A Fülöp-szigetek és Japán katonai paktumot kötött, úgynevezett kölcsönös hozzáférési megállapodást (reciprocial access agreement RAA) írtak alá, amely lehetővé teszi számukra, hogy fegyveres erőiket egymás területére telepítsék, ami mérföldkőnek számít biztonsági kapcsolataikban az Indo-csendes-óceáni térségben növekvő feszültségek közepette — jelentették be hétfőn az Euractiv beszámolója szerint. Gilberto Teodoro fülöp-szigeteki védelmi miniszter és Kamikawa Yoko japán külügyminiszter írták alá a megállapodást egy manilai ünnepségen, amelyen jelen volt ifj. Ferdinand Marcos fülöp-szigeteki elnök – közölte Cheloy Garafil elnöki kommunikációs titkár.
Az első ilyen, katonákat küldő egyezmény Japán számára
A megállapodás, amely a Japán által aláírt első ilyen típusú megállapodás Ázsiában, a két ország törvényhozásának ratifikálása után lép hatályba – közölték hivatalos személyek.
A japán katonai jelenlét a Fülöp-szigeteken segíthet Manilának ellensúlyozni a kínai befolyást a Dél-kínai-tengeren, ahol Peking kiterjedt tengeri igényei ellentétben állnak számos délkelet-ázsiai nemzet igényeivel.
Egy nemzetközi törvényszék 2016-ban kimondta, hogy Kína igényeinek nincs jogalapja, amit Peking elutasít. A Fülöp-szigetek és Japán, az Egyesült Államok két legközelebbi ázsiai szövetségese, határozott álláspontot képviselnek azzal szemben, amit kínai hajók agresszív viselkedésének tekintenek, az évtizedek óta folyó tengeri határvitában.
Japánnak nincs igénye a Dél-kínai-tengerre, de tengeri határvitája van Kínával a Kelet-kínai-tengeren, ahol többször szembekerültek egymással.
Japán újra fegyverkezik
2023 decemberében Japán bejelentette legnagyobb haderőfejlesztését a második világháború óta, eltávolodva a háború utáni pacifizmustól. Tokió igyekszik erősíteni védelmi kapcsolatait más nemzetekkel Kína megfékezésére, beleértve annak Tajvanra gyakorolt nyomását, és védve a szabad hajózást.
Japán támogatta a Fülöp-szigetek álláspontját a Dél-kínai-tengeren, és komoly aggodalmát fejezte ki Kína lépései miatt, beleértve a közelmúltbeli incidenseket, amelyek Fülöp-szigeteki hajók károsodásához és egy filippínó tengerész sérüléséhez vezettek.
Japán beleegyezett, hogy part menti megfigyelő radarokat biztosít a Fülöp-szigetek számára, amely az első együttműködési projekt a hivatalos biztonsági segélyprogramja keretében, amelynek célja a partnerországok elrettentési képességeinek növelése.
A Fülöp-szigetek látogató fegyveres erő (visiting forces agreement VFA) megállapodással rendelkezik az Egyesült Államokkal és Ausztráliával. Tokió, amely a legnagyobb külföldi amerikai haderőt állomásoztatja, kölcsönös hozzáférési megállapodássokkal (RAA) rendelkezik Ausztráliával és Nagy-Britanniával, és most tárgyal erről Franciaországgal.
Háromszög, négyszög
Japán három- és négyoldalú megállapodások keretében szeretné elmélyíteni biztonsági kapcsolatait a Fülöp-szigetekkel, az Egyesült Államokkal és Ausztráliával – mondta Minoru Kihara védelmi minisztere hétfőn Manilában, egy közös sajtótájékoztatón Fülöp-szigeteki kollégájával, miután aláírták a kölcsönös védelmi egyezményt — írja a Reuters. Japán külügyminisztere és védelmi minisztere hétfőn Manilában tárgyal Fülöp-szigeteki kollégáikkal „négyesben”.