Washington nézőpontjából azonban ez jelentős áron valósult meg: súlyos bűncselekményekért elítélt oroszok szabadon engedése olyan amerikaiakért cserébe, akiket az Egyesült Államok jogtalanul fogva tartottnak tart, ami egy olyan kompromisszum, amely egyes szakértők szerint túszejtésre ösztönözheti Amerika ellenfeleit. Ez az aggodalom már támadásokat indított Biden ellen republikánus ellenfelei részéről. Bár Biden világpolitikai teljesítményét valószínűleg nagyban meghatározzák az ukrajnai és közel-keleti konfliktusok, a csütörtöki, több országot érintő bonyolult fogolycsere Moszkvával nagyon is szükséges külpolitikai eredményt hozott a fokozódó globális feszültségek közepette — értékeli a Reuters.
Mindezt még nehezebbé tette, hogy az ukrajnai háború hátterében, amelyben az Egyesült Államok fegyverekkel látja el Kijevet az orosz invázió ellen, a moszkvai és washingtoni kapcsolatok a hidegháború óta a legalacsonyabb szintre süllyedtek. A fogolycsere azonban nagy előrelépést jelent Biden külpolitikai napirendjének egyik kulcsfontosságú prioritásában, különösen miután az elnök bejelentette újraválasztási kampányának lezárását és Harris támogatását a demokrata jelölésért.
„Ez bizony eredmény. Okos diplomácia eredménye” – mondta Dennis Ross, a közel-keleti ügyek korábbi tanácsadója. „A jogtalanul fogvatartott amerikaiak visszahozása minden kormány felelőssége.”
Biden csütörtökön ünnepelte a fogolycserét, beleértve a Wall Street Journal újságírója, Evan Gershkovich és az egykori tengerészgyalogos, Paul Whelan szabadon bocsátását. Ez a „diplomáciai bravúr” Harrisnek is pozitív hangot adhat a kampányban a republikánus jelölt, Donald Trump ellen.
De a szakértők szerint Bidennek le kell küzdenie a megállapodással szembeni republikánus kritikát, és tágabb értelemben még sok munkája van ahhoz, hogy külpolitikai eredményeit történelmi szempontból is megszilárdítsa.