6p

Ha Irán és a nyugati hatalmak között 2025 második fele előtt nem születik megegyezés, Teheránnak súlyos következményekkel kell szembenéznie. Nukleáris létesítményei katonai csapás célpontjává válhatnak, erről a kiszivárgott hírek szerint már meg is egyezett Trump és Netanjahu. Káncz Csaba jegyzete.

A Fehér Házba való visszatérése után Donald Trump rögtön figyelmeztetésben részesítette Iránt. Több elemző Trump januári, további 4700 darab MK-84-es bunkerromboló bomba Izraelnek történő eladásának jóváhagyását egy szélesebb Irán-stratégia részeként értelmezi.

Az amerikai elnök február első hetében elnöki rendeletet írt alá, amellyel visszaállította az Iránnal szembeni maximális nyomásgyakorlás politikáját, és kijelentette, hogy bár nem örül a döntésnek, nincs más választása, mint a határozott álláspontot képviselni.

Néhány nappal később Trump azt állította, hogy a „rémült” Irán készen áll az Egyesült Államokkal való megállapodásra a síita többségű ország nukleáris programjáról. Bár diplomatikusan hozzátette, hogy „sokkal szívesebben kötnék olyan alkut, amely nem árt nekik.”

Hámenei bekeményít

Trump hivatalba lépése után az iráni tisztviselők következetesen a párbeszéd támogatásának adtak hangot, és kifejezték hajlandóságukat arra, hogy tárgyalásokat folytassanak az új washingtoni kormányzattal. Január 14-én Maszúd Peszeszkian iráni elnök az NBC-nek adott interjújában megerősítette ezt az álláspontot, hangsúlyozva Irán nyitottságát a tárgyalásokra. 

Úgy tűnik azonban, hogy az iráni legfelsőbb vezető, Ali Hámenei február 7-i nyilatkozatát követően a párbeszéd lehetőségei határozottan új, veszélyesebb irányt vettek. Az iráni hadsereg tagjaihoz szólva Hámenei kijelentette, hogy az Egyesült Államokkal való tárgyalások megkezdése sem nem bölcs, sem nem tisztességes lépés, és egyértelműen elutasította a két ország közötti tárgyalások lehetőségét.

Ez felveti a kérdést: Hogyan alakulnak az iráni-USA kapcsolatok Trump alatt, és mennyire jelentős az Irán potenciális nukleáris képességei által jelentett fenyegetés?

Márpedig az Iránnal kapcsolatos nyugati megítélés változik: az ország már nem csekély aggodalomra ad okot Európa biztonsági számításaiban, különösen azután, hogy iráni drónokat és rakétákat telepítettek Oroszországba, Európa stratégiai ellenfeléhez.

Ali Hamenei ajatollah voksol
Ali Hamenei ajatollah voksol
Fotó: MTI


Ezeket a kihívásokat tovább súlyosbítja az Irán és Izrael közötti folyamatos és kimerítő stratégiai konfrontáció, amely alapvető változást eredményezett Irán nyugati és regionális megítélésében egyaránt. Ez a változás egybeesik Teherán regionális befolyásának egyértelmű összeomlásával.

Irán regionális hegemóniájának – a nem állami szereplők hálózatára épülő – alapjai omladoznak. Az egykor Teherán elrettentő stratégiájának egyik pillére, az általa támogatott milíciák veszítenek hatékonyságukból, ami jelentősen gyengíti Irán tágabb stratégiai pozícióját.

A sarokba szorított perzsa oroszlán

Ez felerősítette a regionális és nemzetközi aggodalmakat, hogy Teherán drasztikus, példátlan lépéseket tehet stratégiai befolyásának helyreállítása érdekében. A Teheránon belüli, nukleáris doktrínájának átértékeléséről szóló viták aláhúzzák a helyzet sürgősségét. 

A feszültségek középpontjában továbbra is a nukleáris program áll. Egy titkos NAÜ-jelentés szerint Irán uránkészlete elérte a 6 604 kilogrammot, amelyből 182,3 kilogrammot 60 százalékra dúsítottak – ez a szint könnyen fegyverminőségű anyaggá dúsítható. Iráni tisztviselők eltérő álláspontot képviselnek ebben a kérdésben. Kamel Karazi, a legfőbb vezető, Hámmenei ajatollah egyik vezető külpolitikai tanácsadója nevezetesen azt állította, hogy „Iránnak most már megvan a képessége arra, hogy atomfegyvereket állítson elő, az egyetlen akadály egy vallási rendelet (fatva), amely ezt tiltja.”

Izraeli médiajelentések szerint az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) több parancsnoka felszólította Irán legfőbb vezetőjét, hogy a Nyugat fenyegetései miatt vonja vissza a nukleáris fegyvereket tiltó fatvát.

