súlyosan rontotta az üzleti hangulatot.
Három hónappal ezelőtt még erős, stabil növekedést vártak a világ csaknem 50 gazdaságában, azóta azonban Trump az importtermékeket érintő vámintézkedései megrázták a pénzpiacokat, dollártrilliókban mérhető veszteséget okoztak a részvénypiacokon, és gyengítették a befektetők bizalmát az amerikai eszközök, így a dollár iránt is.
Trump ugyan ideiglenesen felfüggesztette a legtöbb kereskedelmi partnerre kivetett súlyos vámokat, de továbbra is érvényben maradt egy 10 százalékos általános vám, valamint egy 145 százalékos büntetővám Kínával szemben, amely az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere.
„Már az is kihívás, hogy a cégek a következő hónapokat megtervezzék. Hosszabb távra előretekinteni szinte lehetetlen” – mondta James Rossiter, a TD Securities globális makrostratégiai vezetője.
Fotó: Depositphotos
A fokozódó bizonytalanság és a történelmi magasságokba szökő vámok miatt sok vállalat csökkentette bevételi várakozásait vagy visszavonta előrejelzéseit. A felmérésben egyetlen közgazdász sem állította, hogy a vámok javították volna az üzleti hangulatot: 92 százalékuk negatív hatásról számolt be, míg 8 százalékuk – főként Indiából és más feltörekvő gazdaságokból – semleges hatást említett.
A közgazdászok háromnegyede lefelé módosította a 2025-ös globális növekedési előrejelzést: a medián érték 2,7 százalékra csökkent a januári 3,0 százalékról. Az IMF becslése 2,8 százalékos növekedést jelez. A 48 vizsgált gazdaság közül 28 esetében rontották a kilátásokat, 10 esetében nem változott a vélemény, míg 10 országban – például Argentínában és Spanyolországban – javítottak az előrejelzésen, főként belföldi fejlemények hatására.
Kína és Oroszország gazdasága a várakozások szerint 4,5, illetve 1,7 százalékkal bővülhet, ami meghaladja az amerikai növekedést. Mexikó és Kanada esetében viszont jelentős korrekció történt: előbbi 0,2 százalékos, utóbbi 1,2 százalékos növekedést érhet el, elsősorban az elmúlt hónapban történt lefelé módosítások következtében.
A 2026-os előrejelzések is hasonló tendenciát mutatnak, jelezve, hogy a vámpolitika által okozott visszaesés nem könnyen orvosolható. A felmérés szerint 167 közgazdász közül 101 (60 százalék) nagy vagy nagyon nagy esélyt lát a globális recesszióra, míg 66-an alacsony kockázatot említettek.
„Ebben a környezetben nehéz optimistának lenni a növekedést illetően” – mondta Timothy Graf, a State Street makrostratégiai vezetője az EMEA-régióban. Hozzátette: „Még ha ma meg is szüntetnénk a vámokat, az Egyesült Államok hitelessége a nemzetközi megállapodásokban így is súlyos károkat szenvedett volna.”
A közgazdászok szerint a vámtarifák emelik az inflációt is, ami visszavetheti a jegybankok azon törekvéseit, hogy megfékezzék az utóbbi évtizedek legsúlyosabb inflációs hullámát. Graf kiemelte:
„A legnagyobb kereskedelmi partner elszigetelése drámai módon megemelheti az árakat, ami csökkenti a reáljövedelmet és a keresletet is.”
A szakértők egyre nagyobb esélyt látnak arra is, hogy a világgazdaság stagflációs környezetbe kerül, amelyet egyszerre jellemez alacsony növekedés, magas infláció és emelkedő munkanélküliség. A vizsgált 29 nagyobb jegybank közül 19 nem várhatóan nem éri el idei inflációs célját, jövőre ez a szám 15-re csökkenhet.