5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az uniós tagországok jelentősen megnövelnék az Ukrajnának szánt pénzügyi és katonai támogatást, valamint saját védelmi költéseiket. Kimondva-kimondatlanul attól tartanak ugyanis, hogy Vlagyimir Putyin nem áll majd meg Ukrajnánál, Donald Trump hatalomra kerülése esetén pedig Washington magára hagyná Európát.

Most, hogy a második világháború óta a legnagyobb biztonsági fenyegetéssel nézünk szembe, legfőbb ideje, hogy radikális és konkrét lépéseket tegyünk a védelmi készültség érdekében, az EU gazdaságát pedig ’háborús alapra’ helyezzük” – ez a vészjósló mondat szerepel Charles Michel, az Európa Tanács elnökének meghívólevelében, amelyet a ma kezdődő brüsszeli EU-csúcs alkalmából küldött az uniós állam- és kormányfőknek.

A fegyverkezés mint elrettentés.  Karl Nehammer osztrák kancellár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Olaf Scholz német kancellár Brüsszelben az EU-csúcson 2024. március 21-én.
A fegyverkezés mint elrettentés. Karl Nehammer osztrák kancellár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Olaf Scholz német kancellár Brüsszelben az EU-csúcson 2024. március 21-én.
Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Ennek megfelelően "Ukrajna támogatása”, valamint a „védelem és biztonság” kérdése a csúcs hivatalos napirendjének legelején szerepel:

az uniós tagállami vezetők azt fogják megvitatni, hogy miként lehet radikálisan növelni Ukrajna katonai és pénzügyi támogatását, és hogyan lehet jelentősen emelni a védelemre szánt kiadásokat az uniós tagországokban.

Gyűlnek a viharfelhők

Az Ukrajnának szánt támogatás felpörgetésének szándéka mögött az áll, hogy az ország katonailag egyre nehezebb helyzetbe kerül: miközben hadserege súlyos lőszer, fegyver- és emberhiánnyal küzd, az amerikai katonai támogatás újabb köre csúszik, és az EU sem tudta eddig az ígért mennyiségű lőszert leszállítani Kijevnek.

Mindennek alighanem jelentős szerepe van abban, hogy az orosz hadsereg sikereket tudott elérni a közelmúltban a keleti fronton:

februárban több hónapnyi heves harcok után bevette Avgyijivkát, a héten pedig elfoglalta a várostól négy kilométerre, nyugatra fekvő Orlivka nevű falut is.

Csütörtökre virradóra ráadásul – másfél hónap szünet után – kiterjedt rakétatámadást intézett Kijev ellen, valószínűleg bosszúból az orosz határrégiókat ért ukrán támadások miatt. Bár ukrán közlések szerint a rakétákat sikerült lelőni, lehulló darabjaik 17 embert megsebesítettek.

Az Európai Tanács azt tervezi, hogy „ameddig csak szükséges”, folytatja „a politikai, pénzügyi, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást”. Az EU és a tagországok eddig összesen több mint 138 milliárd euró támogatást nyújtottak keleti szomszédunknak a Tanács közlése szerint.

Újdonság, hogy a Tanács az EU-ban befagyasztott orosz vagyonelemekből származó profitot is Ukrajna támogatására fordítaná.

„Ebből elsősorban fegyvereket és muníciót kellene vásárolni, amire Ukrajnának szüksége van ahhoz, hogy megvédje magát” – mondta Olaf Scholz német kancellár, miután megérkezett a csúcs helyszínére. Moszkva már előzetesen tiltakozott a terv miatt.

Háborúra készülne az EU

Ami az uniós tagországok védelmi kiadásait illeti, azok az elmúlt években már nagyrészt növekedtek a NATO elvárásai miatt –  azon országok túlnyomó többsége, amelyek határosak Oroszországgal vagy az ukrajnai háború közelében fekszenek, tavaly már teljesítették a célt, azaz a GDP-jük minimum két százalékát költötték honvédelemre. (Magyarország 2,43 százalékot adott ki erre a célra.)

Ez azonban a Tanács szerint nem elég: a The Guardian értesülései szerint egy diplomata azt a lehetőséget is felvetette, hogy a tagállamok a GDP-jük két százalékának megfelelő összeget fordítsanak csak az EU védelmére.

Ez összesen mintegy 80 milliárd euró plusz forrást jelentene számításai szerint.

Arra, hogy miként teremtenék elő ezt a forrást, több verzió is létezik. Az egyik forgatókönyv szerint az EU-tagországok kötvénykibocsátás révén közösen vennének fel hitelt – ennek hátránya, hogy a költségeket évtizedekig nyögnék az adófizetők. További lehetőség az adóemelés vagy a közkiadások megvágása, ami azonban társadalmi ellenállásba ütközhet.

Az EU szerint a védelmi kiadások jelentős növelésének célja Oroszország elrettentése egy esetleges támadástól. „Ha békét akarunk, készülnünk kell a háborúra,”  írta Charles Michel a napokban.  