Abbász Aragcsi, Irán külügyminisztere nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy az ország nukleáris létesítményei elleni bármilyen támadás katasztrófát okozna az egész térség számára. Bár Irán nem rendelkezik olyan katonai és technológiai képességekkel, amelyekkel felvehetné a versenyt az USA és Izrael katonai erejével, jelentős elrettentő eszközökkel rendelkezik, beleértve azt a képességet, hogy felgyorsítsa nukleáris programját, erősítse kapcsolatait Oroszországgal és Kínával, megtámassza a regionális proxi erőket, vagy aszimmetrikus hadviselésbe kezdjen az USA és regionális szövetségesei érdekei ellen.

Az elkövetkező hónapok döntő jelentőségűek lesznek annak eldöntésében, hogy a diplomácia vagy az eszkaláció jellemzi-e az USA és Irán kapcsolatainak új fejezetét. A Nyugat részéről mindenesetre egyre inkább az eszkaláció hírei jutnak napvilágra.

Teherán célkeresztben

Az amerikai hírszerzés arra figyelmeztet, hogy Izrael valószínűleg az év közepéig megelőző támadást indít Irán nukleáris programja ellen – közölte a Washington Post több hírszerzési jelentésre hivatkozva. Egy ilyen támadás hetekkel vagy hónapokkal hátráltatná Irán nukleáris programját, miközben fokozná a feszültséget a térségben, és egy szélesebb körű konfliktust kockáztatna, írja a lap

Netanjahu és Trump közelmúltbeli, a Fehér Házban tartott találkozója után izraeli források az Al-Monitornak elmondták, hogy az Egyesült Államok és Izrael most már teljes egyetértésben vannak az Iránnal szembeni fellépés következő lépéseiről. Ez magában foglalja a konszenzust a lépésekről – beleértve az iráni nukleáris létesítmények elleni csapásokat is –, amennyiben Irán nem hajlandó aláírni a 2015-ben megtárgyalt nukleáris megállapodásnál sokkal szigorúbb egyezményt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

Káncz Csaba lesz a vendége a következő, február 19-én, szerdán 15:30-kor kezdődő Klasszis Klub Live adásnak, amelyet lapcsoportunk Klasszis nevű YouTube-csatornáján, valamint a Facebook-oldalainkon követhetnek élőben és tehetnek fel kérdéseket lapunk állandó szerzőjének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Putyin ultimátumot adott az ukránoknak
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 19:34
Az elfoglalt területeken élő ukránoknak távozniuk kell egy orosz elnöki rendelet szerint.
Nemzetközi Asztalhoz ülnek az oroszok és Amerika – Ukrajna a téma
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 15:38
Hétfőn Rijádban orosz-amerikai tárgyalások lesznek Ukrajnáról – közölte Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója.
Nemzetközi Putyin nem mondott igazat, Trump pedig elhitte – a béketárgyalásokat is befolyásolhatja az orosz dezinformáció
Litván Dániel | 2025. március 20. 15:06
Van több ezer bekerített ukrán katona Kurszkban? Úgy tűnik, Donald Trump inkább hisz ebben a kérdésben Putyinnak, mint a CIA-nak. És ez a béketárgyalásokat is befolyásolhatja.
Nemzetközi Orbán Viktor beváltotta az ígéretét, és megint elővette a vétót
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:46
A miniszterelnök elgáncsolta a közös, Ukrajnára vonatkozó nyilatkozatot.
Nemzetközi Izrael támadásba lendült
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 13:53
Gázában indított hadműveletet az IDF.
Nemzetközi Az eddigi legsúlyosabb dróntámadással csapott le Oroszországra Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 12:06
A határtól 600 kilométerre fekvő, stratégiai fontosságú orosz légibázisra csaptak le az ukrán drónok.
Nemzetközi Donald Trump csütörtökön elrendeli a szövetségi oktatási minisztérium bezárását
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 09:59
Az amerikai elnök ezzel kampányígéretét váltja valóra – jelentette be a Fehér Ház. 
Nemzetközi Német fegyverkezés – az agytröszt elkészítette a csapásirányt
Káncz Csaba | 2025. március 20. 09:31
Egy vezető német stratégiai agytröszt már meg is adta azt a keretrendszert, amelyben Berlinnek tanácsos lenne tovább lépnie a fegyverkezés területén. A szerzők konkrétan „egy kiterjedt drónfal létrehozását javasolják a NATO keleti szárnya felett”; ehhez pedig „több tízezer harci drónra” lenne szükség.” Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Megtámadták Izraelt
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 09:18
Jemenből rakétát indítottak Izrael ellen csütörtök hajnalban négy órakor, az ország középső részén megszólaltak a légvédelmi szirénák.
Nemzetközi Zelenszkij bejelentése: újabb fontos nyugati fegyverek érkeztek az országba
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 06:46
Cáfolják, hogy az oroszok lelőttek volna egy F-16-ost – elleben bejelentették, hogy újabbak érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG