5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az uniós tagországok jelentősen megnövelnék az Ukrajnának szánt pénzügyi és katonai támogatást, valamint saját védelmi költéseiket. Kimondva-kimondatlanul attól tartanak ugyanis, hogy Vlagyimir Putyin nem áll majd meg Ukrajnánál, Donald Trump hatalomra kerülése esetén pedig Washington magára hagyná Európát.

Most, hogy a második világháború óta a legnagyobb biztonsági fenyegetéssel nézünk szembe, legfőbb ideje, hogy radikális és konkrét lépéseket tegyünk a védelmi készültség érdekében, az EU gazdaságát pedig ’háborús alapra’ helyezzük” – ez a vészjósló mondat szerepel Charles Michel, az Európa Tanács elnökének meghívólevelében, amelyet a ma kezdődő brüsszeli EU-csúcs alkalmából küldött az uniós állam- és kormányfőknek.

A fegyverkezés mint elrettentés.  Karl Nehammer osztrák kancellár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Olaf Scholz német kancellár Brüsszelben az EU-csúcson 2024. március 21-én.
A fegyverkezés mint elrettentés. Karl Nehammer osztrák kancellár, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Olaf Scholz német kancellár Brüsszelben az EU-csúcson 2024. március 21-én.
Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Ennek megfelelően "Ukrajna támogatása”, valamint a „védelem és biztonság” kérdése a csúcs hivatalos napirendjének legelején szerepel:

az uniós tagállami vezetők azt fogják megvitatni, hogy miként lehet radikálisan növelni Ukrajna katonai és pénzügyi támogatását, és hogyan lehet jelentősen emelni a védelemre szánt kiadásokat az uniós tagországokban.

Gyűlnek a viharfelhők

Az Ukrajnának szánt támogatás felpörgetésének szándéka mögött az áll, hogy az ország katonailag egyre nehezebb helyzetbe kerül: miközben hadserege súlyos lőszer, fegyver- és emberhiánnyal küzd, az amerikai katonai támogatás újabb köre csúszik, és az EU sem tudta eddig az ígért mennyiségű lőszert leszállítani Kijevnek.

Mindennek alighanem jelentős szerepe van abban, hogy az orosz hadsereg sikereket tudott elérni a közelmúltban a keleti fronton:

februárban több hónapnyi heves harcok után bevette Avgyijivkát, a héten pedig elfoglalta a várostól négy kilométerre, nyugatra fekvő Orlivka nevű falut is.

Csütörtökre virradóra ráadásul – másfél hónap szünet után – kiterjedt rakétatámadást intézett Kijev ellen, valószínűleg bosszúból az orosz határrégiókat ért ukrán támadások miatt. Bár ukrán közlések szerint a rakétákat sikerült lelőni, lehulló darabjaik 17 embert megsebesítettek.

Az Európai Tanács azt tervezi, hogy „ameddig csak szükséges”, folytatja „a politikai, pénzügyi, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást”. Az EU és a tagországok eddig összesen több mint 138 milliárd euró támogatást nyújtottak keleti szomszédunknak a Tanács közlése szerint.

Újdonság, hogy a Tanács az EU-ban befagyasztott orosz vagyonelemekből származó profitot is Ukrajna támogatására fordítaná.

„Ebből elsősorban fegyvereket és muníciót kellene vásárolni, amire Ukrajnának szüksége van ahhoz, hogy megvédje magát” – mondta Olaf Scholz német kancellár, miután megérkezett a csúcs helyszínére. Moszkva már előzetesen tiltakozott a terv miatt.

Háborúra készülne az EU

Ami az uniós tagországok védelmi kiadásait illeti, azok az elmúlt években már nagyrészt növekedtek a NATO elvárásai miatt –  azon országok túlnyomó többsége, amelyek határosak Oroszországgal vagy az ukrajnai háború közelében fekszenek, tavaly már teljesítették a célt, azaz a GDP-jük minimum két százalékát költötték honvédelemre. (Magyarország 2,43 százalékot adott ki erre a célra.)

Ez azonban a Tanács szerint nem elég: a The Guardian értesülései szerint egy diplomata azt a lehetőséget is felvetette, hogy a tagállamok a GDP-jük két százalékának megfelelő összeget fordítsanak csak az EU védelmére.

Ez összesen mintegy 80 milliárd euró plusz forrást jelentene számításai szerint.

Arra, hogy miként teremtenék elő ezt a forrást, több verzió is létezik. Az egyik forgatókönyv szerint az EU-tagországok kötvénykibocsátás révén közösen vennének fel hitelt – ennek hátránya, hogy a költségeket évtizedekig nyögnék az adófizetők. További lehetőség az adóemelés vagy a közkiadások megvágása, ami azonban társadalmi ellenállásba ütközhet.

Az EU szerint a védelmi kiadások jelentős növelésének célja Oroszország elrettentése egy esetleges támadástól. „Ha békét akarunk, készülnünk kell a háborúra,”  írta Charles Michel a napokban.  

Egy német titkosszolgálati elemzés a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva már 2026-ban megtámadhat egy uniós országot. Brüsszel attól is tart, hogy az Egyesült Államok – Donald Trump  győzelme esetén – nem tenne meg mindent a megvédése érdekében.          

Igaz, Vlagyimir Putyin orosz elnök Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjúban a közelmúltban azt mondta: Oroszországnak nem fűződik érdeke ahhoz, hogy Lengyelországot, Lettországot vagy bármelyik más országot megtámadja. „Miért tennénk ilyet? Ez egyszerűen nem áll az érdekünkben. Ez csak félelemkeltés.”

Lesz-e magyar vétó?

Kérdés, hogy megvétózza-e majd a várható uniós döntéseket Ukrajna ügyében Orbán Viktor miniszterelnök. A magyar kormány ugyanis háborúpártisággal vádolja az EU-t, továbbra sem hajlandó fegyvereket szállítani Ukrajnának, és – gyakorlatilag ukrán területvesztés árán is – a háború mielőbbi lezárását szeretné.

A csúcson komoly viták várhatók még a gázai háború kérdésében is, ahol – mint Charles Michel fogalmazott –„túl sok polgári személy vesztette életét. Túl sok ártatlan ember élete van veszélyben a Gázában kialakult katasztrofális humanitárius helyzet és az ott dúló éhínség miatt.”

Emellett napirenden van még az uniós bővítés, a migráció és a mezőgazdasági szektor problémahalmaza is – utóbbiak miatt már hónapok óta tüntetnek a gazdák szerte az EU-ban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elon Musk tagadja, hogy a Starlink lekapcsolásával fenyegeti Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 10:45
A milliárdos vállalkozó tagadta, hogy az ukrán katonák hírközlésében létfontosságú Starlink lekapcsolásával fenyegetőzött, hacsak Kijev nem egyezik bele az amerikai ásványianyag-megállapodásba.
Nemzetközi Ferenc pápa alvásáról tájékoztattak, vasárnap írásos imát küld
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 10:07
Az egyházfő, aki jelenleg kétoldali tüdőgyulladással küzd a kórházban, nyugodt éjszakát töltött és pihent – közölte vasárnap a Vatikán.
Nemzetközi Trump-Putyin tengely: Németország nukleáris védőernyőt akar
Káncz Csaba | 2025. február 23. 09:31
A fokozódó geopolitikai feszültségek és a kimerült gazdasági modell közepette Németországnak olyan vezetőre van szüksége, aki képes felülkerekedni ezeken a nyomasztó körülményeken. Merz szerint Európának fel kell készülnie arra, hogy az Egyesült Államok nélkül is meg tudja védeni magát. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Ezt kéri Elon Musk a szövetségi dolgozóktól — elbocsátás terhe mellett
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 08:48
A Trump-kormányzat szombat este e-maileket küldött az amerikai szövetségi kormány alkalmazottainak, felszólítva őket, hogy hétfő éjfélig részletezzék az előző heti munkateljesítményüket, különben elveszíthetik állásukat.
Nemzetközi A kínaiak szerint Ausztrália „felnagyítja” a partjainál végrehajtott éleslövészetet
Privátbankár.hu | 2025. február 23. 08:01
A kínai védelmi minisztérium szerint előre értesítették az országot az Ausztrália és Új-Zéland közötti nemzetközi vizeken tartott hadgyakorlatról.
Nemzetközi Egy nagy kérdése van a vasárnapi német választásoknak
Wéber Balázs | 2025. február 23. 05:53
Az előrehozott német szövetségi parlamenti választásokon a jobbközép CDU-CSU győzelme több mint valószínű – a legnagyobb kérdés, hogy miként teljesítenek majd a potenciális koalíciós partnerek, és ez elég lesz-e egy életképes kormány megalakításához. A radikális jobboldali AfD ugyan várhatóan megerősödik, de kormányra nem kerülhet, mivel egyik párt sem hajlandó vele összefogni. Hét pártnak is reális esélye van arra, hogy bekerüljön a Bundestagba. A választók számára a béke, a gazdaság, a szociális igazságosság és a migráció voltak a legfontosabb kampánytémák. 
Nemzetközi Exkluzív: bejutottunk a német kancellár zártkörű kampányzárójára
Vágó Ágnes | 2025. február 22. 20:41
Németországban vasárnap előrehozott parlamenti választásokat tartanak. Helyszíni riportunk Potsdamból, ahol sikerült bejutnunk Olaf Scholz helyieknek tartott kampányzárójára, és még SPD-s szőlőcukrot is kaptunk. Szóba került többek között az ukrajnai háború, a nyugdíjak és az elszálló albérletárak.
Nemzetközi Közel az osztrák kormánykoalíció megalakulása
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 17:06
Közel áll a megállapodáshoz egy új kormánykoalíció megalakításáról Ausztriában az Osztrák Néppárt (ÖVP), az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és a NEOS liberális párt – jelentette be szombaton Christian Stocker, az ÖVP ideiglenes elnöke.
Nemzetközi Törölték Skócia első pofonharc versenyét, nyomós az oka
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:01
Egészségügyi figyelmeztetés miatt törölték Skóciában a pofonharc versenyt, amit először rendeztek volna meg. 
Nemzetközi A hatodik túszt is átadták Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 15:21
Újabb hat izraeli túsz szabadult a Hamász fogságából.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG