A megállapodáshoz a képviselőház és a szenátus bizottságainak jóváhagyására van szükség, és magában foglalja a vadászrepülőgépek és támadóhelikopterek lőszereit, valamint a tüzérségi lövedékeket. A csomag kis átmérőjű bombákat és robbanófejeket is tartalmaz – számolt be róla korábban az Axios.
A tüntetők hónapok óta fegyverembargót követelnek Izrael ellen, de az Egyesült Államok politikája nagyrészt változatlan maradt. Augusztusban az Egyesült Államok már jóváhagyott egy 20 milliárd dollár értékű katonai csomagot Izraelnek, amelyben vadászgépek és egyéb katonai felszerelések szerepeltek — teszi hozzá a Reuters.
A Biden-adminisztráció azt állítja, hogy ezzel szövetségesének védekezni segít az Irán által támogatott militáns csoportok ellen, mint például a gázai Hamász, a libanoni Hezbollah és a jemeni húszik.
Állják a kritikát
A nemzetközi bírálatokkal szemben Washington kiállt Izrael mellett a Gáza elleni támadása során, amely Gáza majdnem teljes 2,3 milliós lakosságát elűzte otthonából, éhségválságot okozott, és ami miatt Izraelt népirtással vádolták, amit a zsidó állam tagad.
A gázai egészségügyi minisztérium több mint 45 ezerre teszi a halálos áldozatok számát, és félő, hogy még többen holtan fekszenek a romok alatt.
A diplomáciai erőfeszítések eddig nem tudták lezárni a 15 hónapja tartó izraeli háborút Gázában, amely a Hamász fegyvereseinek 2023. október 7-i támadása után robbant ki, amelyben a palesztin egységek 1200 embert megöltek, és 250-et túszul ejtettek.
Washington, amely Izrael legnagyobb szövetségese és fegyverszállítója, korábban megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a gázai tűzszünetről szóló határozatait.
A demokrata Biden január 20-án hagyja el hivatalát, amikor Donald Trump megválasztott republikánus elnök lép a helyébe. Mindketten erős támogatói Izraelnek.