Egy német titkosszolgálati elemzés a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva már 2026-ban megtámadhat egy uniós országot. Brüsszel attól is tart, hogy az Egyesült Államok – Donald Trump  győzelme esetén – nem tenne meg mindent a megvédése érdekében.          

Igaz, Vlagyimir Putyin orosz elnök Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjúban a közelmúltban azt mondta: Oroszországnak nem fűződik érdeke ahhoz, hogy Lengyelországot, Lettországot vagy bármelyik más országot megtámadja. „Miért tennénk ilyet? Ez egyszerűen nem áll az érdekünkben. Ez csak félelemkeltés.”

Lesz-e magyar vétó?

Kérdés, hogy megvétózza-e majd a várható uniós döntéseket Ukrajna ügyében Orbán Viktor miniszterelnök. A magyar kormány ugyanis háborúpártisággal vádolja az EU-t, továbbra sem hajlandó fegyvereket szállítani Ukrajnának, és – gyakorlatilag ukrán területvesztés árán is – a háború mielőbbi lezárását szeretné.

A csúcson komoly viták várhatók még a gázai háború kérdésében is, ahol – mint Charles Michel fogalmazott –„túl sok polgári személy vesztette életét. Túl sok ártatlan ember élete van veszélyben a Gázában kialakult katasztrofális humanitárius helyzet és az ott dúló éhínség miatt.”

Emellett napirenden van még az uniós bővítés, a migráció és a mezőgazdasági szektor problémahalmaza is – utóbbiak miatt már hónapok óta tüntetnek a gazdák szerte az EU-ban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hatályon kívül helyezték az el-Aszad elleni elfogatóparancsot
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 09:46
A francia igazságszolgáltatás pénteken hatályon kívül helyezte a volt szíriai elnök, Bassár el-Aszad ellen a 2013-as halálos vegyi támadások miatt párizsi vizsgálóbírók által 2023-ban kiadott elfogatóparancsot, miután úgy ítélte meg, hogy semmilyen kivétel nem szüntetheti meg egy államfő személyes mentességét.
Nemzetközi Elárulta Zelenszkij, hogyan lehet szerinte tárgyalásra bírni Putyint
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 09:16
Moszkva azután kezdett hajlandóságot mutatni arra, hogy az ukrán és az orosz államfő üljön le egymással beszélni, miután Ukrajna több sikeres katonai műveletet hajtott végre Oroszország területén – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Kijevben újságírók előtt.
Nemzetközi Elmarasztalták a magyar kormányt a Netanjahu-vizit miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 08:46
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) előzetes eljárást folytató bírói tanácsa megállapította, hogy Magyarország nem teljesítette az ICC-t alapító Római Statútumból fakadó kötelezettségét, amikor nem működött együtt a bírósággal az országba látogató Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök letartóztatásának ügyében. A testület ezért az ügyet a bíróság munkájában részes tagállamok közgyűlése elé terjeszti – derül ki a három bíróból álló tanács csütörtökön hozott döntéséből.
Nemzetközi Gigantikus hitelből vásárol amerikai fegyvereket Lengyelország
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 08:01
Az Egyesült Államok 4 milliárd dollár katonai célú hitelt nyújt Lengyelországnak, amely amerikai eszközöket vásárolhat a pénzből – jelentette be a washingtoni külügyminisztérium pénteken.
Nemzetközi Ursula Von der Leyen skóciai golfozás előtt találkozna Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 19:50
Az Európai Bizottság elnöke pénteken bejelentette, hogy vasárnap Skóciában találkozik Donald Trump amerikai elnökkel, hogy megvitassák az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokat.
Nemzetközi A brit miniszterelnökön egyre erősebb a nyomás Palesztina elismerésére
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 19:15
Keir Starmernek több mint 200 parlamenti képviselő – köztük a Munkáspárt, a Konzervatívok, a Liberális Demokraták és más pártok tagjai – írt levelet, amely felszólítja a miniszterelnököt a diplomáciai lépés megtételére.
Nemzetközi Erre vár Oroszország egyetlen repülőgép-hordozója
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 18:11
Valószínűleg leselejtezik vagy eladják Oroszország egyetlen repülőgép-hordozóját, az Admiral Kuznyecovot – ismerte el Andrej Kosztyin, az orosz állami hajóépítő vállalat elnöke a Kommerszant pénteki számában.
Nemzetközi Izrael engedélyezi, hogy külföldi országok segélyt dobjanak le Gázába
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 17:23
Péntektől kezdődően Izrael engedélyezi, hogy külföldi országok ejtőernyővel küldjenek segélyt Gázába, mondta egy katonai tisztviselő az izraeli hadsereg rádiójának.
Nemzetközi Az Egyesült Királyságban kétszer jobban csökkent az autógyártás mint Csehországban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 16:59
A királyságban 7,3 százalékkal csökkent az autógyártás az idei első hat hónapban, míg a cseheknél 3,5 százalékkal.
Nemzetközi 18 százalékra csökkentették Oroszországban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 15:10
A jegybank 20 százalékról mérsékelte az alapkamatot pénteken, mivel közleményük szerint az inflációs nyomás a feltételezettnél gyorsabban csökken. A vágás megfelelt az elemzői várakozásoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG