A palesztin fogyok közül 100 életfogytiglani börtönbüntetését tölt, derül ki a javaslatból, amelyet a Reuters ismertet. A Hamász közölte, hogy az izraeli túszok közül elsőnek nőket, gyerekeket, időseket és beteget fog szabadon engedni, cserébe az izraeli börtönökben fogva tartott 700-1000 palesztin átadásáért.
A javaslat szerint a katonanőket is elengednék. Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök hivatala csütörtökön úgy reagált, hogy a Hamász által a közvetítőknek benyújtott új gázai fegyverszüneti javaslat továbbra is „irreális követeléseken” alapul. Az izraeli háborús kabinetnek és a kibővített biztonsági kabinetnek az üggyel kapcsolatos értékelését pénteken teszik közzé.
A Hamász szerint a tűzszüneti tárgyalások megakadtak az elmúlt hetekben, mivel Netanjáhú elutasította követeléseiket, amelyek között tartós tűzszünet, az izraeliek kivonulása a Gázai-övezetből, az enklávé déli részére kitelepítettek visszatérése a központba és északra, valamint a segélyek korlátozások nélküli fokozása szerepel. Februárban a Hamász megkapta a párizsi gázai fegyverszüneti tárgyalásokon azt a korábbi javaslattervezetet, amely 40 napos szünetet tartalmazott minden katonai műveletre, és a palesztin foglyok 10:1 arányú cseréjét az izraeli túszokra – az új fegyverszüneti javaslat hasonló arányt tartalmaz. Izrael februárban elutasította a Hamász fegyverszüneti javaslattervezetét, arra hivatkozva, hogy addig nem fejezi be a háborút, amíg meg nem semmisíti a Gázát 2006 óta irányító iszlamista csoportot.
A friss javaslat szerint a Hamász a túszok és foglyok kezdeti cseréje után megállapodna az állandó tűzszünet időpontjáról, valamint az izraeliek Gázából való kivonulásának határidejéről.
A terv második szakaszában mindkét oldal összes fogvatartottját szabadon engedik. A Hamász ragaszkodik ahhoz, hogy a megállapodás véget vessen a háborúnak. Izrael légi, tengeri és szárazföldi támadása Gáza ellen több mint 31 000 embert ölt meg, és több mint 71 500-an megsebesültek a gázai egészségügyi hatóságok szerint.
A Gázai éhínség talán felgyorsítja a tárgyalásokat
Egyiptom és Katar megpróbálta tompítani az Izrael és a Hamász közötti nézeteltéréseket a tűzszünet lényegét illetően, mivel az egyre mélyülő humanitárius válság miatt a Gázai övezet lakosságának egynegyede éhínséggel néz szembe. „Egyiptom tűzszünetre törekszik Gázában, felgyorsítja a segélyszállítmányokat az övezetbe, és lehetővé teszi, hogy az enklávé déli részén és közepén lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok visszaköltözzenek északra" - mondta Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök pénteken. Szíszi figyelmeztetett az egyiptomi határon fekvő Rafahba történő izraeli behatolás veszélyeire is.
„Gázában tűzszünetet kell elérni, vagyis fegyverszünetet, amely a legnagyobb segély lehetne" - mondta az egyiptomi elnök a rendőrakadémián.
A háború immár hatodik hónapja miatt az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy Gázában legalább 576 000 ember van az éhínség szélén, és egyre nagyobb a globális nyomás Izraelre, hogy több segélyhez juthasson.